Ból w lewym boku – o czym może świadczyć?
Ból w lewym boku jest objawem nieswoistym. Może być wywoływany przez wiele chorób, a postawienie dokładnej diagnozy jedynie na podstawie wywiadu zazwyczaj jest niemożliwe. Dlatego też zgłaszając się do lekarza z bólem w lewym boku powinnyśmy spodziewać się, że zleci on dodatkowe badania.
Co znajduje się w lewym boku?
Ból w lewym boku ciała może świadczyć o toczącym się procesie chorobowym obejmującym narządy wewnętrzne. Gdy wykluczymy już urazy fizyczne, lokalizacja bólu może podpowiedzieć nam, z czym konkretnie mamy problem. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ból bywa podstępny – zdarza się, że choroba jednego narządu objawia się bólem pozornie niezwiązanej części ciała; przykładowo osoby z zawałem serca mogą doświadczyć ostrego bólu brzucha i nudności.
Organy znajdujące się w lewym boku to:
- Śledziona – największy narząd limfatyczny u człowieka. Ból śledziony jest zazwyczaj nagły i ostry, zlokalizowany tuż pod żebrami. Zdarza się, że towarzyszą mu nudności, poty, uczucie pełności w jamie brzusznej. Jako że śledziona znajduje się obok żołądka, ból potęguje się po jedzeniu.
- Trzustka – organ ten zazwyczaj powoduje dolegliwości bólowe dopiero w przypadku zaawansowanych chorób, nie należy więc go lekceważyć. Ból trzustki pojawia się w nadbrzuszu i promieniuje do pleców.
- Żołądek – zazwyczaj ból żołądka jest dobrze rozpoznawany przez pacjentów, którzy kojarzą go z zatruciem czy niestrawnością. Zlokalizowany w nadbrzuszu, może być odczuwany zarówno po lewej, jak i prawej stronie.
- Lewa nerka – ból nerek jest czasami mylony z bólem kręgosłupa. Nagły, przeszywający ból z lewej strony pleców wskazuje na choroby nerek.
- Lewy jajnik – ból jajnika przyjmuje najczęściej postać kłucia w podbrzuszu, bywa jednak ostry i przenikliwy. W takim wypadku zawsze warto skontaktować się z lekarzem, gdyż nagły ból jajnika może być objawem pęknięcia torbieli lub ciąży pozamacicznej.
- Okrężnica – ból okrężnicy jest zazwyczaj tępy i towarzyszą mu inne objawy, takie jak uporczywe gazy, uczucie ucisku, biegunka czy krew w stolcu.
- Aorta brzuszna – część tętnicy głównej człowieka. Bóle w podbrzuszu, połączone z obrzękiem nóg oraz uczuciem tętnienia w brzuchu mogą być objawem tętniaka aorty brzusznej.
Ból w lewym podżebrzu
Ból po lewej stronie pod żebrami świadczy o chorobach trzustki, żołądka lub śledziony. Typowe choroby objawiające się bólem pod żebrami z lewej strony to:
- Zapalenie i torbiele trzustki lub nowotwór tego narządu. Ból trzustki jest silny i uporczywy, opasający obręcz żebrową;
- Powiększenie śledziony. Najczęstszą przyczyną powiększenia śledziony są infekcje, a ból daje o sobie znać szczególnie po posiłku;
- Choroby żołądka, takie jak zatrucia pokarmowe, grypa żołądkowa, wrzody czy zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Ból z lewej strony z tyłu
Ból pojawiający się po lewej stronie na boku pleców zazwyczaj świadczy o takich problemach jak:
- Kolka nerkowa. To schorzenie spowodowane jest kamieniami nerkowymi i znane jest z powodowania wyjątkowo silnego, promieniującego bólu pleców;
- Bóle kręgosłupa i mięśni. Niektóre bóle kręgosłupa, zwłaszcza spowodowane wadami postawy, mogą objawiać się bólem pleców po konkretnej stronie ciała, lewej lub prawej;
- Choroby usytuowane w ogonie trzustki. Jeśli stan zapalny lub nowotwór rozwijają się w ogonie trzustki, części tego organu, która jest skierowana w stronę pleców, mogą się objawiać bólem w okolicy pleców;
- Nagłe stany zapalne kobiecych narządów rozrodczych, spowodowane np. ciążą pozamaciczną czy pęknięciem torbieli jajnika.
Ból z lewej strony w podbrzuszu
Ból z lewej strony u dołu brzucha zazwyczaj ma swoją przyczynę albo w chorobach dolnych odcinków układu pokarmowego, albo kobiecych narządów płciowych. Jakie przyczyny może być ból podbrzusza?
- Owulacja. Zdarza się, że kobiety czują ból w czasie pękania pęcherzyka przy jajeczkowaniu;
- Miesiączka. Łatwą do zlokalizowania przyczyną bólu może być krwawienie miesięczne. Jeśli macica kobiety jest lekko przesunięta w lewo, bóle miesiączkowe często objawiają się po lewej stronie brzucha.
- Zespół jelita drażliwego. Ta uporczywa, chociaż niegroźna w swojej istocie choroba może dotykać nawet 10% społeczeństwa. Objawia się bólem jelita grubego, biegunkami i zaparciami.
- Inne choroby okrężnicy, włączając w to zapalenie uchyłków oraz nowotwory.
Ważne! Pamiętaj, że ten artykuł nie powinien być podstawą do postawienia diagnozy, nie wyczerpuje także listy schorzeń, które mogą objawiać się bólem po lewej stronie ciała. W przypadku ostrych lub przewlekłych napadów bólu o nieznanej przyczynie koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Źródła:
Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Janina Sokołowska-Pituchowa (red.). Wyd. Wyd. VII. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005.
Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka tom II. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010
Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka T.III Układ naczyniowy. Warszawa: PZWL, 1968, s. 171-178
Blaser MJ., Atherton JC. Helicobacter pylori persistence: biology and disease.. „J Clin Invest”. Feb;113. 3, s. 321-33, 2004
Zobacz także
„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?
„Odporność zaczyna się od jedzenia”. Magdalena Bajtlik radzi, jak wzmocnić swój organizm
Czy kobieta w trakcie infekcji koronawirusem powinna karmić piersią? Czy może brać leki? Lekarka wyjaśnia
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?