Przejdź do treści

Ból w lewym boku – o czym może świadczyć?

Ból w lewym boku - o czym może świadczyć?
Ból w lewym boku - o czym może świadczyć? Kari Shea/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból w lewym boku jest objawem nieswoistym. Może być wywoływany przez wiele chorób, a postawienie dokładnej diagnozy jedynie na podstawie wywiadu  zazwyczaj jest niemożliwe. Dlatego też zgłaszając się do lekarza z bólem w lewym boku powinnyśmy spodziewać się, że zleci on dodatkowe badania.

Co znajduje się w lewym boku?

Ból w lewym boku ciała może świadczyć o toczącym się procesie chorobowym obejmującym narządy wewnętrzne. Gdy wykluczymy już urazy fizyczne, lokalizacja bólu może podpowiedzieć nam, z czym konkretnie mamy problem. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ból bywa podstępny – zdarza się, że choroba jednego narządu objawia się bólem pozornie niezwiązanej części ciała; przykładowo osoby z zawałem serca mogą doświadczyć ostrego bólu brzucha i nudności.

Organy znajdujące się w lewym boku to:

  • Śledziona – największy narząd limfatyczny u człowieka. Ból śledziony jest zazwyczaj nagły i ostry, zlokalizowany tuż pod żebrami. Zdarza się, że towarzyszą mu nudności, poty, uczucie pełności w jamie brzusznej. Jako że śledziona znajduje się obok żołądka, ból potęguje się po jedzeniu.
  • Trzustka – organ ten zazwyczaj powoduje dolegliwości bólowe dopiero w przypadku zaawansowanych chorób, nie należy więc go lekceważyć. Ból trzustki pojawia się w nadbrzuszu i promieniuje do pleców.
  • Żołądek – zazwyczaj ból żołądka jest dobrze rozpoznawany przez pacjentów, którzy kojarzą go z zatruciem czy niestrawnością. Zlokalizowany w nadbrzuszu, może być odczuwany zarówno po lewej, jak i prawej stronie.
  • Lewa nerka – ból nerek jest czasami mylony z bólem kręgosłupa. Nagły, przeszywający ból z lewej strony pleców wskazuje na choroby nerek.
  • Lewy jajnik – ból jajnika przyjmuje najczęściej postać kłucia w podbrzuszu, bywa jednak ostry i przenikliwy. W takim wypadku zawsze warto skontaktować się z lekarzem, gdyż nagły ból jajnika może być objawem pęknięcia torbieli lub ciąży pozamacicznej.
  • Okrężnica – ból okrężnicy jest zazwyczaj tępy i towarzyszą mu inne objawy, takie jak uporczywe gazy, uczucie ucisku, biegunka czy krew w stolcu.
  • Aorta brzuszna – część tętnicy głównej człowieka. Bóle w podbrzuszu, połączone z obrzękiem nóg oraz uczuciem tętnienia w brzuchu mogą być objawem tętniaka aorty brzusznej.
brzuszki na piłce

Ból w lewym podżebrzu

Ból po lewej stronie pod żebrami świadczy o chorobach trzustki, żołądka lub śledziony. Typowe choroby objawiające się bólem pod żebrami z lewej strony to:

  • Zapalenie i torbiele trzustki lub nowotwór tego narządu. Ból trzustki jest silny i uporczywy, opasający obręcz żebrową;
  • Powiększenie śledziony. Najczęstszą przyczyną powiększenia śledziony są infekcje, a ból daje o sobie znać szczególnie po posiłku;
  • Choroby żołądka, takie jak zatrucia pokarmowe, grypa żołądkowa, wrzody czy zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Ból z lewej strony z tyłu

Ból pojawiający się po lewej stronie na boku pleców zazwyczaj świadczy o takich problemach jak:

  • Kolka nerkowa. To schorzenie spowodowane jest kamieniami nerkowymi i znane jest z powodowania wyjątkowo silnego, promieniującego bólu pleców;
  • Bóle kręgosłupa i mięśni. Niektóre bóle kręgosłupa, zwłaszcza spowodowane wadami postawy, mogą objawiać się bólem pleców po konkretnej stronie ciała, lewej lub prawej;
  • Choroby usytuowane w ogonie trzustki. Jeśli stan zapalny lub nowotwór rozwijają się w ogonie trzustki, części tego organu, która jest skierowana w stronę pleców, mogą się objawiać bólem w okolicy pleców;
  • Nagłe stany zapalne kobiecych narządów rozrodczych, spowodowane np. ciążą pozamaciczną czy pęknięciem torbieli jajnika.
Bolące mięśnie - co robić?

Ból z lewej strony w podbrzuszu

Ból z lewej strony u dołu brzucha zazwyczaj ma swoją przyczynę albo w chorobach dolnych odcinków układu pokarmowego, albo kobiecych narządów płciowych. Jakie przyczyny może być ból podbrzusza?

  • Owulacja. Zdarza się, że kobiety czują ból w czasie pękania pęcherzyka przy jajeczkowaniu;
  • Miesiączka. Łatwą do zlokalizowania przyczyną bólu może być krwawienie miesięczne. Jeśli macica kobiety jest lekko przesunięta w lewo, bóle miesiączkowe często objawiają się po lewej stronie brzucha.
  • Zespół jelita drażliwego. Ta uporczywa, chociaż niegroźna w swojej istocie choroba może dotykać nawet 10% społeczeństwa. Objawia się bólem jelita grubego, biegunkami i zaparciami.
  • Inne choroby okrężnicy, włączając w to zapalenie uchyłków oraz nowotwory.

 

Ważne! Pamiętaj, że ten artykuł nie powinien być podstawą do postawienia diagnozy, nie wyczerpuje także listy schorzeń, które mogą objawiać się bólem po lewej stronie ciała. W przypadku ostrych lub przewlekłych napadów bólu o nieznanej przyczynie koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 

Źródła:

Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Janina Sokołowska-Pituchowa (red.). Wyd. Wyd. VII. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005.

Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka tom II. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010

Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka T.III Układ naczyniowy. Warszawa: PZWL, 1968, s. 171-178

Blaser MJ., Atherton JC. Helicobacter pylori persistence: biology and disease.. „J Clin Invest”. Feb;113. 3, s. 321-33, 2004

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?