Przejdź do treści

Ból po lewej stronie brzucha – o czym może świadczyć?

Ból po lewej stronie brzucha – o czym może świadczyć? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból brzucha to częsta dolegliwość, a przyczyn, które go wywołują, jest bardzo wiele. Jak wobec tego interpretować ból po lewej stronie brzucha? Jego lokalizacja przekłada się niejednokrotnie na wstępne rozpoznanie, ale konieczna będzie pomoc specjalisty. Jakie badania należy wykonać celem znalezienia przyczyny? Co robić, gdy pojawi się ból? 

Ból brzucha po lewej stronie 

Bóle brzucha mogą mieć różną lokalizację, a niejednokrotnie ich umiejscowienie sugeruje podłoże. Dodatkowo wyróżnia się dwa podstawowe typy bólu, a mianowicie: 

  • ból trzewny – jest to ból tępy, słabo zlokalizowany. Towarzyszą mu objawy dodatkowe jak np. nudności i wymioty; 
  • ból somatyczny – jest to ból silny, ostry, zazwyczaj dobrze zlokalizowany, co pozwala na szybkie umiejscowienie jego źródła. Przy badaniu jamy brzusznej można wyczuć opór i wzmożoną obronę mięśniową. 

Najczęściej w pierwszej kolejności poszukuje się przyczyny bólu właśnie pod kątem jego lokalizacji. Natomiast należy pamiętać, że niejednokrotnie okazuje się to złudne. Należy zdawać sobie bowiem sprawę z takiego zjawiska jak ból rzutowany. Oznacza to, że ból może być odczuwany w zupełnie innym miejscu, niż jego główna przyczyna. 

Wzdęty brzuch to problem wielu kobiet

Ból brzucha po stronie lewej a czas – jak szybko zgłosić się do lekarza? 

Ból jamy brzusznej może mieć charakter ostry bądź przewlekły, nawracający. Czas trwania dolegliwości i okoliczności ich pojawienia się to cechy bólu, pozwalające również na różnicowanie przyczyn i wychwycenie przypadków wymagających bezpośredniej interwencji medycznej. 

Ostry ból brzucha zazwyczaj wynika z procesu chorobowego o nagłym przebiegu, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Najczęściej ostry, silny ból wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i wykonania badań. Niejednokrotnie jest tożsamy z ostrym stanem toczącym się w jamie brzusznej i wymaga interwencji chirurgicznej. 

Ból nawracający, przewlekły pojawia się okresowo, nawraca pod wpływem określonych czynników. Zazwyczaj wymaga planowego postępowania diagnostycznego i poszerzenia spektrum wykonywanych badań. Oczywiście nie jest to reguła, jednak jeśli pojawią się u ciebie dolegliwości bólowe jamy brzusznej po lewej lub po prawej stronie, konieczna będzie konsultacja lekarska celem wykluczenia poważnych przyczyn zgłaszanych dolegliwości.

Bakteria helicobacter pylori - test, objawy, leczenie

Przyczyny bólu brzucha po lewej stronie 

Przyczyn dolegliwości bólowych jamy brzusznej po lewej stronie jest wiele. W zależności od tego, czy ból lokalizuje się w górnym, czy dolnym kwadrancie, przyczyny będą zróżnicowane. 

Przyczyny bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami: 

  • wszelkie schorzenia śledziony jak pęknięcie, ropień, zapalenie czy torbiele; 
  • niedokrwienie okrężnicy, czyli jelita grubego, a także inne dolegliwości tego narządu; 
  • choroby nerek, w tym kolka nerkowa, zapalenie odmiedniczkowe nerek; 
  • zapalenie dolnego płata płuca lewego. 

Przyczyny bólu brzucha po lewej stronie na wysokości pępka: 

  • choroby jelit, w tym zaostrzenia nieswoistych zapaleń jelit, objawy niedokrwienia jelit, niedrożności czy innych zaburzeń w zakresie przewodu pokarmowego; 
  • zapalenie odmiedniczkowe nerek. 

Przyczyny bólu brzucha po stronie lewej tuż nad dołem biodrowym lewym: 

  • schorzenia jelitowe, w tym częściej zapalenia uchyłków; 
  • przepuklina; 
  • zapalenia w obrębie miednicy mniejszej, w tym zapalenia jelit czy zapalenia przydatków, 
  • torbiel jajnika; 
  • skręt lub pęknięcie jajnika; 
  • ciąża pozamaciczna; 
  • kolka nerkowa; 
  • zwyrodnienie stawu biodrowego.

Ból brzucha po lewej stronie w ciąży może mieć dokładnie takie same przyczyny jak u kobiet niespodziewających się dziecka. Najczęściej jest jednak związany z tym, że perystaltyka jelit zwalnia, przez co w jego świetle zbierają się gazy. Kiedy dziecko rośnie, może także uciskać pewne fragmenty układu pokarmowego.

Jakie badania wykonać, kiedy wystąpi ból po lewej stronie brzucha? 

Kiedy wystąpią u ciebie dolegliwości bólowe jamy brzusznej, koniecznie powinnaś skonsultować się z lekarzem. Szereg przyczyn mogących powodować dane dolegliwości jest tak duża, że koniecznie należy wykluczyć te najpoważniejsze, będące bezpośrednim zagrożeniem dla twojego zdrowia.  

Lekarz na podstawie badania fizykalnego jest w stanie zdecydować, czy zgłaszane dolegliwości wymagają pilnej diagnostyki i przekierowania do szpitala, czy też jest możliwość przeprowadzenia diagnostyki planowo, w warunkach poradni. Pamiętaj też, że dopiero po wykonaniu diagnostyki podstawowej, specjalista może zdecydować o badaniach uzupełniających, takich jak tomografia komputerowa. Wśród podstawowych badań wykonywanych celem diagnostyki dolegliwości bólowych brzucha wymienia się: 

  • badania laboratoryjne, w tym lipaza, amylaza, fosfataza zasadowa, ALAT, ASpat, GGTP, badanie moczu ogólne oraz parametry zapalne, w tym CRP i morfologia krwi; 
  • badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej; 
  • badanie RTG jamy brzusznej.

Ból po lewej stronie brzucha – jakie leczenie? 

Ze względu na zróżnicowane podłoże dolegliwości bólowych jamy brzusznej po lewej stronie, konieczne jest najpierw określenie przyczyny dolegliwości, a dopiero podjęcie decyzji o celowanym leczeniu. Jeśli doświadczysz takich symptomów w domu, możesz udzielić sobie pierwszej pomocy poprzez zastosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. 

Nie musisz obawiać się, że przyjęcie leków przeciwbólowych nie pozwoli na wiarygodne postawienie rozpoznania. Bólu, którego przyczyna będzie podstawą do skierowania do szpitala, najczęściej nie da się opanować poprzez zastosowanie szeroko dostępnych leków rozkurczowych i przeciwbólowych w warunkach domowych.

Kobieta trzyma się za brzuch z powodu bólu brzucha

Przyjęłam lek przeciwbólowy i dolegliwości ustąpiły – czy iść do lekarza? 

Każde niepokojące dolegliwości powinno się konsultować z lekarzem, który jest w stanie stwierdzić, czy dany ból można zlekceważyć, czy nie. Natomiast jeśli doświadczyłaś pojedynczego incydentu bólu, a on ustąpił po lekach, to póki nie nawróci, możesz samodzielnie obserwować swój organizm i dopiero w razie ponownego pojawienia się symptomu, skonsultować się z lekarzem.

Ból po lewej stronie brzucha – objawy towarzyszące 

W przypadku dolegliwości bólowych jamy brzusznej lekarz pyta często o objawy współistniejące – nasilenie bólu po posiłku, nudności, wymioty, gorączkę, kolor i obecność stolca, obecność gazów, kolor moczu czy częstość oddawania moczu. To ważne kwestie, bo mogą zaważyć na postawieniu wstępnej diagnozy, dlatego zawsze odpowiadaj zgodnie z prawdą. 

 

Bibliografia: 

  1. Dąbrowski A., Wielka Gastroenterologia, Medical Tribune, cz. 1 i 2, 2019. 
  2. Sklianskaja I. E., Dolegliwości przewodu pokarmowego, wyd. ABA, 2014. 
  3. Sonnenburg E., Sonnenburg J., Zdrowie zaczyna się w brzuchu, Galaktyka, 2015. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?