Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak długo trwa? Czy trzeba iść do dentysty?
Ból zęba po leczeniu kanałowym zdarza się u niektórych pacjentów i może trwać przez 2–3 tygodnie. Najczęściej jest spowodowany gojeniem się tkanki okołozębowej po dużej ingerencji. Jeżeli jest intensywny i trwa dłużej niż kilkanaście dni, należy zgłosić się do stomatologa.
Leczenie kanałowe zęba jest metodą terapii zapaleń miazgi zęba. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej tkanki wypełniającej jamę zęba z jego komory i kanałów. Następnie przestrzenie są dezynfekowane i wypełniane materiałem kosmetycznym. Miazga jest bogato unaczyniona i unerwiona, dlatego bardzo często pojawia się silny ból zęba po kanałowym leczeniu, który jest wynikiem podrażnienia tkanek. Jednak jeżeli trwa kilka tygodni, może oznaczać pojawienie się poważnych powikłań, dlatego należy zgłosić się do dentysty.
Ból zęba w trakcie leczenia kanałowego
Korona zęba składa się ze szkliwa, zębiny i miazgi. Często dochodzi do jej nieodwracalnych zapaleń, które powodują mocny ból, obrzęk i zaczerwienienie. Metodą terapii, która przynosi oczekiwane skutki, jest leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu miazgi, oczyszczeniu kanałów i wypełnieniu ich kosmetycznym materiałem zastępczym. Zabieg trwa długo i wielu osobom kojarzy się z nieprzyjemnymi doznaniami mimo zastosowanego znieczulenia. Ból zęba w trakcie leczenia kanałowego jest spowodowany rozległym stanem zapalnym. Najczęściej występuje u osób z cukrzycą, astmą, nadczynnością tarczycy, miażdżycą lub padaczką, ponieważ nie można u nich zastosować środka znieczulającego, który obkurcza naczynia. Po zabiegu ząb jest nadwrażliwy, dlatego dolegliwości bólowe utrzymują się jeszcze przez jakiś czas. Często zdarza się także, że pacjent ma dodatkowy kanał, którego nie widać. Jeżeli nie został wyczyszczony, zdezynfekowany i wypełniony na nowo, pojawia się ból zęba leczonego kanałowo.
Ból zęba po leczeniu kanałowym. Jak długo trwa?
Ból zęba po czyszczeniu i wypełnieniu kanałów może trwać jeszcze przez 2–3 tygodnie po zabiegu, aczkolwiek najczęściej utrzymuje się przez 3 dni. Jest określany jako silny i pulsujący. Z każdym kolejnym dniem powinien stopniowo ustępować. Niektóre podręczniki podają, że dolegliwości mogą utrzymywać się nawet przez 6 miesięcy po zakończeniu terapii. Jednak należy być czujnym. Gdy ból zęba po leczeniu kanałowym trwa dłużej niż kilkanaście dni lub staje się coraz intensywniejszy, należy skonsultować się ze stomatologiem i wykonać zdjęcie rentgenowskie.
Ból zęba po leczeniu kanałowym – przyczyny
Ból zęba po leczeniu kanałowym najczęściej jest spowodowany ingerencją w strukturę zęba i podrażnieniem tkanek otaczającym korzeń, które jest wywołane zabiegiem lub kosmetycznym materiałem wypełniającym kanał. To także konsekwencja wykorzystywania dużego ciśnienia podczas wtłaczania wypełnienia. Leczenie kanałowe trwa kilka godzin, dlatego ból może być spowodowany urazem lub nadwyrężeniem stawu skroniowo-żuchwowego.
Ból zęba po leczeniu kanałowym przy nacisku lub nagryzaniu jest wywołany zbyt wysokim wypełnieniem, nieodpowiednio dobranym materiałem wypełniającym wnętrze zęba lub koroną. Dlatego naciskanie na niego, na przykład podczas zamykania szczęki, przeciąża ząb i powoduje nieprzyjemne dolegliwości.
Mocny ból zęba po kanałowym leczeniu wymaga konsultacji stomatologicznej, ponieważ może oznaczać, że stan zapalny nie został wyleczony lub pojawiło się zapalenie przyzębia, które jest skutkiem uszkodzenia podczas zabiegu tkanek otaczających ząb i ich zainfekowania, na przykład śliną lub resztkami jedzenia. Niekiedy jest konieczne reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe.
Zobacz także
Ból zęba po zatruciu – leczenie kanałowe
U niektórych pacjentów pojawia się ból zęba po zatruciu. Jest on wywołany wniknięciem środka dezynfekującego (trucizny) do struktur znajdujących się wokół zęba. Prowadzi to do podrażnienia przyzębia, a nawet do powstania stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem oraz pulsującym bólem zęba po leczeniu kanałowym.
Ból zęba po leczeniu kanałowym po kilku latach
Silny ból zęba po leczeniu kanałowym może pojawić się nawet po kilku miesiącach lub latach od przeprowadzenia zabiegu. Jest on sygnałem świadczącym o zapaleniu okołowierzchołkowym (tkanki kostnej wokół otworu w korzeniu zęba), które często przyjmuje postać ropną z wytworzeniem się torbieli. Ból, który pojawia się po czasie, może być spowodowany przez pozostawione w kanale narzędzie dentystyczne, które uległo złamaniu podczas zabiegu, co jest częstym powikłaniem. Uniemożliwia to dokładne wypełnienie kanału, co skutkuje nawrotem dolegliwości.
Jak złagodzić ból zęba po leczeniu kanałowym?
Rodzaj i natężenie bólu po leczeniu kanałowym zależą od stopnia zapalenia oraz odporności pacjenta. W łagodzeniu dolegliwości pomoże:
- stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
- wykonywanie ziołowych płukanek, na przykład z szałwii,
- stosowanie zimnych okładów na skórę twarzy w okolicy zęba,
- unikanie gryzienia pokarmów po stronie leczonego zęba.
Polecamy
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
się ten artykuł?