Ból biodra – przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie
Ból biodra może występować u osób w różnym wieku i może utrudniać codzienne funkcjonowanie, jak i wykonywanie niektórych ruchów. Niekiedy ból bioder ma przejściowy charakter i wystarczy nieco odpoczynku, aby dolegliwości bólowe zniknęły. Bóle biodra mogą jednak stanowić objawy chorego biodra, np. zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego. Dlaczego boli biodro i jak można wyeliminować ten ból?
Ból biodra po bieganiu i innych ćwiczeniach
Staw biodrowy to jeden z największych stawów w organizmie człowieka, który jest narażony na znaczne przeciążenia. Ból biodra może pojawić się jako konsekwencja wykonywania ruchów angażujących staw biodrowy, jak i wprost przeciwnie – przy małej ruchliwości stawu. Osoby aktywne fizycznie mogą odczuwać ból biodra i kolana podczas aktywności fizycznej, zwłaszcza, gdy wykonują intensywne ćwiczenia. Z kolei osoby mało aktywne mogą czuć ból biodra przy chodzeniu czy jakiejkolwiek innej, mało wymagającej aktywności fizycznej. Przeciążenie stawu biodrowego i ból w biodrze mogą pojawić się także u osób z nadwagą.
Ból biodra od kręgosłupa
Zarówno ból lewego biodra, jak i ból prawego biodra mogą pojawić się w efekcie dyskopatii lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Nie obserwuje się sztywności w stawie i ograniczenia jego ruchomości. Może natomiast występować ból bioder, ból nad biodrem i w okolicy kości ogonowej. Ból biodra nasila się przy wstawaniu i siadaniu, może występować ból biodra w nocy. Przyczyny bólu biodra to także rwa kulszowa czy zapalenie kości ogonowej. Objawy rwy kuszowej to silny ból promieniujący do biodra, a także promieniujący ból od biodra do kostki. Objawy towarzyszące to:
- drętwienie nogi
- zaburzenia czucia
- osłabienie siły mięśniowej
Od czego boli kość ogonowa i biodro? Częstą przyczyną jest zapalenie kości ogonowej, a także urazy, nerwobóle, zwyrodnienia kręgosłupa czy przeciążenie mięśni podczas wysiłku fizycznego.
Ból biodra spowodowany zwyrodnieniem stawu
Zwyrodnienie stawu biodrowego wynika z fizjologicznego „zużywania się” stawu i ścierania chrząstki wyścielającej staw. W efekcie spowolnienia procesów regeneracji chrząstki, tkanka ta zanika, a głowa i panewka stawu pocierają o siebie. Wtedy występuje ból biodra przy chodzeniu oraz rano, po wstaniu z łóżka, a także sztywność stawu. Gdy zmiany zwyrodnieniowe są zawansowane, konieczne jest wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego. Dlaczego boli biodro po endoprotezie? Może to wynikać ze współtowarzyszącego zwyrodnienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Ból bioder w ciąży
Ból biodra w ciąży to częsta przypadłość, występująca zwłaszcza w trzecim trymestrze. Jaka jest przyczyna bólu biodra u ciężarnych? Wydzielana podczas ciąży relaksyna, odpowiadająca za rozluźnienie więzadła macicznego, może sprzyjać pojawianiu się przeciążeń stawu biodrowego. Nie bez znaczenia jest także przyrost masy ciała w czasie ciąży, zmiana środka częstości oraz dolegliwości ze strony kręgosłupa. W ciąży występuje ból biodra w nocy, a także nasilający się podczas chodzenia. Może także występować ból biodra po porodzie.
Pozostałe przyczyny bólu biodra
Ból biodra z boku ciała może być spowodowany nie tylko przeciążeniem czy rwą kulszową, ale także takimi przyczynami jak:
- zwichnięcie stawu biodrowego: ból jest uciążliwy, pojawia się krwiak, a obrzęk szybko się powiększa
- złamanie kości miednicy lub kości udowej – tutaj niewątpliwie konieczna jest szybka interwencja lekarza, ponieważ takie złamania mogą powodować uszkodzenia innych organów wewnętrznych
- zapalenie stawu biodrowego: występuje ono w wyniku infekcji, reumatoidalnego lub łuszczycowego zapalenia stawów; zapalenie objawia się bólem biodra i pachwin
- jałowa martwica głowy kości udowej: choroba dotyka zwykle dzieci, a szczególnie chłopców, którzy ukończyli siódmy rok życia
- osteoporoza: przyczynia się ona do znacznego osłabienia kości oraz powoduje liczne złamania
Ból biodra u dziecka
Bóle bioder u dzieci może być spowodowany czynnikami zakaźnymi lub niezakaźnymi. Najczęstsze przyczyny bólu biodra u dzieci to:
- wysiękowe przemijające zapalenie stawu biodrowego
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
- reaktywne zapalenie stawu biodrowego
- urazy stawów biodrowych
- nowotwory.
Leczenie bólu biodra
Leczenie bólów bioder zależne jest od przyczyn ich powstawania, więc jeśli pojawia się lekkie stłuczenie lub kontuzja to zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz stosowanie maści i żelów. W cięższych przypadkach nieuniknione jest stosowanie zastrzyków, które wykonywane są bezpośrednio do stawu. Do leczenia należą również terapie łagodzące ból, zabiegi rehabilitacyjne i artroskopia. W przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego konieczne jest operacyjne wstawienie endoprotezy.
Ćwiczenia na ból biodra
W ramach profilaktyki bólu biodra oraz wspomagania leczenia chorych bioder, wskazane jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Co na ból biodra sprawdza się najlepiej? Ból bioder i nóg można zredukować takimi formami aktywności fizycznej jak pływanie, jazda na rowerze czy spacery. Można wykonywać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, obejmujące mięśnie tułowia (brzucha i grzbietu) oraz nóg.
W domowym zaciszu można wypróbować takie ćwiczenia jak: odwodzenie nogi w tył lub w bok, unoszenie bioder podczas leżenia czy skręty bioder w pozycji leżącej.
Bibliografia:
Wiktor Ł., Wiktor M., Tomaszewski R., Nieurazowy ból biodra w wieku rozwojowym; Pediatria po dyplomie, 2019
Wilson J., Evaluation of the patient with hip pain; Am Fam Physician, 2014, Jan, 89(1)
Polecamy
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?