Borelioza – objawy, leczenie, profilaktyka
Borelioza, czyli krętkowica kleszczowa, to wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez krętki borrelii. Choroba przenoszona jest przede wszystkim przez kleszcze, ale roznoszą ją także niektóre gzy, bąki, wszy i komary.
Objawy boreliozy
Borelioza jest trudna do zdiagnozowania ze względu na szeroką gamę objawów, które mogą wskazywać na dziesiątki innych schorzeń. Najbardziej charakterystycznym znakiem krętkowicy jest rumień wędrujący, który może pojawić się zaraz po ukąszeniu lub nawet kilka tygodni później. Rumień występuje w dowolnym miejscu na skórze – niekoniecznie w miejscu ugryzienia. Jest to spora czerwona plama, która ulega przejaśnieniu w centrum i przybiera formę pierścieni. Zmiana jest ocieplona, wypukła i bolesna. Może przemieszczać się po całym ciele.
Rzadszym skórnym objawem boreliozy jest limfocytoma, czyli niewielki, nieco ciemniejszy od reszty ciała guzek umiejscowiony najczęściej w uchu lub na gruczole piersiowym. Brak opisanych zmian nie wyklucza występowania choroby.
W początkowym okresie rozwoju krętkowicy zakażony może zgłaszać także symptomy grypopodobne. Boreliozę należy podejrzewać, jeśli występują objawy z kilku układów jednocześnie (np. kostnego i nerwowego), a rutynowe badania laboratoryjne nie wykazują większych odchyleń od normy.
Leczenie boreliozy
W przypadku ukąszenia przez kleszcza warto skorzystać z możliwości specjalistycznej diagnostyki. Wcześnie wykrytą boreliozę można w pełni wyleczyć. Wystarczą duże dawki antybiotyków. Najnowocześniejszy test opiera się na badaniu samego kleszcza. Sprawdzamy w ten sposób potencjalną możliwość zakażenia.
Nieleczona infekcja rozszerza się i przechodzi w stan przewlekły. Może powodować wiele niebezpiecznych powikłań, do których zaliczamy: dolegliwości stawowe, zapalenia skóry, chroniczne zmęczenie, niedowład, porażenie nerwów obwodowych, zaburzenia czucia, zmiany psychiczne, kłopoty z pamięcią, a nawet zapalenie opon mózgowych oraz mięśnia sercowego.
Profilaktyka boreliozy
Najlepiej jednak zapobiegać chorobie poprzez zachowywanie ostrożności w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na ataki kleszczy. Warto stosować preparaty przeciw kleszczom i pamiętać o odpowiednim stroju.
Polecamy
Kiedy pojawia się rzucawka ciążowa? Objawy, które powinny zaniepokoić
„Poszukiwana długonoga bestyjka”. Polscy naukowcy zwrócili się z apelem do Polaków
Choroba zawodowa, czyli konsekwencje złego środowiska pracy
Tyfus to choroba, która może cię zaatakować na egzotycznej wycieczce
się ten artykuł?