Brak nowych zakażeń HIV po zastrzykach podawanych 2 razy w roku. „To całkowicie rewolucyjna wiadomość”
W pełni skuteczne, łatwe i wygodniejsze do podania w porównaniu z doustnym lekiem. Zastrzyki lenakapawiru wykazały 100 proc. ochronę w zapobieganiu zakażeniom wirusem HIV u kobiet. Eksperci oceniają, że wyniki nowego badania nad lekiem są „oszałamiające”, a zastrzyki mogą „odwrócić epidemię”.
Zabezpiecza przed zakażeniem HIV w 100 proc.
Wyniki badania opublikowanego w środę wykazały, że zastrzyki lenakapawiru podawane dwa razy w roku w celu leczenia AIDS okazały się w 100 proc. skuteczne w zapobieganiu nowym zakażeniom u kobiet.
Celem badania była ocena bezpieczeństwa i skuteczności dwóch schematów leczenia: podskórnego lenakapawiru podawanego dwa razy w roku w profilaktyce przedekspozycyjnej oraz doustnego leku Descovy podawanego raz na dobę u kobiet i dziewcząt w wieku od 16 do 25 lat.
W grupie leczonej lenakapawirem, w której było ponad 2000 kobiet, nie było przypadków zakażenia wirusem HIV. Natomiast w grupie otrzymującej codziennie tabletki profilaktyczne 2 proc. ostatecznie zaraziło się wirusem HIV od zakażonych partnerów seksualnych. Eksperci uznali te wyniki za przełomowe i obiecujące, a niezależny komitet monitorujący dane zalecił, aby Gilead Sciences, który zapłacił za badania, przerwał zaślepioną fazę i zaoferował wszystkim uczestnikom otwartą próbę lenakapawiru.
„Zajmuję się HIV od naprawdę długiego czasu i nie ma innego badania fazy 3 PrEP, które nie wykazałoby żadnych zakażeń” – powiedział dr Moupali Das, dyrektor wykonawczy ds. rozwoju klinicznego w Gilead Sciences w Foster City w Kalifornii.
„Skuteczne i znacznie lepsze od innych metod leczenia”
Jak oceniła Thandeka Nkosi, która pomagała prowadzić badania Gilead w Desmond Tutu Health Foundation w Masiphumelele w Republice Południowej Afryki, perspektywa zastrzyków podawanych dwa razy w roku to „całkowicie rewolucyjna wiadomość” dla pacjentów.
„Daje wybór i po prostu eliminuje całe piętno związane z przyjmowaniem pigułek w celu zapobiegania HIV” – wyjaśniła.
Zastrzyki są łatwiejsze i wygodniejsze do podania w porównaniu z lekami doustnymi. Olwethu Kemele z Desmond Tutu Health Foundation podkreśliła, że młode kobiety często ukrywają tabletki przed swoimi partnerami i członkami rodziny. „To utrudnia im wytrwanie w leczeniu” – zauważa. Kemele przewiduje, że zastrzyki z uwagi na łatwiejszą formę – podanie dwa razy w roku – mogą zwiększyć liczbę osób zgłaszających się na profilaktykę HIV i spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.
Zastrzyki lenakapawiru, produkowane przez amerykańskiego producenta leków Gilead i sprzedawane pod nazwą Sunlenca, są zatwierdzone w USA, Kanadzie, Europie i innych krajach, ale tylko jako leczenie wielolekoopornego wirusa HIV. Nie zostały jeszcze zatwierdzone do profilaktyki HIV. Firma poinformowała jednak, że czeka na wyniki testów u mężczyzn, zanim złoży wniosek o pozwolenie na stosowanie ich w celu ochrony przed zakażeniem.
„Społeczność medyczna jest 'zachwycona’ dotychczasowymi wynikami. Musimy poczekać na pełne dane, ale jak dotąd leczenie lenakapawirem jest w 100 proc. skuteczne i znacznie lepsze od innych metod leczenia” – powiedziała dr Monica Gandhi, dyrektor UCSF-Gladstone Center for AIDS Research.
Na całym świecie wirus HIV zaraża ok. 1,3 miliona osób rocznie i zabija ponad 600 tys., głównie w Afryce. Według UNAIDS, 46 proc. nowych zakażeń HIV na świecie w 2022 r. dotyczyło kobiet i dziewcząt. W Polsce, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP-PZH), w 2022 r. wykryto 2384 nowych zakażeń HIV, a od stycznia do połowy listopada 2023 r. – aż 2590, co jest rekordową liczbą pacjentów pozytywnych, jaką dotychczas odnotowano.
Polecamy
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
Wycofano szczepionkę po śmierci pacjenta. „Działanie prewencyjne” – tłumaczy GIF
Na zalanych terenach istnieje realne zagrożenie dla zdrowia. „Należy zaszczepić wszystkich” – alarmuje prof. Anna Boroń-Kaczmarska
się ten artykuł?