Brakuje leku używanego w terapii raka piersi, endometriozy i prostaty
W niemal wszystkich aptekach w Polsce brakuje leku Reseligo w dawce 3,6 mg. Stosowany zarówno przez tysiące kobiet i mężczyzn lek nie jest dostarczany do hurtowni farmaceutycznych. Sytuacja ma zmienić się jednak w przeciągu miesiąca.
Tysiące chorych bez leku Reseligo
Ostatnie sztuki leku hormonalnego Reseligo dawce 3,6 mg można dostać w zaledwie kilkunastu aptekach w naszym kraju. Problem z dostępnością leku stosowanego w leczeniu nowotworów czy endometriozy pojawiły się w już w kwietniu br. Jak informował portal gdziepolek.pl, wygasła ważność pozwolenia na dopuszczenie do obrotu Reseligo w Polsce, jednak zostało ono tymczasowo przedłużone. Po trzech miesiącach pacjenci jednak ponownie zmagają się z brakiem leku w aptekach.
„Zapotrzebowanie na leki tak bardzo rośnie, że producenci nie mogą nadążyć z produkcją” – powiedział w trakcie konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w odniesieniu do braku leków hormonalnych w aptekach.
Producent farmaceutyku firma Zentiva Polska Sp. z o.o. poinformował również w oficjalnym oświadczeniu, że leku nie ma w ofercie. Dodał także, że wystosował do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oficjalne pismo o przedłużeniu tymczasowego wstrzymania wprowadzenia do obrotu leku Reseligo w dawce 3,6 mg. Nie podano jednak do publicznej wiadomości powodów takiej decyzji.
Stale dostępny w aptekach jest natomiast lek w dawce 10,8 mg, jak poinformowała nas przedstawicielka producenta leku Zofia Kurek-Maciejewicz.
„Lek w dawce 3,6 mg, którego dotyczy pismo skierowane do URPL, będzie ponownie dostępny na początku sierpnia 2022 r.” – dodała.
Reseligo – co to za lek?
Reseligo jest lekiem hormonalnym wykorzystywanym m.in. w leczeniu endometriozy, niedokrwistości z niedoboru żelaza, nowotworów narządów płciowych a także raka piersi oraz łagodnych guzów macicy. Stosuje się go również w leczeniu niepłodności i podczas zapłodnienia in vitro. Lek u kobiet zmniejsza ilość estrogenu oraz pomaga kontrolować uwalnianie komórek jajowych z jajników. Produkt jest wskazany również do stosowania jako alternatywa dla chemioterapii w standardowym leczeniu wczesnego raka piersi.
Lek u mężczyzn zmniejsza ilość testosteronu i wykorzystywany jest w leczeniu raka prostaty. Często stosowany jest jako alternatywa dla kastracji chirurgicznej.
W aptekach dostępne są zamienniki tego leku, jednak i one są aktualnie trudno dostępne.
Polecamy
Olivia Munn pokazała blizny po mastektomii: „To dowód na to, jak ciężko walczyłam”
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
„Przestańmy bawić się w półsłówka i w 'tego, którego imienia nie wolno wymawiać'”. Małgorzata Sajan o tym, jak szczerze i normalnie rozmawiać o raku
się ten artykuł?