Przejdź do treści

Breast crawl – co to jest i jakie daje korzyści mamie?

Breast crawl - co to jest i jakie daje korzyści mamie?
Breast crawl - co to jest i jakie daje korzyści mamie? / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Breast crawl to naturalny odruch noworodka, którego nie powinno się zakłócać! Na czym polega, dlaczego jest tak ważny i jakie korzyści daje młodej mamie? Wyjaśniamy. 

Co to jest breast crawl?

Breast crawl to pełzanie noworodka w stronę piersi mamy, które występuje przy kontakcie skóra do skóry. To naturalny proces, który został opisany po raz pierwszy w 1987 roku przez szwedzkich naukowców. Później był jeszcze wielokrotnie analizowany, m.in na przełomie lat 80. i 90. Badania wtedy przeprowadzone wykazały, że 85 proc. noworodków pozostawionych na brzuchu matki skutecznie samodzielnie odnalazło brodawkę piersi i zaczęło ssać mleko, a 14 proc. odnalazło brodawkę, lecz potrzebowało pomocy w przystawieniu się. Tylko 1 noworodkowi nie udało się to.

Dziecko posiada silny instynkt, by dążyć w kierunku piersi, która jest źródłem jego pożywienia. Po ułożeniu na brzuchu matki przez pierwsze minuty noworodek jest mało ruchliwy. Odpoczywa i wpatruje się w mamę. Po tym czasie zwiększa jednak swoją aktywność, zaczyna ruszać ustami i ssać palce. Najbardziej aktywny noworodek jest, gdy od porodu mija ok. 30 minut. Dzięki odruchowi pełzaczy dziecko może  odpychać się nogami od brzucha matki i przesuwać się ku górze.

Noworodek kieruje się głównie zmysłem węchu, ale wspiera się również wzrokiem, smakiem, słuchem i dotykiem. Dziecko wykorzystuje także mięśnie szyi i karku do „podrzucania” główki i szukania brodawki, polizania jej i w końcu – ssania. Dodatkowy bodziec do przesuwania się w kierunku piersi stanowi również głos mamy i wymiana spojrzeń pomiędzy nią a noworodkiem.

Cesarskie cięcie, poród siłami natury

Korzyści, jakie breast crawl daje mamie

Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią autorki strony na Facebooku Maluchy na brzuchy postanowiły podzielić się jednym z najnowszych badań nad zjawiskiem breast crawl. Pokazuje ono, jak ważne jest dla młodych mam, żeby nie zaburzać tego odruchu noworodków. Wzięło w nim udział 200 matek i dzieci, porody odbywały się w szpitalu położniczym w Raipur w Indiach. Wśród badanych noworodków 166 dotarło do piersi w ciągu 50 minut od narodzin i z sukcesem zainicjowało karmienie piersią. Przedmiotem badania nie był jednak sam przebieg podróży noworodka, a jego wpływ na zdrowie matki.

Jakie były korzyści breast crawl’u dla matek?

  • U 95 proc. matek łożysko szybko oddzieliło się od ściany macicy (od 2-4 minut po porodzie),
  • U 96 proc. matek macica po porodzie była bardziej obkurczona niż u kobiet, które nie doświadczyły breast crawl’u,
  • 93 proc. nie miało anemii po porodzie,
  • 100 proc. matek, które doświadczyły breast crawl’u było zadowolonych z tej “procedury”.

Post o badaniu na fanpage’u Maluchy na brzuchy, który promuje kontakt skóra do skóry, był inspirowany wpisem @2LifeDoula z Brisbane w Australii. Udostępniła ona zdjęcia przedstawiające odruch breast crawl wraz z informacją o publikacji naukowej.

„Badanie jest oczywiście maleńkie, ale jak zauważa w swoim poście 2LifeDoula 'nawet jeśli mamy do czynienia z przestarzałą procedurą lub efektem placebo, myślę, że można stwierdzić, że wyniki badania ukazują pozytywne jej działanie zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne'” – piszą autorki strony Maluchy na brzuchy.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Bibliografia:

1. Widström et al,  Gastric suction in healthy newborn infants. Effects on circulation and developing feeding behaviour, 1987.

2. Assistant Professor, Department of Pediatrics, LN Medical College, Bhopal (MP) India, Tiwari DrV, Singh DrN, Assistant Professor, Deparment of Obstetrics & Gynaecology, LN Medical College, Bhopal (MP) India, Purohit DrA, Assistant Professor, Department of Medicine, LN Medical College, Bhopal (MP) India, i in. Role of breast crawl in maternal health and wellbeing. Int J Med Res Rev. 30 czerwca 2015;3(6):540–6.

3. https://dziecisawazne.pl/breast-crawl/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?