„BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Relacja z debaty „Rak piersi w roli głównej”
W czwartek odbyła się ważna debata „Rak piersi w roli głównej”, organizowana przez Fundację OnkoCafe. Spotkanie było zwieńczeniem IV edycji kampanii tworzonej z myślą o profilaktyce i wczesnej diagnozie raka piersi „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Wspomniano także o Krótkiej Instrukcji Obsługi Raka Piersi autorstwa Hello Zdrowie.
Czym jest BreastFit? To sztuka badania piersi i wspieranie kobiet z rakiem piersi, w tym z zaawansowaną chorobą . To główne przesłanie kampanii edukacyjnej Fundacji OnkoCafe. Adresatem kampanii jednak nie jest kobieta, lecz mężczyzna, który może okazać się dużym i nieocenionym wsparciem dla chorej. Rak bowiem nie jest chorobą jednej osoby, a całej rodziny. I o tym między innymi miała przypominać debata.
Samobadanie piersi – tylko połowa Polek je wykonuje
W trakcie spotkania wspomniano o badaniach sondażowych dotyczących wiedzy Polaków na temat raka, piersi zrobionych na zlecenie Fundacji OnkoCafe. Jak się okazuje, nie jest kolorowo. 42 proc. Polaków ma świadomość, ze samobadanie piersi należy wykonywać co najmniej raz w miesiącu (nieco większą wiedzę w tym zakresie mają kobiety – 50 proc. wobec 33 proc. mężczyzn), lecz prawie 50 proc. ankietowanych kobiet nie wykonuje go co miesiąc. Podobnie jest z pytaniem „Dlaczego Polki nie przeprowadzają badań profilaktycznych?”. Głównym powodem (45 proc. odpowiedzi) jest zapominanie. Poza tym: strach przed wyczuciem „czegoś” (15 proc.), niewiedza odnośnie konieczności regularnego samobadania piersi (11 proc.), fakt, że badanie jest nieprzyjemne (3 proc.) oraz wstyd (1 proc.).
Najbardziej alarmująca okazała się jednak świadomość Polaków, w których dniach cyklu należy się badać. Jedynie 9 proc. ankietowanych kobiet i 7 proc. wszystkich ankietowanych wiedziało, że badanie powinno być wykonane między 5. a 10 dniem cyklu.
Gośćmi specjalnymi w trakcie konferencji byli: Joanna Górska, (już wkrótce przeczytacie wywiad z Joanną Górską na Hello Zdrowie) dziennikarka, która niedawno sama przeszła przez raka piersi, Michał Będźmirowski, znany w mediach społecznościowych jako „Modny Tata” i Daniel Qczaj, słynny trener i coach, którzy wzięli udział w sesji do kalendarza.
Krótka Instrukcja Raka Piersi bardzo potrzebna
Adrianna Sobol z Fundacji OnkoCafe wspomniała w trakcie swojego wystąpienia o Krótkiej Instrukcji Obsługi Raka Piersi, przy powstawaniu której współpracowała.
Redakcja Hello Zdrowie zaprosiła nas do współpracy, gdzie byli specjaliści, lekarze, psycholodzy, psychoonkolodzy, pacjenci, osoby towarzyszące pacjentom, ale także różne organizacje pacjenckie. Z tej burzy mózgów i innych perspektyw, z innego patrzenia na sytuację choroby raka piersi i potrzeb pacjentek, ale również tych bliskich powstała bardzo potrzebna Instrukcja Obsługi Raka Piersi. To też bardzo nawiązuje do naszego BreastFitu, dlatego że „BreastFit. Kobiecy biust. Męska Sprawa” bardzo dużo mówi o komunikacji. Generalnie z komunikacją mamy problem jako społeczeństwo. Raczej wymieniamy się informacjami, niż siebie słyszymy. I to jest coś, co jest niezwykle ważne, jeśli mówimy o chorobie nowotworowej. Wsparcie tego bliskiego mężczyzny, usłyszenie potrzeb tej kobiety, która zmaga się z chorobą jest tak naprawdę bezcenne.
Właśnie ukazała się papierowa wersja Krótkiej Instrukcji. Zobaczcie, jak się prezentuje:
Zwieńczeniem kampanii była premiera charytatywnego kalendarza, przedstawiającego sportowców, którzy są przykładem zdrowego stylu życia i głośno wspierają kobiety w życiu codziennym. Pomysłodawcą i twórcą kalendarza jest Jakub Popławski. Kalendarz można kupić na stronie kampanii breastfit.onkocafe.pl/kalendarz. Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie kobiet z zaawansowanym rakiem piersi oraz ich bliskich.
W spotkaniu wzięły udział dr hab. n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie, dr hab. n. med. prof. UM Maria Małgorzata Litwiniuk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Anna Kupiecka i Adrianna Sobol, liderki Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, a także liderki organizacji pacjentów – Agata Polińska, Alivia – Fundacja Onkologiczna, Krystyna Wechmann, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Elżbieta Kozik, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Joanna Łojko, Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie, Ewelina Puszkin, przedstawicielka Fundacji OmeaLife Rak piersi nie ogranicza.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi – jak powstawała?
Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
się ten artykuł?