Budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć. Lekarka: nie ignoruj tego objawu
Zdarza ci się wybudzić ze snu o 2 albo 3 w nocy i nie możesz już zasnąć? Jeśli to częsty problem, który sprawia, że rano jesteś niewyspana i ciężko ci się skupić w ciągu dnia, to warto mu się przyjrzeć bliżej. Lekarka Weronika Błaszczyk wyjaśnia, co może być źródłem wybudzania się w środku nocy i dlaczego nie warto tego ignorować.
Stres daje o sobie znać
„Współczesny świat wymaga od nas pracy na najwyższych obrotach. Natłok obowiązków często powoduje stres. Do tego dochodzą nieregularne posiłki czy przyjmowane leki. Utarło się, że to kobiety dbają o dom, dzieci, pracują zawodowo i organizują życie całej rodziny. Niestety, nie jest to obojętne dla ich organizmu” – podkreśla w swoim wpisie na instagramowym profilu @dr_simplemedicine Weronika Błaszczyk.
Jak zaznacza lekarka, wszystkie te czynniki wpływają na rytm dobowy kortyzolu i melatoniny, pogarszają jakość owulacji, obniżają poziom progesteronu oraz zaburzają działanie całej gospodarki hormonalnej. Skutki ciągłego stresu zatem wcale nie są błahe.
Organizm może nam dawać znać, że powinnyśmy trochę zwolnić na kilka sposobów. Ale żeby to dostrzec, musimy być uważne na sygnały, które od niego otrzymujemy. Podejrzewasz, że w twoim życiu jest za dużo stresu? Według ekspertki powinnaś zadać sobie takie pytania, jak:
- Czy masz problem z zasypianiem i wybudzaniem w nocy?
- Miewasz ogromną ochotę na słodycze?
- Masz uczucie pobudzenia przeplatające się ze zmęczeniem?
Opłakane skutki nadmiaru kortyzolu
Jak wyjaśnia specjalistka, przewlekły nadmiar kortyzolu ma wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Podkreśla, że hormon ten „będzie kradł np. pregnenolon, który jest składnikiem wielu hormonów, np. progesteronu (którego tak bardzo chcemy!), oraz nasila działanie receptorów dla GABA, co nas relaksuje oraz poprawia pamięć”. Jak dodaje lekarka, kortyzol będzie wzmagał też insulinooporność oraz zwiększał stężenie glukozy i insuliny we krwi.
„Często nie mamy wpływu na stres, a sytuacje stresowe nie zależą bezpośrednio od nas. Ale mamy za to wpływ na to, jak na niego reagujemy. Na to, co się dzieje w naszej głowie. To tak naprawdę my interpretujemy to, co się wydarzyło. Możemy wpadać w spiralę negatywnych myśli, a możemy znaleźć swój własny sposób radzenia sobie ze stresem, który nas uspokaja i pomaga nam odzyskiwać równowagę” – podkreśla Błaszczyk.
Jednocześnie lekarka przypomina, że stres czasem wywoływany jest też przez nieoczywiste czynniki. To między innymi:
- głodówki,
- niedobory,
- za dużo cukru w diecie,
- nadmiar tłuszczów trans,
- niedosypianie i słaby sen,
- zajeżdżanie się na treningach,
- nieleczone choroby przewlekłe,
- próchnica zębów.
Jeśli więc na przykład wybudzasz się w nocy i już nie możesz zasnąć, nie ignoruj tego objawu. Sprawdź poziom kortyzolu i postaraj się zadbać o równowagę w swoim życiu i higienę psychiczną. Jeśli uznasz, że to konieczne – skorzystaj z pomocy specjalisty: psychologa bądź psychoterapeuty.
Dr Simple Medicine – co to za profil?
Profil @dr_simplemedicine prowadzi lekarka Weronika Błaszczyk. Na Instagramie omawia zagadnienia, z którymi borykają się pacjenci, obala medyczne mity i odpowiada na pytania internautów. Ukończyła Gdański Uniwersytet Medyczny. Pracę w zawodzie rozpoczęła w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Autorka e-booków „Buduj nawyki, redukuj masę ciała” i „Dekalog Infekcyjny”.
RozwińZobacz także
Zanurzenie twarzy w zimnej wodzie podczas dużego stresu to dobry pomysł? „Ma to sens” – wyjaśnia psycholożka
Dlaczego „power nap” nie jest dla każdego i jak rozpoznać, że nasz sen jest dobrej jakości – wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Wierzbicka
Zadbaj o dobry sen! Oto 10 powodów, dla których lepiej kłaść się wcześniej spać
Polecamy
„Żona w nocy nagle przestaje oddychać i dopiero po jakimś czasie bierze wdech”. Bezdech senny dotyczy także kobiet
„U osób regularnie grających w STRESmisję poziom kortyzolu się obniża” – mówi psycholożka dr Katarzyna Archanowicz-Kudelska
Dostali w pracy ankietę z pytaniem o poziom stresu. Najbardziej zestresowanym wysłano wypowiedzenia
Wprowadź te codzienne nawyki i zobacz, jak poprawia się jakość twojego snu
się ten artykuł?