Ceruloplazmina – badanie, norma, zbyt wysoki poziom
Ceruloplazmina (ferroksydaza) to białko ostrej fazy, syntetyzowane w przebiegu reakcji zapalnej organizmu. Rolą ceruloplazminy w organizmie jest wiązanie jonów miedzi. Badanie ceruloplazminy wykonywane jest przede wszystkim przy podejrzeniu choroby Wilsona, charakteryzującej się kumulowaniem miedzi w tkankach.
Ceruloplazmina – co to jest?
Ceruloplazmina (ferroksydaza) to glikoproteina syntetyzowana w wątrobie. Najważniejszą rolą ceruloplazminy jest wiązanie jonów miedzi – z tym białkiem związanych jest 90 proc. jonów miedzi występujących w osoczu. Ceruloplazmina to białko o aktywności antyoksydacyjnej, ponadto odpowiada za utlenianie jonów żelaza Fe2+ do Fe3+. Z tego względu ceruloplazmina określana jest także mianem ferroksydazy. Ponadto ceruloplazmina aktywuje oksydację takich związków jak serotonina, norepinefryna, kwas askorbinowy. Ceruloplazmina syntetyzowana przez wątrobę jest początkowo białkiem nieaktywnym, dopiero po związaniu 6-8 atomów miedzi ulega aktywacji.
Badanie ceruloplazminy – wskazania
Oznaczanie poziomu ceruloplazminy wykonywane jest przy podejrzeniu zaburzeń gospodarką jonami miedzi. Miedź jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania komórek, wchodzi w skład wielu enzymów. Negatywny wpływ na organizm ma zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom miedzi we krwi. Zbyt wysoki poziom wolnych jonów miedzi, niezwiązanych z ceruloplazminą, sprzyja uszkodzeniu białek, lipidów i kwasów nukleinowych. Poziom wolnych jonów miedzi koreluje ze stężeniem ceruloplazminy, dlatego badanie ceruloplazminy informuje o zaburzeniach w poziomie jonów miedzi.
Wskazaniem do oznaczania poziomu ceruloplazminy jest:
- podejrzenie choroby Wilsona, w przebiegu której jony miedzi kumulują się w narządach,
- podejrzenie choroby Menkesa u dzieci, w przebiegu której niemożliwe jest przyswajanie miedzi dostarczonej z dietą,
- wystąpienie zapalenia lub marskości wątroby w drugiej lub trzeciej dekadzie życia.
Jak przebiega badanie ceruloplazminy?
Gdy ma być oznaczona ceruloplazmina, badanie wykonywane jest z próbki krwi żylnej. Badanie ceruloplazminy wykonywane jest na czczo, co oznacza, że próbka krwi pobierana jest rano, po co najmniej ośmiogodzinnej przerwie od ostatniego posiłku. Niekiedy jednocześnie z poziomem ceruloplazminy oznaczany jest poziom miedzi w surowicy oraz wydalanie miedzi w dobowej zbiórce moczu. Czas oczekiwania na wynik badania to jeden dzień. Ile kosztuje badanie, w którym oznaczana jest ceruloplazmina? Cena to około 40-50 złotych.
Ceruloplazmina – norma
Prawidłowy poziom ceruloplazminy we krwi to 22-40 mg/dl u mężczyzn oraz 25-60 mg/ dl u kobiet. Norma ceruloplazminy w ciąży to 30-120 mg/dl. U dzieci normy ceruloplazminy są następujące:
- do 3 m. ż. – 5 – 18 mg/dl,
- od 3 do 12 m. ż. – 33 – 43 mg/dl,
- od 1 do 3 r. ż. – 26 – 55 mg/dl,
- od 4 do 5 r. ż. – 27 – 56 mg/dl,
- od 6 do 7 r. ż. – 24 – 48 mg/dl,
- powyżej 7 r. ż. – 20 – 54 mg/ dl.
Kiedy poziom ceruloplazminy jest zbyt niski?
Za zbyt niski poziom ceruloplazminy we krwi najczęściej odpowiada dieta uboga w miedź. Kolejną częstą przyczyną jest choroba Wilsona, ceruloplazmina jest wówczas znacznie obniżona. Objawy tej choroby wynikają z kumulowania się miedzi w tkankach. Miedź nie jest wiązana przez ceruloplazminę, gdyż w efekcie mutacji genetycznej zaburzone jest wbudowywanie miedzi do ceruloplazminy. Gdy rozwija się choroba Wilsona, objawy neurologiczne i objawy psychiatryczne wynikają z kumulowania miedzi w mózgu i uszkadzania komórek. Najczęściej zaobserwować można:
- spadek napięcia mięśniowego,
- drżenie kończyn,
- ruchy mimowolne,
- ślinotok,
- zaburzenia połykania,
- zaburzenia mowy,
- drażliwość,
- depresja,
- mania.
Inne objawy choroby Wilsona mogą wynikać z kumulowania się miedzi w wątrobie, sercu, nerkach czy kościach. Zaobserwować można m. in. bóle brzucha, żółtaczkę, spadek masy ciała, bóle kości i stawów, zaburzenia rytmu serca. Obniżeniu poziomu ceruloplazminy w przebiegu choroby Wilsona towarzyszy spadek poziomu miedzi we krwi oraz zwiększone wydalanie tego pierwiastka wraz z moczem.
Niska ceruloplazmina występuje także u chorych na chorobę Menkesa, genetyczną chorobę neurodegeneracyjną, w przebiegu której niemożliwe jest wchłanianie miedzi w jelitach. Charakterystyczne objawy to drgawki, spadek napięcia mięśniowego, opóźnienie rozwoju psychoruchowego, a także specyficzne rysy twarzy. Inna nazwa tego schorzenia to choroba kręconych włosów – chorzy mają kręcone, szorstkie i łamliwe włosy.
Zbyt wysoka ceruloplazmina – przyczyny
Podwyższony poziom ceruloplazminy może towarzyszyć ciąży, stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, paleniu papierosów. Inne przyczyny nadmiernego poziomu ceruloplazminy to nowotwory, stany zapalne oraz choroby reumatyczne.
Bibliografia:
- Lopez M. i in., Ceruloplasmin – Biochemistry; 2020
- Pagana K, Pagana TJ eds. Mosby’s Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. 5th Ed. St. Louis
- Tarnacka B., Członkowska A., Choroba Wilsona; Polski Przegląd Neurologiczny, 2008, tom 4
- Wierzbicka D., Gromadzka G., Ceruloplazmina, hefajstyna i cyklopen – trzy multimiedziowe oksydazy uczestniczące w metabolizmie żelaza człowieka; Postepy Hig Med Dosw 2014
Polecamy
Ryszard Sekuła: „Pojawiłem się w szpitalu w stroju ratownika. Pielęgniarki zapytały mnie, czy przywiozłem pacjenta, a to ja przyjechałem na przeszczep”
Dr Anna Kordala szuka leku na chorobę, na którą choruje 30 osób. „Mam świadomość, że każda zwłoka kosztuje kogoś jego życie”
Ojciec stworzył lek dla syna chorującego na rzadką chorobę. „Powiedzieli, że nigdy nie będzie chodził ani mówił”
Jakie badania genetyczne na niepłodność warto wykonać?
się ten artykuł?