Chcesz mieć zdrowe oczy? Postaw na aktywność fizyczną
Masz problemy z oczami? Zobacz, co zrobić, aby poprawić swój wzrok i zmniejszyć ryzyko wad na starość.
Plamka żółta u myszy
Badanie przeprowadzone przez University of Virginia School of Medicine wykazało, że myszy, które miały zwiększoną aktywność fizyczną, były o 45 proc. bardziej odporne na szkodliwy przerost naczyń krwionośnych w oczach. Naczynia te przyczyniają się do zwyrodnienia plamki żółtej w oczach, która odpowiada za większość chorób wzroku. Odkrycie to jest bardzo ważne dla zrozumienia, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem zdrowego stylu życia. Ma przede wszystkim korzystny wpływ na późniejsze życie.
Naukowcy dopiero pracują nad ustaleniem przyczyn odkrycia. Nie jest jeszcze do końca jasne, dlaczego tak się dzieje. Być może zwiększony przepływ krwi do oczu wpływa na zapobieganie przerostowi naczyń krwionośnych. Podczas ćwiczeń krew pompowana jest o wiele szybciej i silniej, co może powodować lepsze dotlenienie.
Zalety ćwiczeń
Jak wiadomo, aktywność fizyczna jest lekiem na wiele dolegliwości oraz receptą na zdrową starość. Im więcej się poruszamy, tym lepiej funkcjonuje nasze ciało. Wszelkie procesy zostają uruchomione, organizm bardziej się dotlenia, spalamy kalorie oraz wzmacniamy mięśnie. Wiadomo, że ćwiczenia wspomagają serce oraz cały układ krwionośny, a nawet trawienny.
Odkrycie wspomagania wzroku poprzez ćwiczenia, to kolejny pretekst do tego, aby zacząć uczęszczać na siłownię, basen lub po prostu pobiegać. Ze względu na to, że wiele osób starszych nie jest w stanie wykonywać niektórych ćwiczeń, naukowcy zastanawiają się, jak to badanie przełożyć później na leczenie farmakologiczne. Zapobieganie rozwojowi plamki żółtej ma ogromny wpływ na zmniejszenie ryzyka innych chorób wzroku. Jedną z nich jest częsta wśród osób starszych, jaskra.
Nie znaczy to, że trzeba od razu zacząć intensywne treningi. Wystarczy kilka minut codziennych, lekkich ćwiczeń, aby poprawić swoją kondycję. Badacze zauważyli, że myszy osiągały pozytywne wyniki bez względu na ilość i intensywność ruchu.
Źródło: EatThis
Polecamy
Jak długo możesz stać na jednej nodze? Ekspertka: biorąc udział w tym wyzwaniu, ludzie mogą sami ocenić, czy są zagrożeni
„Ćwiczenia mogą absolutnie wszystko zmienić”. Fiona Hughes o doświadczeniu menopauzy i wpływie aktywności na zdrowie
„W oczach możemy zaobserwować objawy cukrzycy, nadciśnienia czy chorób tarczycy” – mówi optometrysta Szymon Zielonka
Nadwzroczność, inaczej dalekowzroczność. Co to za przypadłość?
się ten artykuł?