Chcesz poprawić wygląd swojego brzucha po ciąży? Fizjoterapeutka wymienia zabiegi wspomagające, które mogą ci pomóc
Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna i ćwiczenia oraz rozwiązanie problemów dysfunkcji w obszarze miednicy i brzucha znacząco wpływają na jego wygląd. „A do tego możesz wdrożyć mnóstwo zabiegów domowych i gabinetowych i sprawić, by wyglądał lepiej!” – dodaje Gosia Włodarczyk, znana jako „Pani Fizjotrener”. O jakich zabiegach mowa?
Zabiegi po ciąży
Jesteś kilka miesięcy po porodzie i chcesz rozpocząć ćwiczenia, które pozwolą ci wrócić do formy sprzed ciąży? Gosia Włodarczyk, czyli „Pani Fizjotrener”, ma dla ciebie kilka propozycji.
„Zrobiłam taki swój mały podział zabiegów względem 'problemów'” – pisze „Pani Fizjotrener”. O jakie zabiegi chodzi?
- Brzuch wyglądający jak jeszcze w ciąży – jeśli problemem są rozciągnięte przez okres ciąży mięśnie i skóra, to potrzeba czasu i regularności w ćwiczeniach.
- Na cienką, pełną rozstępów lub wyraźnie rozciągniętą skórę sprawdzą się: naprzemienne prysznice ciepły-zimny, peelingi z kawy i suche szczotkowanie, a po nich nakładanie balsamów, w których szukamy takich składników jak: kofeina, teofilina, koenzym A, L-karnityna, rutyna, arnika, nostrzyk, bluszcz, miłorząb japoński.
Gosia Włodarczyk, z zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej, poleca Ultraformer. - Na rozstępy sprawdzi się szczotkowanie oraz balsamy. Zaraz po porodzie pomaga też kinesiotaping, a na duże rozstępy duży kaliber: u dermatologa laser frakcyjny i mezoterapia.
- Na obrzęk, częste zjawisko u młodych mam, szczególnie po cesarskim cięciu oraz u tych, które mało śpią ekspertka zaleca, by zadbać o odpowiednią podaż wody i płynów.
„Szczotkuj się, wykonuj drenaż limfatyczny, polecam leżeć na brzuchu na macie do akupresury, wspaniale sprawdza się odpowiedni kinesiotaping, jeśli jesteś po cesarskim cięciu to koniecznie trzeba mobilizować bliznę, a w gabinecie u kosmetologa zrobisz endermologię z super efektem” – dodaje Włodarczyk.
- Nawis nad blizną – ekspertka zaleca mobilizację blizny. Wyjaśnia, że zmniejszenie obrzęku i redukcja tkanki tłuszczowej powinna iść drugim torem, najpierw należy zająć się blizną.
- Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu?
„Na to nie ma żadnych zabiegów ani żadnych konkretnych ćwiczeń. Potrzeba czasu i ujemnego bilansu kalorycznego oraz ćwiczeń – zarówno wielostawowych, jak i dobrze dobranych na brzuch, szczególnie w połączeniu z oddechem” – dodaje fizjoterapeutka.
Pani Fizjotrener
Jest fizjoterapeutką kobiet i trenerką, zajmująca się na co dzień terapią dna miednicy, blizn i rozejścia mięśnia prostego. Mowa o Gosi Włodarczyk, czyli obecnie jednej z najpopularniejszych fizjoterapeutek w sieci, znanej jako „Pani Fizjotrener”. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie 41 tys. osób!
Polecamy
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Ból głowy od kręgosłupa szyjnego to powszechny problem XXI wieku
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Wulwodynia to nie kobiecy wymysł, ale poważne zaburzenie
się ten artykuł?