Przejdź do treści

Chciał stłumić kichnięcie, wylądował w szpitalu. Lekarze ostrzegają: nigdy nie tłum kichania poprzez zatykanie nosa i zaciskanie ust

Na zdjęciu lekarze oglądają zdjęcie RTG- HelloZdrowie
Lekarze ostrzegają, czym może skończyć się nieprawidłowe kichanie Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lekarze są zdumieni konsekwencjami, które spotkały mężczyznę cierpiącego na katar sienny po tym, jak próbował powstrzymać kichnięcie. Jak podkreślają, to pierwszy taki przypadek na świecie. Pacjent był hospitalizowany z powodu pęknięcia tchawicy. „Należy ostrzec ludzi, żeby nie tłumili kichania poprzez zatykanie nosa i zaciskanie ust” – apelują medycy.

Do szpitala zgłosił się z bólem

Ten niezwykły przypadek został opisany na łamach „British Medical Journal”. Brytyjczyk trafił do szpitala po tym, jak próbował powstrzymać kichnięcie. Pacjent cierpi na katar sienny. Pewnego dnia, podczas jazdy autem, zatkał nos, zacisnął usta i powstrzymał odruch kichnięcia. Wtedy doznał urazu.

Z bólem szyi i opuchlizną zgłosił się do szpitala. Nie mógł swobodnie poruszać głową. Mógł jednak oddychać, mówić i przełykać. Lekarze zlecili pacjentowi badania obrazowe. Badanie RTG wykazało wykazało rozedmę chirurgiczną, wynikająca z uwięzienia powietrza pod skórą.

Z kolei na podstawie tomografii komputerowej stwierdzono pęknięcie tchawicy: była widoczna szczelina wielkości 2 na 2 i na 5 milimetrów.

Jak do tego doszło? Zdaniem lekarzy, uraz spowodowany był „gwałtownym wzrostem ciśnienia w tchawicy podczas kichania z zaciśniętym nosem i zamkniętymi ustami.

Mężczyzna przed dwa dni przebywał na obserwacji w szpitalu. Operacja nie była jednak potrzebna. Kiedy został wypisany z placówki, dostał zalecenia w postaci powtrzymania się od aktywności fizycznej przez dwa tygodnie oraz przyjmowania leków przeciwbólowych. Pięć tygodni po tym zdarzeniu ponownie zbadano go tomografem. Badanie wykazało, że pęknięcie zrosło się samo.

Kobieta kicha w łokieć

Kichaj na zdrowie! Nie tłum tego odruchu

Tchawica to struktura zbudowana z tkanki włóknisto-chrzęstnej. Wyróżnia się część szyjną tchawicy leżącą w przestrzeni przyśrodkowej szyi oraz część piersiową, która wnika do śródpiersia i kończy się rozdwojeniem. Tchawicę tworzą pierścienie chrzęstne, nazywane też chrząstkami tchawiczymi, które powstają z chrząstki szklistej. Dzięki nim przez tchawicę może przepływać powietrze nawet przy pochylonej szyi, co zapewnia jej drożność. U osób dorosłych tchawica jest znacznie szersza niż u niemowląt i dzieci – liczy około 2,5 cm. Sam przewód osiąga długość około 12 cm.

Lekarze ostrzegają, że jeśli w trakcie kichania usta i nos są zamknięte, siła wyrzucanego z płuc powietrza wzrasta 20-krotnie. W przypadku opisywanego mężczyzny wystarczyło do rozerwania tchawicy.

Należy ostrzec ludzi, żeby nie tłumili kichania poprzez zatykanie nosa i zaciskanie ust, ponieważ może dojść do perforacji tchawicy” – napisali autorzy raportu w podsumowaniu.

Mimo że niezwykle rzadko dochodzi do rozerwania górnych dróg oddechowych, to może ono skończyć się nawet śmiercią. Perforacje tchawicy zdarzają się np. po zabiegach medycznych, np. usunięciu tarczycy czy wprowadzeniem rurki do tchawicy. Nieprawidłowe kichnięcie także może prowadzić do urazu. Jak widać na przykładzie Brytyjczyka: nie jest to wcale niemożliwe.

źródło: BMJ Journals

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?