Chora na stwardnienie rozsiane Christina Applegate żegna się z aktorstwem. Jej laskę ozdobił wymowny napis
Christina Applegate pojawiła się na gali SAG Awards w towarzystwie 12-letniej córki. Jak przyznała w rozmowie z fotografem, było to prawdopodobnie jej ostatnie przejście po czerwonym dywanie. Artystka przez chorobę kończy karierę, a na jej lasce pojawiło się wymowne hasło.
Christina Applegate żegna się z aktorstwem
Christina Applegate, znana z serialu „Świat według Bundych”, sitcomu „Kim jest Samantha?” i netflixowej czarnej komedii „Już nie żyjesz”, w sierpniu 2021 r. poinformowała, że choruje na stwardnienie rozsiane. Od czasu diagnozy 51-latka usunęła się w cień i po raz pierwszy pokazała się światu w listopadzie ubiegłego roku, kiedy odsłoniła swoją gwiazdę na Alei Sław wzdłuż Hollywood Boulevard. Aktorki nie mogło również zabraknąć na 29. ceremonii rozdania nagród Screen Actors Guild Awards. Artystka została nominowana za rolę w serialu „Dead to Me” w kategorii „najlepsza aktorka w serialu komediowym”.
Na gali, która odbyła się w Fairmont Century Plaza w Los Angeles w nocy z niedzieli na poniedziałek 27 lutego, aktorka została zaczepiona przez fotografa. Kiedy ten powiedział, że miło ją widzieć, gwiazda odpowiedziała, że przyszła w towarzystwie 12-letniej córki Sadie Grace LeNoble. Applegate dumnie zaprezentowała również czarną laskę. Przez postępującą chorobę artystka nie może stać zbyt długo, więc laska stała się jej codzienną towarzyszką. Tym razem Applegate postanowiła przyozdobić ją wymownymi naklejkami. Ci, którzy bliżej przyjrzeli się napisom na gustownej lasce, mogli przeczytać „FU MS”, czyli „pie*dol się stwardnienie rozsiane”.
Christina Applegate podczas gali przyznała także, że jest to prawdopodobnie jej ostatni występ jako aktorki.
Rozwiń„To prawdopodobnie mój ostatni pokaz nagród, więc to rodzaj wielkiej sprawy. W tej chwili nie mogłabym sobie wyobrazić wstawania o 5 rano i spędzania 12-14 godzin na planie” – rozwinęła swoją wypowiedź w rozmowie z Los Angeles Times.
Christina Applegate choruje na stwardnienie rozsiane
Christina Applegate o swojej diagnozie stwardnienia opowiedziała światu za pomocą mediów społecznościowych. W sierpniu 2021 roku na swoim profilu na Twitterze napisała, że zmaga się z poważną, nieuleczalną chorobą.
„Cześć, przyjaciele. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u mnie stwardnienie rozsiane. To była dziwna podróż, ale otrzymałam dużo wsparcia od osób, które tak jak ja zmagają się z tą samą chorobą. To wyboista droga, ale jedziemy dalej. Chyba że jakieś d*pki ją zablokują” – napisała.
Stwardnienie rozsiane to kolejna ciężka choroba, z którą zmaga się aktorka. Applegate w 2008 roku dowiedziała się, że ma raka piersi, w wyniku czego przeszła podwójną mastektomię, a następnie rekonstrukcję piersi. Artystka jest założycielką Right Action for Women, fundacji, która wspiera finansowo chorych na raka piersi.
Stwardnienie rozsiane – objawy i leczenie
Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Choroba ma charakter przewlekły i w zdecydowanej większości przypadków przebiega w formie nawrotów, które przeplatają się z okresami remisji. Powolny i podstępny rozwój to jedna z gorszych cech stwardnienia rozsianego.
Początkowe objawy mogą być bardzo delikatne, przez co wiele osób je ignoruje. Pojawia się ogólne osłabienie, które może być zrzucane na stresującą pracę, miesiączkę lub po prostu gorsze dni. Następnie objawy przybierają na sile. Dołączają do nich mrowienia, drętwienia i drżenia kończyn, a także zaburzenia czucia w tułowiu. Gdy są zauważane, należy niezwłocznie zgłosić się do neurologa i opowiedzieć o swoich obawach. Najważniejszym symptomem początkowym SM są zaburzenia czucia – to już one powinny skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ występują w wielu innych chorobach.
Leczenie stwardnienia rozsianego w Polsce oparte jest głównie na farmakologii, która ma za zadanie spowolnić przebieg choroby. Chorzy objęci są tzw. programami lekowymi, które są prowadzone przez większość szpitali w Polsce.
Zobacz także
„Drętwienie kończyn może mieć wiele przyczyn”. Kiedy warto udać się do neurologa?
„Proszę sobie wyobrazić, że nie jest pani w stanie pójść do kina czy teatru, nie może pani wysiedzieć w pociągu lub na zebraniu w pracy” – o zespole niespokojnych nóg mówi prof. Adam Wichniak, neurofizjolog
„Żałuję, że nie zwróciłam na to uwagi”. Christina Applegate o pierwszych symptomach stwardnienia rozsianego
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?