Choroba Gravesa-Basedowa jest chorobą gruczołu tarczowego o podłożu autoimmunologicznym. W jaki sposób się objawia?
![Kobieta leży u lekarza, ma badaną tarczycę](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/choroba-gravesa-basedowa-1140x761.jpg)
Choroba Gravesa-Basedowa to schorzenie gruczołu tarczowego o podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się nadczynnością tarczycy, w której autoantygenem jest receptor hormonu tyreotropowego. Pobudzony przez przeciwciała, wydziela nadmiar hormonu, doprowadzając do wzrostu i rozwoju unaczynienia gruczołu tarczowego. Chorobę Gravesa-Basedowa można leczyć. Terapia jest trudna i wieloetapowa, ale daje chorym szansę na powrót zdrowia.
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/confident-woman-looking-up-vector-portrait-vector-id500427439-850x850.jpg)
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
U osób z chorobą Gravesa-Basedowa objawem charakterystycznym jest powiększone wole, ale u niektórych pacjentów mogą pojawić się także wytrzeszcz oczu i obrzęki w okolicach piszczeli. Choć choroba jest łatwa do rozpoznania, to jej leczenie bywa trudne i długotrwałe. Kluczowym elementem terapii jest leczenie farmakologiczne, które nie zawsze jest wystarczające. Gdy leki zawiodą, potrzebna jest ingerencja chirurgiczna lub terapia jodem promieniotwórczym.
Przyczyny choroby Gravesa-Basedowa
Choroba Gravesa-Basedowa to schorzenie gruczołu tarczowego, w którym cechą dominującą jest nadczynność. Swoją nazwę zawdzięcza dwóm lekarzom: irlandzkiemu i niemieckiemu – Robertowi Gravesowi, który opisał ją po raz pierwszy w 1832 roku oraz Karlowi Adolphowi von Basedowowi, który ten sam zespół objawów rozpoznał i opisał kilka lat później. W przypadku choroby Gravesa-Basedowa przyczyna nie została do końca wyjaśniona, ale według badaczy schorzenie ma podłoże immunologiczne. Mechanizm działania opiera się na produkcji przeciwciał, które pobudzają receptor hormonu tyreotropowego i doprowadzają do jego nadprodukcji w organizmie. Skutkuje to stymulacją wzrostu i rozwojem unaczynienia gruczołu tarczowego, czego konsekwencją jest szereg dolegliwości.
Czym się objawia choroba Gravesa-Basedowa?
Charakterystycznym objawem gravesa-basedowa jest wole spowodowane wzrostem gruczołu tarczowego. Jest ono widoczne u ponad 80% chorych. U części z nich pojawiają się też wytrzeszcz oczu, do którego przyczynia się stan zapalny mięśni poruszających okiem, i obrzęki, głównie w okolicach piszczeli. W przebiegu choroby mogą wystąpić również inne symptomy:
- tachykardia (przyspieszone bicie serca);
- nadciśnienie tętnicze;
- drżenie;
- napady padaczkowe;
- nietolerancja zimna (chory nie toleruje przebywania w ciepłych pomieszczeniach, choć innym osobom wydaje się nawet za zimno);
- łatwa męczliwość, mała tolerancja wysiłku;
- utrata masy ciała pomimo zwiększonego apetytu;
- ciągłe biegunki;
- zaburzenia miesiączkowania;
- światłowstręt;
- spadek siły mięśniowej;
- ciepła i wilgotna skóra.
U chorych z gravesem-basedowem choroba może powodować zaburzenia w psychice. Pacjenci są bardzo pobudzeni, chcą być w ciągłym ruchu i mogą być niestabilni emocjonalnie.
Rozpoznanie choroby Gravesa-Basedowa
Diagnostyka choroby opiera się na badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Kluczowymi badaniami są: oznaczenie hormonów tarczycowych, ultrasonografia lub scyntygrafia tarczycy oraz biopsja cienkoigłowa tego gruczołu. Pobranie wycinków odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Materiał oglądany jest pod mikroskopem. Przy chorobie Gravesa-Basedowa wyniki krwi i badań obrazowych są wiążące, jeśli chodzi o dalsze postępowanie terapeutyczne.
Zobacz także
Czy choroba Gravesa-Basedowa jest uleczalna?
TAK. Choroba tarczycy Gravesa-Basedowa jest uleczalna pod warunkiem, że chory jest pod stałą opieką medyczną i regularnie przyjmuje leki, ponieważ jest to kluczowy element terapii. Niestety nie ma środków, które łagodzą objawy powstałe wskutek produkcji przeciwciał, dlatego leczenie jest wyłącznie objawowe i opiera się na łagodzeniu dolegliwości. Lekiem pierwszego rzutu jest tiamazol – pochodna tiomidazolu o silnym działaniu przeciwtarczycowym. Jego mechanizm działania opiera się hamowaniu aktywności peroksydazy tarczycowej, a dokładnie na zahamowaniu utleniania jodków do jodu i blokowaniu jodowania tyreoglobuliny. W przebiegu choroby Gravesa-Basedowa leczenie farmakologiczne nie zawsze jest wystarczające i potrzebne jest wdrożenie innych metod terapeutycznych, np. jodu promieniotwórczego. Jest on alternatywą dla leczenia operacyjnego, ale podobnie jak zabieg może doprowadzić do niedoczynności tarczycy. W takich sytuacjach niezbędna jest suplementacja hormonem tarczycowym. Leczenie farmakologiczne musi trwać ponad rok, jeśli chory chciałby uzyskać całkowitą remisję immunologiczną. O skuteczności terapii świadczy brak nawrotu choroby przez blisko 12 miesięcy. Jeśli taka sytuacja nie wystąpi, trzeba znaleźć przyczynę niepowodzenia.
Najnowsze w naszym serwisie
![młoda lekarka rozmawia ze starszą pacjentką. Tekst dotyczy opieki koordynowanej - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/opieka_koordynowana_adobestock_218394966-850x478.jpeg)
Chorujesz przewlekle? Opieka koordynowana jest dla Ciebie! Dzięki niej lepiej zadbasz o swoje zdrowie we współpracy z lekarzem POZ
![Kobieta dodaje do kawy olej arganowy. W kolażu widać olej na powierzchni wody.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/plynne-zloto-to-drogocenny-skarb-dla-twojego-zdrowia_pixabay-850x478.png)
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
![Po prawej stronie kolażu jest brokuł, po lewej stronie jarmu](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/te-zwiazki-sa-kluczowe-dla-rozwoju-plodu-ich-niedobor-jest-bardzo-niebezpieczny-tez-dla-doroslych_pixabay-850x478.png)
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
![Kobieta pije probiotyk. W kolażu widać kapsułki z bliska](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/chronia-przed-szkodliwym-wplywem-antybiotykow-nie-kazdy-jednak-wie-jak-je-poprawnie-zazywac_pixabay_istock-850x478.png)
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
![na zdjęciu: laborantki w laboratorium Synevo, tekst o chorobie Hashimoto - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/11/zdjecie-synevo-850x478.jpeg)
„Hashimoto niemal ośmiokrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn”. Iwona Kozak-Michałowska o chorobie, która może się ujawnić w każdym wieku
![dr inż. Agnieszka Piegat - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/11/agnieszka_piegat.jpg)
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
![Katarzyna Kazimierowska, autorka książki „Wielkie zmęczenie. Osobista historia cukrzycy typu 1” - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/11/katarzyna-kazimierowska-1-850x478.jpg)
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
![Agata Skwarek- Szewczyk- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/10/agata-skwarek-szewczyk1-850x478.jpg)
„Choroby z autoagresji lubią niestety chodzić parami”. O chorobach autoimmunologicznych opowiada lek. Agata Skwarek-Szewczyk
się ten artykuł?