Choroba Perthesa, czyli jałowa martwica kości udowej. Czym się objawia?
Choroba Perthesa to schorzenie wieku dziecięcego, rozwijające się między 4. a 8. r.ż., dotyczące częściej chłopców. Późno zdiagnozowana bądź nieleczona choroba Perthesa u dzieci prowadzi do trwałego zniekształcenia głowy kości udowej i problemów w dalszym rozwoju motorycznym.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Objawy choroby Perthesa obciążają bólem i trudnościami w chodzeniu, co stanowi przesłankę do konsultacji lekarskiej i zaplanowania rehabilitacji usprawniającej. Właściwa fizjoterapia choroby Perthesa warunkuje skuteczność leczenia oraz rozwinięty i funkcjonalny układu ruchu w okresie dorosłym.
Choroba Perthesa
Choroba Perthesa to choroba z grupy jałowych martwic kości, obejmująca głowę i nasadę kości udowej, występująca w okresie rozwojowym. Choroba Perthesa zwykle dotyczy jednego stawu biodrowego i częściej obciąża chłopców. Pierwsze objawy schorzenia pojawiają się między 4. a 8. r.ż. w postaci dolegliwości bólowych i trudności w czynnościowym funkcjonowaniu kończyny dolnej. Przyczyny zespołu objawów i zmian tkanki kostnej Perthesa nie są jednoznacznie określone. Źródeł choroby doszukuje się m.in. w:
- anomaliach budowy naczyń krwionośnych, wywołujących zaburzenia krążenia krwi w obszarze głowy kości udowej,
- miejscowym niedokrwieniu struktur nasady kości udowej o podłożu pourazowym,
- zaburzeniach hormonalnych.
Leczenie choroby Perthesa u dzieci jest niezbędne dla poprawy jakości struktury tkanki kostnej oraz ograniczenia jej następstw w funkcjonowaniu motorycznym dziecka i osoby dorosłej w przyszłości. Odpowiednia fizjoterapia choroby Perthesa zmierza do poprawy stanu stawu biodrowego. W szczególnie zaawansowanych stadiach zmian kostnych prowadzi się leczenie operacyjne.
Choroba Perthesa – objawy
Choroba Perthesa w początkowej fazie może przebiegać bezobjawowo bądź mieć łagodny przebieg, co wpływa na opóźnienie rozpoznania i leczenia. Postępy choroby rozpoczynają się od dolegliwości bólowych w okolicy pachwiny i kolana o zmiennym nasileniu, szczególnie po wysiłku i w trakcie wypoczynku. Obserwuje się utykanie i postępujące ograniczenie ruchomości stawu biodrowego w ruchu rotacji wewnętrznej i odwodzenia, a często również zginania i prostowania stawu. Na skutek zmniejszenia wysokości głowy kości udowej dochodzi do skrócenia kończyny, co nasila utykanie. Osłabieniu ulega mięsień czworogłowy, a obwód uda widocznie się zmniejsza. Wraz ze sztywnością i spadkiem masy mięśniowej rozwija się objaw Trendelenburga, czyli opadanie miednicy w trakcie chodu po stronie przeciwnej, co dodatkowo świadczy o niewydolności mięśni pośladkowych po stronie chorego biodra.
Diagnostyka i leczenie
Choroba Perthesa prowadzi do deformacji głowy kości udowej i często stanowi początek choroby zwyrodnieniowej. Głównym celem leczenia jest przywrócenie zmienionej martwiczo głowie kości udowej jej prawidłowej pełnej budowy i usprawnienie pracy stawu biodrowego. Leczenie choroby Perthesa u dorosłych i dzieci zależy od stopnia uszkodzenia kości udowej oraz ciężkości procesu chorobowego, w przebiegu którego wyróżnia się 4 fazy:
- I stadium – początkowe, czyli poszerzenie szpary stawowej,
- II stadium – sklerotyzacja, czyli obumarcie tkanki kostnej głowy kości udowej, często w towarzystwie złamań podchrzęstnych,
- III stadium – fragmentacja, czyli utrata jednolitości struktury kostno-chrzęstnej i fragmentacja tkanek,
- IV stadium – reosyfikacja, czyli gojenie. Prowadzi do całkowitego wyleczenia i odbudowy struktur lub utrwalenia niekorzystnych zmian i deformacji kości udowej.
Zobacz także
Ćwiczenia i rehabilitacja w leczeniu choroby Perthesa
Rehabilitacja ruchowa ogranicza postęp choroby i rozwinięcie powikłań. W pierwszych trzech okresach obowiązuje całkowite odciążenie zajętej kończyny poprzez aparaty szynowo-opaskowe z koszem biodrowym, wyciąg kamaszkowy pośredni czy opatrunek gipsowy.
Po ostrej fazie, ograniczeniu dolegliwości bólowych i opanowaniu stanów zapalnych, leczenie uzupełnia się o ćwiczenia na chorobę Perthesa, m.in. utrzymujące i zwiększające zakres ruchów w stawie biodrowym, głównie ćwiczeń rotacyjnych i odwiedzeniowych. Do pracy z dziećmi poleca się różnorodne przybory oraz zajęcia w formie gier i zabaw. W związku z przeciwwskazaniem do osiowego obciążenia kończyny poleca się ćwiczenia rehabilitacyjne choroby Perthesa w środowisku wodnym, czyli na basenie. Stopniowe obciążanie kończyny wprowadza się po ukończeniu procesu przebudowy tkanki kostnej. Nauka lokomocji rozpoczyna się od wsparcia pomocy ortopedycznych i środowiska wodnego, aż do momentu pełnej samodzielności.
Fizjoterapia choroby Perthesa opiera się również na zabiegach fizykalnych, przyspieszających regenerację tkanki kostnej, łagodzenie bólu i stanów zapalnych. Są to m.in. laseroterapia, magnetoterapia, promienie IR, masaż wirowy i podwodny oraz klasyczny.
Leczenie operacyjne choroby Perthesa to ostateczne rozwiązanie w przypadku braku efektów postępowania zachowawczo-objawowego. Operacja ma na celu poprawę biomechaniki stawu biodrowego poprzez uzyskanie prawidłowego centrowania głowy kości udowej w panewce stawu.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?