Przejdź do treści

Choroba Takayasu – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Tekst o chorobie Takayasu: przyczyny, objawy, leczenie. Na zdjęciu: Kobieta patrząca na bok - HelloZdrowie
Choroba Takayasu – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie Viktor Bystrov/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choroba Takayasu polega na zwężaniu się światła dużych tętnic, które wywołane jest toczącym się w nich procesem zapalnym. Pacjenci z tym rodzajem zapalenia tętnic najczęściej skarżą się na zmęczenie, gorączkę i pocenie się. W wielu przypadkach chorobie towarzyszą problemy z podwyższonym ciśnieniem krwi. Jak rozpoznaje się i leczy zespół Takayasu?

Co to jest choroba Takayasu?

Choroba Takayasu (inaczej: zespół Takayasu, zapalenie tętnic Takayasu, „choroba bez tętna”) jest rzadkim, przewlekłym schorzeniem, w którego przebiegu dochodzi do zapalenia ścian dużych naczyń krwionośnych – aorty i jej głównych odgałęzień. Stan zapalny może powodować zwężenie światła tętnic i przez to zmniejszać przepływ krwi przez poszczególne części ciała.

Ponad 80 proc. przypadków zespołu dotyczy dziewcząt i kobiet. Najczęściej chorobę Takayasu diagnozuje się u dzieci po 10. roku życia i osób w wieku do 40 lat.

Przyczyny choroby Takayasu

Choroba Takayasu jest spowodowana stanem zapalnym w obrębie ścian naczyń krwionośnych. Przyczyna wystąpienia zmian dotychczas nie została dokładnie wyjaśniona. Ostatnie badania wykazały, że udział w rozwoju zapalenia tętnic w przebiegu schorzenia mogą mieć czynniki genetyczne.

Kobieta leży na stole do masażu; masażystka używa specjalnego wałka do masowania jej uda. To skuteczny sposób na poprawę krążenia.

Objawy choroby Takayasu

Początki choroby Takayasu zwykle mają umiarkowanie ciężki i niespecyficzny przebieg. W związku z tym schorzenie często rozpoznaje się dopiero po miesiącach lub nawet latach od momentu wystąpienia pierwszych objawów.

Pacjenci zgłaszają, że mają złe samopoczucie i dokucza im zmęczenie. Mogą doświadczać także utraty apetytu i zmniejszenia masy ciała, podwyższonej temperatury ciała, nocnych potów, a także bólu stawów i dyskomfortu w obrębie klatki piersiowej. U niektórych chorych w początkowej fazie nie obserwuje się jednak żadnych symptomów.

W późniejszym okresie rozwoju zespołu Takayasu rozpoczyna się proces zwężania tętnic, który prowadzi do ograniczenia przepływu krwi, tlenu i substancji odżywczych do tkanek organizmu. U pacjentów mogą rozwijać się wtedy objawy, takie jak:

  • znaczne osłabienie i ból kończyn podczas wysiłku,
  • zawroty głowy, omdlenia,
  • bóle głowy,
  • duszności,
  • zaburzenia widzenia,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze,
  • obniżone tętno,
  • niedokrwistość,
  • ból klatki piersiowej,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • objawy ze strony przewodu pokarmowego: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki.
dłonie

Diagnostyka choroby Takayasu

Rozpoznania choroby Takayasu i oceny stopnia zaawansowania zmian dokonuje się na podstawie badań obrazowych tętnic – angiografii, angio-MR lub angio-CT. U pacjentów z tym typem zapalenia tętnic można zaobserwować zmiany w postaci zwężenia lub zablokowania światła naczyń, któremu czasami towarzyszy pogrubienie ich ściany.

Badania krwi, takie jak CPR i ESR, pełnią tylko pomocniczą rolę w diagnostyce choroby Takayasu. Podwyższenie stężenia tych markerów stanu zapalnego występuje w wielu schorzeniach, a u pacjentów z zapaleniem tętnic mogą być one na prawidłowym poziomie nawet w aktywnej fazie choroby.

Leczenie choroby Takayasu

Leczenia pacjentów z zespołem Takayasu ma na celu przede wszystkim zapobieganie uszkadzaniu i zwężaniu tętnic objętych procesem chorobowym.

W aktywnej postaci choroby terapia polega najczęściej na stosowaniu kortykosteroidów oraz leków immunosupresyjnych. Leczenie zapalenia tętnic Takayasu w przypadku oporności lub złej tolerancji tych środków opiera się na podawaniu leków biologicznych, takich jak rituximab i tocilizumab. U pacjentów dodatkowo można zastosować leki przeciwkrzepliwe w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia epizodów niedokrwienia.

Justyna Pargieła

W przebiegu choroby Takayasu konieczne czasami bywa przeprowadzenie zabiegu angioplastyki balonowej lub pomostowania naczyń (by-pass).

W postępowaniu terapeutycznym w chorobie Takayasu podkreśla się także rolę zdrowego stylu życia. Dieta zgodna z zasadami prawidłowego żywienia, z obniżoną podażą soli i zwiększonym spożyciem wapnia, a także aktywność fizyczna i zaprzestanie palenia papierosów mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań (m.in. tych związanych z przyjmowaniem kortykosteroidów) i poprawiać rokowania u pacjentów z chorobą Takayasu.

 

Bibliografia:

  1. G. Keser, H. Direskeneli, K. Aksu,  Management of Takayasu arteritis: a systematic review, Rheumatology, 53/2014.
  2. P. A. Merkel, E. L. Matteson, M. Ramirez Curtis, Clinical features and diagnosis of Takayasu arteritis, UpToDate, 2019 r.
  3. American College of Rheumatology (2019) Patient Fact Sheet. Takayasu’s Arteritis.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?