Przejdź do treści

Choroby dziąseł – skąd się biorą? Rodzaje, objawy i leczenie dolegliwości

kobieta dotyka palcem dziąsła przy dolnych zębach
Fot. Stefano Garau / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choroby dziąseł są częstą dolegliwością u osób w różnym wieku. Zwykle ich przyczyną jest niewystarczająca dbałość o higienę jamy ustnej. Bagatelizowane problemy z opuchniętymi dziąsłami mogą doprowadzić do poważniejszych schorzeń, a w konsekwencji do utraty stabilności zębów.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Krwawienie dziąseł nie zawsze wywołuje odpowiednią reakcję. Niektórzy nie zwracają na nie uwagi, podobnie jak na towarzyszący mu ból. Niedokładnie usuwana płytka nazębna, zbyt mocne szczotkowanie zębów czy niewłaściwy dobór szczoteczki to tylko niektóre z czynników prowadzących do rozwoju zapalenia dziąseł, a także paradontozy.

Na zdjęciu: Kobieta trzyma dłonie na ustach, ma zapalenie dziąseł

Popularne choroby dziąseł

Chorobą dziąseł, która rozwija się najczęściej, jest stan zapalny dziąseł. Bakterie gromadzące się na skutek zwiększającej się ilości osadu zębowego nie tylko szkodzą szkliwu, ale również tkankom miękkim. Jeśli zęby nie są właściwie i regularnie szczotkowane, powstaje na nich osad zwany płytką nazębną. Może wówczas dochodzić do zapalenia dziąseł. Ich kolor staje się żywoczerwony, a z czasem przybiera nieco ciemniejszą barwę. Opuchnięte dziąsła zaczynają krwawić i z wolna odsłaniać szyjki zębowe. Tak dochodzi do rozwoju paradontozy. Z czasem zęby, pozbawione oparcia, zaczynają się chwiać. Jeśli nie wdroży się odpowiedniego leczenia, postępująca recesja dziąseł doprowadzi do tego, że zęby w końcu wypadną.

Zapalenie dziąseł – skąd się bierze?

Na zapalenie dziąseł wskazują objawy takie jak opuchnięte dziąsła, krwawienie z dziąseł, a także silne zaczerwienienie w pobliżu szyjek zębowych. Przyczyną stanu zapalnego najczęściej jest niedostateczne dbanie o higienę zębów i jamy ustnej, jednak może się on pojawić także z innych powodów. Do rozwoju chorób dziąseł prowadzi między innymi przewlekły stres skutkujący silnym zaciskaniem zębów oraz ich nocne zgrzytanie (bruksizm). W ten sposób nierzadko dochodzi do uszkodzeń w obrębie koron zębowych i tkanek przyzębia. Również palenie papierosów oraz zbyt duże ilości kawy mogą powodować nadmierne tworzenie się kamienia nazębnego, czego konsekwencją są stany zapalne i paradontoza. Przyczyną chorób dziąseł mogą być również niedobory minerałów oraz witamin.

Zobacz także

Zapalenie dziąseł – leki

Stanowi zapalnemu dziąseł można zapobiegać, właściwie szczotkując zęby oraz używając odpowiedniej pasty, która przeciwdziała krwawieniu z dziąseł. W przypadku dzieci warto zwracać uwagę, by zabiegi higienizacyjne jamy ustnej były u nich przeprowadzane dokładnie i regularnie (dzieciom zdarza się zapominać o szczotkowaniu zębów), co pozwoli uniknąć zapalenia dziąseł u dziecka.

Nim dojdzie do rozwinięcia choroby dziąseł, warto zastosować środki zapobiegawcze. Jednym z nich jest płukanie ust płynem do higieny jamy ustnej. Tego typu specyfiki są często wzbogacane olejkiem z eukaliptusa lub mentolowym, które działają antybakteryjnie, nie dopuszczając do zainfekowania tkanek przyzębia. Warto też regularnie przeprowadzać skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym.

Na zapalenie dziąseł można stosować leki bez recepty, których należy używać zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce. Przy nasilających się objawach stanu zapalnego powinno się zgłosić do gabinetu dentystycznego. Lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyk, a także preparat mający podnosić ogólną odporność organizmu. Specjalista może również zalecić stosowanie specjalnych płukanek, by rozmiękczyć osad i zadziałać bakteriobójczo. Często stosuje się żel na zapalenie dziąseł, który pacjent może nakładać samodzielnie w domu, skupiając się na zmienionych chorobowo miejscach. Kluczowe jest tutaj dokładne wcieranie preparatu w dziąsła, ponieważ żel musi się dostać do kieszonki dziąsłowej. W poważniejszych przypadkach może dojść do przerostu dziąseł. Wówczas konieczna okaże się chirurgiczna korekta zmienionych obszarów (lekarz stara się im przywrócić pierwotny kształt).

Krwawienie dziąseł – domowe sposoby na ból i opuchliznę

Aby zapobiec dalszemu krwawieniu wywołanemu przez chorobę dziąseł, należy wymienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem, która nie będzie działać zbyt agresywnie na tkanki. W przypadku nasilającego się bólu dziąseł ulgę przyniesie płukanie ich wyciągiem z szałwii i rumianku. Wystarczy zalać wrzątkiem torebkę z ziołami, a następnie poczekać do ostygnięcia wywaru i dokładnie wypłukać jamę ustną (powinno to zająć około dwóch minut). Czynność warto powtórzyć dwa lub trzy razy w ciągu dnia. Alternatywą może być płukanka na bazie wody utlenionej (łyżka trzyprocentowej wody utlenionej na pół szklanki przegotowanej wody). Warto zadbać także o urozmaicenie diety (zwłaszcza wprowadzenie owoców bogatych w witaminę C) oraz unikanie twardych pokarmów, które mogą podrażnić dziąsła.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?