Choroby zakaźne – rodzaje, przyczyny, drogi rozprzestrzeniania
Choroby zakaźne, czyli choroby infekcyjne rozwijają się w konsekwencji zakażenia organizmu rozmaitymi czynnikami zakaźnymi. Czynnikami etiologicznymi mogą być wirusy, bakterie, grzyby, priony, riketsje. Jak rozprzestrzeniają się choroby zakaźne? Najczęściej drogą kropelkową, a także przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Profilaktyka sprowadza się do unikania kontaktu z chorymi, a także – w przypadku niektórych schorzeń – wykonywania szczepień ochronnych.
Choroby zakaźne – rodzaje
Podstawowy podział chorób zakaźnych dotyczy rodzaju czynnika wywołującego chorobę. Bakteryjne choroby zakaźne wywoływane są przez bakterie. Jednymi z najczęściej diagnozowanych chorób bakteryjnych są:
- szkarlatyna,
- angina,
- zapalenie płuc,
- zapalenie dróg moczowych,
- szkarlatyna.
Rzadziej diagnozowane infekcje bakteryjne to róża – choroba skóry i tkanki podskórnej, dur brzuszny wywołany przez pałeczkę duru brzusznego, choroba reumatyczna wywoływana przez paciorkowce. Ciężkie infekcje bakteryjne mogą przyjmować postać posocznicy czy zapalenia opon mózgowych. Jedną z najpoważniejszych chorób bakteryjnych, występujących głównie w Indiach i Afryce jest trąd, wywoływany przez prątka Mycobacterium leprae.
Wirusowe choroby zakaźne wywoływane są przez wirusy. Jakie są choroby zakaźne o podłożu wirusowym, które występują najczęściej? Jedna z najczęstszych chorób o podłożu wirusowym jest grypa, a także opryszczka. Wiele z chorób wirusowych to tzw. choroby wieku dziecięcego, w tym:
- różyczka,
- mononukleoza zakaźna,
- świnka,
- ospa,
- odra,
- bostonka.
Choroby zakaźne pasożytnicze wywołane są przez pasożyty po ich wniknięciu do organizmu. Przykładami chorób pasożytniczych jest świerzb, toksoplazmoza, owsica czy wszawica.
Choroby zakaźne – sposób rozprzestrzeniania
Charakterystyczną cechą chorób zakaźnych jest możliwość przeniesienia ich z jednej osoby na drugą. Drogi rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych są zróżnicowane. W przypadku chorób wirusowych najczęstszą możliwością zarażenia jest kontakt z osobą zakażoną. Wirus przekazywany jest drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą czy zainfekowanymi przedmiotami. W przypadku chorób bakteryjnych drogą zakażenia może być kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej, przenikanie bakterii przez przerwanie ciągłości skóry czy błon śluzowych. Możliwa jest zatem droga zakażenia kropelkowa lub pokarmowa. Zdarzają się także zakażenia wewnątrzmaciczne i w trakcie porodu, gdy zakażenie przekazywane jest z matki na noworodka.
W przypadku chorób pasożytniczych potencjalne drogi zakażenia to bezpośredni kontakt, zakażenie przez skórę, droga pokarmowa oraz droga kontaktów płciowych.
Profilaktyka chorób zakaźnych
Możliwe jest zapobieganie wielu chorobom zakaźnym o podłożu wirusowym, bakteryjnym czy pasożytniczym. Konieczne jest ograniczenie mechanizmów prowadzących do przekazywania czynników zakaźnych. Przede wszystkim – wskazane jest utrzymywanie higieny osobistej, a także higieny żywienia. Nie wolno pić nieprzegotowanej wody, która nie została przebadana pod kątem jej przydatności do spożycia. Konieczne jest dokładne mycie warzyw i owoców, a także dokładne gotowanie ryb i mięs. Kolejne istotne działania profilaktyczne powinny obejmować:
- unikanie kontaktu z osobami zarażonymi,
- dezynfekowanie zranień,
- wykonywanie szczepień ochronnych,
- używanie sterylnego sprzętu medycznego,
- wietrzenie pomieszczeń,
- prowadzenie zdrowego stylu życia.
Najczęstsze choroby zakaźne wieku dziecięcego
Wiek dziecięcy charakteryzuje się występowaniem wielu chorób zakaźnych. Jedną z nich jest świnka, czyli choroba wywołana przez paramyksowirusa. Czym charakteryzuje się świnka? Choroba ma charakter zapalenia ślinianek przyusznych, w przebiegu którego pojawia się obrzmienie ślinianek, gorączka, brak apetytu, suchość w jamie ustnej. Powikłaniem świnki może być zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Kolejna choroba wieku dziecięcego to różyczka, wywołana przez wirusy Togaviridae. Choroba cechuje się charakterystycznym przebiegiem – pojawia się różowa wysypka zlokalizowana na tułowiu i kończynach. Wysypce towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, bóle głowy i gardła, a także zapalenie spojówek. Może wystąpić także wrodzona różyczka; objawy choroby przekazanej z matki na noworodka to niska masa urodzeniowa, zaćma, wady serca czy problemy ze słuchem.
Chorobą często występującą u dzieci jest szkarlatyna. Objawy tej choroby o podłożu bakteryjnym to przede wszystkim silny ból gardła, kaszel, wymioty, gorączka, drobna wysypka skórna. Szkarlatyna u dzieci charakteryzuje się ponadto występowaniem tzw. truskawkowego języka – obrzękniętego i żywo czerwonego.
Odra to choroba wirusowa przebiegająca z wysypką skórną, podobnie jak ospa. Wirusy z grupy ospy mogą wywołać także inne schorzenia, takie jak mięczak zakaźny czy półpasiec. Parwowirus B19 wywołuje rumień zakaźny, objawiający się swędzącą wysypką. Bostonka u dzieci wywoływana jest przez wirusy Coxsackie, najczęściej diagnozowana jest u dzieci chodzących do żłobka lub przedszkola i objawia się występowaniem grudkowatej, nie swędzącej wysypki.
Bibliografia:
- Virella G., Mikrobiologia i choroby zakaźne; Urban&Partner, 2015
Polecamy
Ocieplenie klimatu odpowiada za rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych. „Denga nadchodzi, a sytuacja pogorszy się”
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
się ten artykuł?