Przejdź do treści

Chorujesz na Hashimoto i masz mniejszą ochotę na seks? Ekspertki wyjaśniają, co zrobić, żeby sobie pomóc

Masz mniejszą ochotę na seks? Autorki profilu "Ogarnij Hashimoto" wyjaśniają, co może być przyczyną i co zrobić, żeby sobie pomóc
Masz mniejszą ochotę na seks? Autorki profilu "Ogarnij Hashimoto" wyjaśniają, co może być przyczyną i co zrobić, żeby sobie pomóc / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Być może wymagasz od swojego ciała zbyt wiele, a ono po prostu chce spokoju” – piszą autorki profilu Ogarnij Hashimoto Lidia Wójcik i Kamila Bogucka. Podpowiadają, z czego może wynikać spadek libido w Hashimoto i co możemy zrobić, jeśli chcemy znów mieć ochotę na seks.

Ureguluj hormony

Chorujesz na Hashimoto i zauważyłaś u siebie spadek libido? Autorki profilu na Instagramie Ogarnij Hashimoto podkreślają, że kluczowa w takim wypadku jest pełna diagnostyka i uregulowanie hormonów tarczycy.

„Bez tego suplementacja przypadkowymi specyfikami (na grupach kobiecych jest mnóstwo takich wynalazków) może tylko pogorszyć sprawę. Znajdź dobrego lekarza, poczytaj fachową literaturę o swojej delikatnej gospodarce hormonalnej” – radzą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka.

Co jeszcze warto zrobić w takim wypadku? Autorki profilu Ogarnij Hashimoto piszą, że szczególnie ważna przy problemach z libido jest znajomość własnego cyklu miesiączkowego.

Być może wymagasz od swojego ciała zbyt wiele, a ono po prostu chce spokoju. Zainstaluj sobie aplikację, dzięki której będziesz mogła monitorować swój cykl” – polecają Wójcik i Bogucka.

Dieta i blokady emocjonalne

Jaki ma związek mniejsza ochota na seks z dietą? Wbrew pozorom bardzo duży!

„Zwróć uwagę na to, w jaki sposób się odżywiasz. Czy dbasz o swoje ciało nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz? Istnieje dieta oraz zioła, które wspierają gospodarkę hormonalną kobiety (jak arcydzięgiel chiński, lucerna czy miłorząb)” – wyjaśniają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka.

Czasami, jak podkreślają autorki instagramowego posta, winne mogą być też blokady emocjonalne. Powodują one usztywnienia w ciele albo blokady mechaniczne w miednicy. Pomocne według nich mogą być metody uwalniające napięcia, takie jak:

„Jeśli jesteś w długoletnim związku, pamiętaj, że nic się samo nie wydarzy. Szukaj przestrzeni, w której pobędziecie razem bez obowiązków, zmartwień i codziennej rutyny” – radzą Wójcik i Bogucka.

Nadżerki i zaburzenia mikroflory jelit

„Nadżerki, infekcje bakteryjne oraz grzybicze pochwy to kolejne czynniki mogące wpływać na zmniejszenie libido. Do leczenia zakażeń dróg rodnych wykorzystuje się preparaty dostępne na receptę” – czytamy na instagramowym profilu Ogarnij Hashimoto.

Jak wyjaśniają jego autorki, za spadek libido mogą też odpowiadać zaburzenia mikroflory jelit, np. zbyt duży wzrost liczebności pałeczek kwasu mlekowego i bifidobakterii.

„Ponadto wszelkie dysfunkcje pracy jelit mogą wpływać na produkcję serotoniny (która w 90 proc. wytwarzana jest właśnie w jelitach!) – neuroprzekaźnika wpływającego na nasz nastrój, ochotę do zbliżeń oraz zaangażowanego w kontrolę i zwiększanie przepływu krwi do różnych partii ciała, w tym do stref płciowych” – dodają.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Ogarnij Hashimoto

Grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto” prowadzą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka – jak same o sobie mówią – life coachki i trenerki zmiany. Obie mają Hashimoto – zdiagnozowane kilkanaście lat temu. Jak zapewniają, dzisiaj żyją z Hashimoto w przyjaźni, ale bywało różnie. Ponieważ doskonale rozumieją, z czym wiąże się ta choroba, chcą zwiększać świadomość kobiet na temat tego, co dzieje się z emocjami, ciałem i sposobem myślenia w obliczu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy

„Samoświadomość jest pierwszym krokiem do tego, aby w mądry i bezpieczny sposób stać się bardziej uważną na sygnały, które wysyła nam nasze ciało w związku z chorobą” – piszą na swojej stronie internetowej.

Dziewczyny prowadzą warsztaty, webinary, wydają e-booki na temat radzenia sobie z chorą tarczycą, są aktywne w mediach społecznościowych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: Li G, Li W, Song B, et al. Differences in the Gut Microbiome of Women With and Without Hypoactive Sexual Desire Disorder: Case Control Study. J Med Internet Res. 2021 Feb 25

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?