Ciąża a koronawirus. Co powinnaś wiedzieć?
Kwestia dzieci i kobiet w ciąży w czasie pandemii koronawirusa rodzi wiele pytań. Odpowiedzi na te pojawiające się najczęściej udzielił na swoim profilu instagramowym Łukasz Durajski, znany w sieci jako „Doktorek radzi”. Na co zwracać uwagę?
Ciąża a koronawirus – co wiadomo?
Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, nic nie wskazuje na to, by kobiety w ciąży należały do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu wywoływanej koronawirusem choroby COVID-19. Nie znaleziono też dowodów na przenoszenie się wirusa z matki na dziecko. Ponieważ jednak SARS-CoV-2 nie został jeszcze dobrze rozpoznany, przyszłe mamy zmagają się z dużymi wątpliwościami. Co można, a czego nie należy robić, będąc w ciąży, a także – na co kłaść szczególny nacisk, będąc już mamą?
Na najczęściej pojawiające się pytania odpowiedział na swoim profilu na Instagramie lekarz w trakcie specjalizacji z pediatrii, Łukasz Durajski .
– Muszę przyznać, że ogromnym wyzwaniem jest dla mnie ten post, bo też i informacje są niepełne. Nadal dobrze nie znamy wirusa, niemniej coraz więcej doniesień i publikacji mamy właśnie w kontekście dzieci i kobiety w ciąży – napisał @doktorekradzi.
O czym powinny pamiętać kobiety w ciąży?
Mając na uwadze fakt, że na każdym etapie ciąży koronawirus może być niebezpieczny dla płodu, specjalista zaleca, by nie wychodzić z domu. A jeżeli nie ma innego wyjścia – należy pamiętać o szczególnej dbałości o higienę, systematycznym odkażaniu dłoni.
– Myj ręce
– Unikaj skupisk ludzi
– Unikaj komunikacji publicznej
– Zostań w domu – wylicza Durajski.
Ponieważ wciąż najskuteczniejszym sposobem dbania o bezpieczeństwo matek i ich dzieci pozostaje izolacja i staranie o niedopuszczanie do infekcji, @doktorekradzi napomina również, by unikać zbędnych wizyt w przychodniach zdrowia, a zwłaszcza – by szerokim łukiem omijać szpitalne oddziały ratunkowe oraz placówki świadczące nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Bilanse zdrowia dziecka także powinny poczekać.
– Nie pojawiaj się u ginekologa / lekarza rodzinnego / pediatry, gdy nie jest to konieczne
– Nie pojawiaj się na SOR ani na Nocnej Pomocy Lekarskiej. Masz wątpliwości o przebieg swojej ciąży – w pierwszej kolejności zadzwoń do swojego lekarza.
– Odłóż bilanse zdrowia dziecka.
Pediatra zaleca, by szczepić dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień, choć w komentarzach do wpisu kobiety informują, że szczepienia są odwoływane – tłumaczy lekarz.
Tak jak wszyscy specjaliści, Łukasz Durajski zwraca też uwagę na to, by utrzymywać zbilansowaną dietę i nie faszerować dzieci żadnymi suplementami czy specyfikami na odporność, czyli zachowywać się racjonalnie i przede wszystkim nie panikować. Oczywiście pamiętając, by wszystkie niepokojące objawy zgłaszać swojemu lekarzowi.
Doktorek radzi
„Doktorek radzi”, czyli Łukasz Durajski jest pediatrą, którego profil na Instagramie obserwuje ponad 45 tysięcy użytkowników. Jest Przewodniczącym Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, dlatego na swoim profilu chętnie dzieli się wiedzą na temat szczepień.
Poza tym rozprawia się z mitami zdrowotnymi, daje przydatne wskazówki, informuje i wyjaśnia.
RozwińPolecamy
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
się ten artykuł?