Przejdź do treści

Jakie są objawy ciąży? Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Fot. puhhha/AdobeStock
Woman Holding Pregnancy Test
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele kobiet przynajmniej raz w życiu zastanawiało się nad tym, czy jest w ciąży. Pierwsze, co przychodzi na myśl, to brak miesiączki, jednak istnieją również inne charakterystyczne oznaki, a panie planujące ciążę z pewnością są znacznie bardziej wyczulone na jej pierwsze symptomy. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy ciąży i na co dokładnie zwrócić uwagę. 

Pierwsze objawy ciąży  

Symptomy ciąży narastają zwykle tydzień po tygodniu, dlatego na samym początku są praktycznie niezauważalne. Wiele zależy również od organizmu kobiety, ponieważ nie w każdym przypadku pojawiają się wszystkie objawy. Uznaje się, że istnieją symptomy przypuszczalne i obiektywne. Dopiero pojawienie się objawów z tej drugiej grupy może potwierdzić ciążę. Do objawów przypuszczalnych należą następujące: 

  • nudności o poranku lub wymioty; 
  • tkliwość piersi, obrzmienie; 
  • uczucie zmęczenia; 
  • niechęć do niektórych dań, alkoholu albo zachcianki na nietypowe pokarmy; 
  • omdlenia.  

Takie objawy nie muszą jednak wcale wskazywać na ciążę, zwłaszcza w pierwszych dniach lub tygodniach, ponieważ w praktyce zwykle pojawiają się znacznie później. Do symptomów obiektywnych można z kolei zakwalifikować: 

  • zatrzymanie miesiączki; 
  • zmiana pigmentacji na brzuchu oraz na sutkach; 
  • podwyższona temperatura ciała od owulacji; 
  • powiększenie obwodu brzucha; 
  • pozytywny wynik testu ciążowego.  

Różne sposoby na sprawdzenie ciąży 

Występowanie różnego rodzaju objawów niekoniecznie wskazuje na ciążę, zwłaszcza w przypadku kobiet oczekujących na macierzyństwo już od dłuższego czasu i wypatrujących różnych symptomów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem rozwiewającym wszelkie wątpliwości jest zrobienie konkretnych testów 

Pierwszym i najprostszym jest test ciążowy z apteki lub drogerii, który można wykonać w domu. Wielu producentów podaje, że tego typu test ma aż od 95 do 99% skuteczności. Dobrze jednak pamiętać o tym, że badanie nie wykryje ciąży wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki.  

Drugą metodą, która daje praktycznie 100% pewności i jest zdecydowanie najlepszą opcją, jest wykonanie testu beta-hCG z krwi. Wystarczy iść na takie badanie do laboratorium, zapłacić kilkadziesiąt złotych i po kilkunastu godzinach odebrać wynik przez internet. Test wskazuje, jak bardzo zaawansowana jest ciąża, a dodatkowo może być predyktorem ciąży pozamacicznej lub bliźniaczej.  

Nie każda kobieta decyduje się na wykonanie testu z krwi. Niektóre obawiają się wyniku pozytywnego, a inne negatywnego, jednak trzymanie się przez długi czas w niepewności wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. To badanie w prosty i pewny sposób pomaga w stwierdzeniu, czy dana kobieta jest w ciąży, czy też nie. 

Rozwój zarodka powoduje w organizmie kobiety wiele różnorodnych zmian określanych jako dolegliwości związane z początkową ciążą. Tymczasem takie objawy, jak: senność, zmiany smaku i powonienia, poranne mdłości, wymioty oraz inne, charakterystyczne dla danej kobiety, są wyrazem przeobrażeń ciała matki na skutek bodźców ze strony dziecka.

Maria Wojaczek, Kształtowanie się zmian i percepcja poczętego dziecka w poszczególnych etapach ciąży, 2012

Objawy ciąży w pierwszych tygodniach 

W momencie, gdy spóźnia się okres, wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy to ciąża. Jakie są pierwsze objawy ciąży w 4., 5. i 6. tygodniu po zapłodnieniu? Te symptomy warto znać, aby w razie potrzeby móc odpowiednio zareagować i zacząć przygotowania do macierzyństwa. 

4. tydzień ciąży – objawy

Czwarty tydzień ciąży to czas, w którym teoretycznie powinna pojawić się miesiączka, a jeśli jej nie ma, można snuć przypuszczenia o dziecku. Wiele kobiet w tym momencie czuje już, że wkrótce dołączą do grona mam. Oczywiście odczucia są jednym, a konkretne symptomy czymś zupełnie innym.  

Zdarza się, że pojawia się tzw. plamienie implantacyjne, które oznacza zagnieżdżenie się zarodka. Plamienie to objawia się kilkoma kroplami krwi i nie powinno być pomylone z miesiączką. W innych przypadkach dochodzi do poronień samoistnych, które wyglądają jak okres i w wielu przypadkach w ogóle nie są sprawdzane ani diagnozowane, przez co kobieta nawet nie wie, że była w ciąży. 

5. tydzień ciąży – objawy

W piątym tygodniu ciąży mogą pojawiać się już poranne mdłości, widoczne jest także zatrzymanie miesiączki. Dodatkowo może narastać zmęczenie i senność. Dobrze jednak pamiętać o tym, że wiele pań w ogóle nie odczuwa takich symptomów i w niektórych przypadkach nie zdaje sobie sprawy z ciąży, zwłaszcza jeśli ma nieregularne miesiączki.  

6. tydzień ciąży – objawy

W szóstym tygodniu ciąży wciąż możliwe są takie symptomy jak mdłości, nudności, zmęczenie. Pojawić się mogą także wahania nastroju, spadek energii, drażliwość, tkliwość piersi. W tym czasie większość kobiet jest już świadomych ciąży i znajduje się pod opieką ginekologa. 

 

Bibliografia: 

  1. Lichtenberg-Kokoszka E., Ciąża zagadnieniem biomedycznym i psychopedagogicznym, Oficyna Wydawnicza Impuls, 2008.  
  2. Sofija M. S., Małgorzata P., Grażyna D., Piotr S., Nieinwazyjny test prenatalny w I trymestrze ciąży (pomiar NT oraz oznaczenia β-hCG i PAPP-A) w diagnostyce wad płodu w populacji polskiej–porównanie biochemicznych norm własnych i danych światowych, Ginekologia Polska 2009, 80: 851-855. 
  3. Trębaczewska M., Kiedy owu nie ma, żołnierzyki są leniwe, beta niska, a marzenie o fasolce niespełnione… Wpływ niepłodności na relacje między partnerami, Pogranicze. Studia Społeczne 2014, 24: 243-264. 
  4. Wojaczek M.,  Kształtowanie się zmian i percepcja poczętego dziecka w poszczególnych etapach ciąży, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne 2012, 2: 73-77. 

 

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?