Ciąża. Sprawdź, kiedy powinnaś powtórzyć test ciążowy
Chociaż już niemal każdy test ciążowy ma bardzo wysoką wiarygodność, czasem można otrzymać wynik zafałszowany. Sprawdź, kiedy powtórzyć test ciążowy.
Jak działa test ciążowy?
Większość kobiet zastanawia się, kiedy powinny wykonać test ciążowy, żeby otrzymać wiarygodny wynik. Przede wszystkim odpowiedź na to pytanie kryje się w sposobie działania testów. Zbudowane są one tak, by mogły wykryć obecną w moczu ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG). Hormon ten wydziela organizm kobiety spodziewającej się dziecka (dlatego gonadotropina kosmówkowa nazywana jest „hormonem ciążowym”).
Gonadotropina kosmówkowa zaczyna być produkowana przez zarodek po zagnieżdżeniu się w macicy. Jej stężenie stopniowo wzrasta i osiąga szczytową wartość około 10. tygodnia ciąży. Później hormon hCG wydzielany jest przez łożysko, a jego wartość zaczyna spadać.
Kiedy stężenie hCG jest odpowiednio wysokie, hormon może zostać wykryty w moczu. Właśnie do tego służą domowe testy ciążowe. Im większa czułość takiego testu, tym można wykonać go wcześniej. Np. czułość na poziomie 10–25 ml IU/ml pozwala wykryć ciążę już kilka dni od zapłodnienia.
Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?
Kiedy więc test powinno się powtórzyć? Przede wszystkim wtedy, gdy został zrobiony za wcześnie. Testu ciążowego nie wykonuje się w dniu, w którym miało miejsce współżycie, nawet jeśli para ma uzasadnione podejrzenia, że mogło dojść do zapłodnienia. Taki test może mieć wynik fałszywie negatywny. Należy również powtórzyć test zrobiony na drugi dzień po zbliżeniu – jego wynik nie będzie miarodajny.
Co natomiast z kolejnymi dniami? Najlepiej test ciążowy zrobić w dniu spodziewanej miesiączki. Jeśli wynik jest pozytywny – jego wiarygodność jest niemal 100-procentowa. Natomiast w przypadku wyniku fałszywego zaleca się, by zaczekać jeszcze 2–3 dni i test wykonać ponownie (jeśli miesiączka nadal nie wystąpiła).
Na rynku pojawiły się jednak superczułe testy, które potrafią wykryć ciążę nawet 2-3 dni po tym, jak nastąpiło zapłodnienie. I tutaj podobnie – jeśli taki test okaże się pozytywny, to można niemal z całkowitą pewnością uznać, że kobieta jest w ciąży. Natomiast wynik negatywny na bardzo wcześnie wykonanym teście warto za kilka dni powtórzyć albo optymalnie w dniu spodziewanej miesiączki.
Test ciążowy – co, jeśli wynik okazał się nieważny?
Test ciążowy należy również powtórzyć, jeśli wynik okazał się nieważny. Każdy test, bez względu na rodzaj, ma dwa pola – testowe/diagnostyczne (w którym umieszcza się próbkę moczu – zwykle oznaczone literą T) oraz kontrolne (zwykle oznaczone literą C).
Interpretacja wyniku:
- Dwie kreski – w polu testowym T i kontrolnym C: wynik pozytywny (ciąża).
- Jedna kreska – w polu kontrolnym C: wynik negatywny (brak ciąży).
- Jedna kreska – w polu testowym T: wynik nieważny (test należy powtórzyć).
- Brak kresek: wynik nieważny (test należy powtórzyć).
Dla wyniku nie ma znaczenia intensywność koloru kreski. Jeśli jednak pojawiły się one w obu okienkach, ale są ledwie widoczne i chcesz się upewnić, czy rzeczywiście jesteś w ciąży, wykonaj test ponownie.
Jak długo czeka się na wynik testu ciążowego?
Test ciążowy powinien być wykonany ponownie, jeśli wynik został odczytany w czasie powyżej 10 minut. Ogromną zaletą aptecznych testów ciążowych jest fakt, że pozwalają otrzymać wynik błyskawicznie, czyli w ciągu kilku minut (zazwyczaj już po 3–5 minutach). Niekiedy producenci zalecają – jeśli wynik się w tym czasie nie ukazał – zaczekać dodatkowe 2 minuty. Nigdy nie należy jednak brać pod uwagę wyniku po czasie dłuższym niż 10 minut – nie jest on wiarygodny. Chodzi o to, że w obrębie testu zachodzą reakcje chemiczne, dlatego wynik interpretowany zbyt późno nie będzie miarodajny. Należy powtórzyć badanie z użyciem nowego testu wyjętego z opakowania tuż przed jego wykonaniem.
Inne sytuacje, kiedy test ciążowy dla pewności warto powtórzyć:
- Próbka moczu użyta do przeprowadzenia testu była bardzo rozcieńczona – poprzedniego dnia i w nocy dużo piłaś i często korzystałaś z toalety.
- Wykonałaś test po dacie jego ważności.
- Test zrobiłaś wieczorem, szczególnie krótko po stosunku (największe stężenie gonadotropiny kosmówkowej znajduje się w moczu porannym).
- Na etapie przeprowadzania testu nie postępowałaś zgodnie z instrukcją (albo nie jesteś pewna, czy wszystko zrobiłaś prawidłowo).
- Przyjmujesz leki, które mogłyby mieć wpływ na wynik testu (np. leki hormonalne przepisywane w leczeniu niepłodności czy antydepresanty). W takiej sytuacji przed wykonaniem testu ciążowego poradź się lekarza.
- Chorujesz na którąś z chorób przewlekłych albo leczysz się onkologicznie. Również w takiej sytuacji przed wykonaniem testu ciążowego poradź się lekarza.
konsultacja: dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog ze Szpitala Medicover
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Natalia Fedan: „Chwalone dzieci wcale nie mają lepiej. One niosą ciężki plecak z oczekiwaniami”
„Każdy lęk może być zaburzeniem, jeśli odbiera nam komfort życia”. Pięć milionów Polaków przynajmniej raz w życiu będzie mieć napad paniki
Dr Katarzyna Wasilewska: „Mogłybyśmy częściej odpuścić sobie ten wyścig o bycie najlepszą matką i dać więcej luzu sobie oraz swoim dzieciom”
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
się ten artykuł?