Ciąża tydzień po tygodniu. Jak rozwija się płód w poszczególnych tygodniach ciąży?
Wiek ciąży liczony jest od dnia wystąpienia ostatniej miesiączki. Fizjologicznie za ciążę donoszoną uważa się tę, która ukończyła 37 tydzień. Natomiast ciąża najczęściej trwa około 39–40 tygodni.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Pierwszy trymestr ciąży rozpoczyna się do zapłodnienia i implantacji zarodka. Wówczas inicjowana jest organogeneza, czyli proces powstawania organów i narządów, które następnie połączą się w całe układy. W kolejnych trymestrach poszczególne narządy będą się rozwijać i podejmować pracę.
I trymestr ciąży i jego kolejne tygodnie
I trymestr ciąży liczy się od 1 do 12 tygodnia. W tym czasie kształtują się następujące procesy życiowe:
- 4 tydzień ciąży
Tworzy się zarodek zbudowany z 3 warstw, z których w późniejszym okresie powstaną skóra, płuca, wątroba i inne ważne narządy. Zaczynają rozwijać się mózg i kręgosłup.
- 6 tydzień ciąży
Jest to bardzo ważny moment we wczesnym etapie ciąży. Zarodek jest wówczas szczególnie narażony na szkodliwe czynniki. Ze względu na znaczny wzrost stężenia progesteronu mogą pojawić się nieprzyjemne objawy, jak nudności, wymioty lub zaparcia.
- 7 tydzień ciąży
Do tego czasu powstały już powieki, serce, wątroba oraz nerki. Za mniej więcej 2 tygodnie nerki podejmą pracę i płód zacznie oddawać mocz. Tworzą się zalążki kończyn górnych i dolnych. Zaczyna się rozwijać układ pokarmowy, widoczne są rysy twarzy. Płód mierzy około 1 cm.
- 10 tydzień ciąży
Jest to czas, kiedy kończy się proces organogenezy, czyli powstawania narządów.
- 12 tydzień ciąży
W tym tygodniu kończy się I trymestr w ciąży. Nudności i wymioty związane z ciążą powoli ustępują. Macica wielkością przypomina grejpfrut.
II trymestr ciąży tydzień po tygodniu
- 13 tydzień ciąży
Znikają objawy wczesnej ciąży, takie jak nudności, tkliwość piersi czy zaparcia. Jelita płodu przedostają się z pępowiny do jamy brzusznej. Rozwijają się struny głosowe.
- 14 tydzień ciąży
W tym czasie brzuch ciążowy zaczyna być widoczny. Wykształcony mózg powoduje, że rozwija się mimika twarzy. Pracę podejmują zarówno wątroba, która zaczyna produkować żółć, jak i śledziona. Wydłużeniu ulegają kończyny górne oraz dolne. Płód mierzy wówczas około 10 cm i waży mniej więcej 25 g.
- 16 tydzień ciąży
Aparat słuchowy dziecka jest już dobrze rozwinięty i może odbierać dźwięki ze świata zewnętrznego. Wzmocnieniu ulegają kręgosłup oraz mięśnie znajdujące się przy kręgosłupie.
- 18 tydzień ciąży
Genitalia, zarówno męskie, jak i żeńskie, są już rozwinięte. Możliwe staje się zatem określenie płci dziecka, o ile podczas badania ultrasonograficznego (USG) znajduje się ono w odpowiedniej pozycji.
- 19 tydzień ciąży
Chrząstka przekształca się w tkankę kostną, a neurony łączą mózg z mięśniami. Dziecko jest otoczone mazią płodową, która chroni je przed czynnikami z zewnątrz.
- 20 tydzień ciąży
W tym czasie pierwiastki najczęściej odczuwają pierwsze ruchy dziecka. Jest to tzw. półmetek ciąży. Dziecko mierzy około 16 cm, a waży 225 g.
- 23 tydzień ciąży
Dziecko owinięte jest luźną i cienką warstwą skóry. Pod nią w dalszym ciągu rozwija się sieć naczyń krwionośnych.
- 25 tydzień ciąży
Jest to ostatni tydzień II trymestru. Naczynia krwionośne wypełniają się krwią. W płucach zaczyna być wytwarzany surfaktant, jednak w dalszym ciągu są one niedojrzałe do życia pozamacicznego. Dziecko mierzy około 22 cm, a waży 700 g.
Zobacz także
Kolejne tygodnie ciąży w III trymestrze
- 26 tydzień ciąży
Dziecko zaczyna otwierać oczy. Aktywne fale mózgowe pozwalają mu reagować na dźwięki czy światło docierające z zewnątrz. Płód dostrzega np. świecenie latarką w brzuch. U chłopców w tym czasie jądra zstępują do moszny.
- 30 tydzień ciąży
Szpik kostny dziecka rozpoczyna produkcję czerwonych krwinek, skóra zaczyna się marszczyć. Temperatura ciała regulowana jest zarówno przez tkankę tłuszczową, jak i mózg.
- 33 tydzień ciąży
Rozwinął się układ odpornościowy dziecka. Dzięki obecności przeciwciał może ono zwalczyć lekkie infekcje. Maluch zamyka oczy podczas snu i otwiera je w dzień.
- 34 tydzień ciąży
W tym czasie paznokcie dziecka sięgają opuszków palców, rozwija się odruch ssania. Wówczas powinna być już w pełni przygotowana wyprawka do szpitala.
- 36 tydzień ciąży
Powoli zbliża się termin porodu. W tym czasie większość układów jest w pełni rozwinięta i gotowa do życia pozamacicznego. Nadal mogą się jeszcze kształtować płuca. Dziecko zaczyna przygotowywać się do porodu, a brzuch obniża się. Dno macicy znajduje się znacznie niżej, dzięki czemu kobieta odczuwa mniejszy nacisk na przeponę.
- 38 tydzień ciąży
Przygotowując się do porodu, płód dalej obniża się w kierunku kanału rodnego. Ma coraz mniej miejsca w jamie macicy, dlatego jego ruchy są rzadsze. Płuca nadal się rozwijają.
- 39/40 tydzień ciąży
W tym okresie wyznaczony jest zazwyczaj termin porodu. Wszystkie układy dziecka, włącznie z układem oddechowym, są gotowe do życia pozamacicznego.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
Kolostomia, czyli sztuczny odbyt na powierzchni brzucha
się ten artykuł?