Cierpisz na endometriozę? Chcesz wiedzieć, jakie masz opcje leczenia? Te warsztaty są dla ciebie!

Endometrioza to przewlekła choroba, która dotyka nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Wiąże się z nią ogromny ból – zarówno fizyczny, jak i psychiczny, ponieważ jej diagnoza często trwa nawet kilka lat. Dlatego tak ważne jest, by poznać ją jak najlepiej. W dniach 6-8 marca 2025 r. w Krakowie odbędzie się Areopag Ginekologii Małoinwazyjnej i Endometriozy. Konferencja, której matronuje Hello Zdrowie, organizowana jest z myślą zarówno o lekarzach i ekspertach, jak i pacjentkach. Dla tych ostatnich w Dzień Kobiet przygotowano całodniowe warsztaty.
Endometrioza – trudna w diagnozie, trudna w leczeniu
„Często kobiety z endometriozą przez 8-10 lat krążą po lekarzach, zanim choroba ta zostanie u nich wykryta, bo ginekolodzy często odsyłają je do innych specjalistów, np. z podejrzeniem jelita drażliwego. W moim przypadku poszukiwanie właściwej diagnozy trwało aż 16 lat” – mówiła w jednym z wywiadów prezes Fundacji Pokonać Endometriozę Lucyna Jaworska-Wojtas. A przy endometriozie ból potrafi być naprawdę potężny. To nie tylko, często trudne do wytrzymania, bóle menstruacyjne i w podbrzuszu (szczególnie podczas stosunku), bóle podczas wypróżniania lub oddawania moczu, obfite lub nieregularne krwawienia miesiączkowe i ogólne osłabienie, ale również problemy z zajściem w ciążę.
Etiologia endometriozy nie jest w pełni poznana. Choroba może rozpocząć się w okresie dojrzewania i trwać aż do menopauzy. Na czym właściwie polega? Z endometriozą mamy do czynienia, gdy tkanka wyściełająca macicę (endometrium) rozrasta się poza prawidłową lokalizacją – ogniska mogą być umiejscowione w jajowodach, na jajnikach, jelitach czy otrzewnej, czasem zmiany obserwowane są nawet w płucach. Trudno się więc dziwić, że zmagające się z nią kobiety tak bardzo cierpią.
Dlatego tak ważne, by lekarze posiadali jak najszerszą i najbardziej aktualną wiedzę z zakresu endometriozy, a także by same pacjentki, będące w procesie diagnozy lub już ją posiadające, wiedziały, jakie są dostępne opcje leczenia i jak mogą pomóc sobie na co dzień.
Areopag Ginekologii Małoinwazyjnej i Endometriozy
W dniach 6-8 marca 2025 r. w Krakowie odbędzie się Areopag Ginekologii Małoinwazyjnej i Endometriozy pod matronatem Hello Zdrowie. Będzie to połączenie dwóch wydarzeń: V edycji Krakowskiej Konferencji Ginekologii Małoinwazyjnej oraz II edycji Ogólnopolskiej Konferencji Endometriozy. W większości spotkania te i wykłady dedykowane są lekarzom oraz ekspertom w dziedzinie ginekologii, ale ostatniego dnia spotkania – 8 marca, czyli w Dzień Kobiet, odbędą się całodniowe warsztaty dla pacjentek, organizowane przez Fundację Pokonać Endometriozę.
Czego mogą spodziewać się uczestniczki?
Warsztaty będą poświęcone takim zagadnieniom, jak:
- diagnostyka i leczenie endometriozy,
- dieta przed i po operacji endometriozy – jak odżywianiem wspierać organizm w procesie leczenia?
- wyzwania i dobre praktyki w relacji pacjent lekarz – czyli przychodzi kobieta do lekarza, a lekarz też człowiek (to warsztaty dla lekarzy i pacjentek)
- autoterapia bólu związanego z endometriozą
- endometrioza i zaburzenia skroniowo-żuchwowe – czy mają wspólny mianownik?
Jeśli zatem chorujesz na endometriozę, nie powinno cię zabraknąć!
Warsztaty dla Pacjentek
KIEDY:
8 marca, godz. 9:00
GDZIE:
Centrum Fabryczna 13, Kraków
REJESTRACJA:
Na stronie: konferencje.medicaexpert.pl/areopag

Areopag Ginekologii Małoinwazyjnej i Endometriozy, 6-8 marca, Kraków
Zobacz także

Operować endometriozę, czy nie operować? O dylematach w leczeniu tej trudnej choroby rozmawiamy z dr. Tomaszem Songinem

„Drgawki, temperatura, utrata przytomności, a potem tylko czekasz na przyjazd karetki”. Malwina Wędzikowska szczerze o życiu z endometriozą

Kobiety z endometriozą są cztery razy bardziej narażone na raka jajnika
Polecamy

Jak wygląda brodawczak ludzki na skórze?

Kasia Tusk-Cudna szczerze o endometriozie i uszczypliwych uwagach po ujawnieniu choroby. „Zastanawiałam się, czy opisać blizny na brzuchu”

Jakie symptomy daje endometrioza? Objawy psychiczne

Zioła na endometriozę. Czy łagodzą objawy i które wybrać?
się ten artykuł?