Przejdź do treści

Sposoby na pocenie się do zastosowania w domu i u kosmetyczki 

Na zdjęciu: Dojrzała kobieta siedzi na kanapie i wachluje się czerwonym wachlarzem. Jest jej bardzo gorąco. Zastanawia się, jakie sposoby na pocenie się mogłaby zastosować, aby podziałały.
Sposoby na pocenie się do zastosowania w domu i u kosmetyczki. Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Każdy dorosły, zdrowy człowiek wydziela w ciągu doby ok. 700-900 ml potu. Jest to naturalny mechanizm, dzięki któremu organizm reguluje temperaturę albo pozbywa się toksyn. Jeśli jednak ilość wydalanego przez skórę potu jest wielokrotnie większa, wówczas mówi się o nadpotliwości, która wymaga diagnostyki i odpowiedniego podejścia. Jednak nie bój się, sposoby na pocenie się często nie wymagają interwencji medycznej i stosowania środków farmakologicznych. 

Domowe sposoby na pocenie się głowy 

Jeśli zauważasz, że pocisz się nadmiernie na skórze nosa, czoła oraz na wargach, najprawdopodobniej masz do czynienia z poceniem się smakowym. Nie jest to nieprawidłowość, ale całkowicie normalna reakcja na zjedzenie gorących lub pikantnych potraw. Jeśli taki skutek uboczny wywołuje u ciebie dyskomfort, lepiej zrezygnuj z wymienionych dań. 

Jeśli jednak twoja głowa pokrywa się potem niezależnie od temperatury otoczenia i spożywanych potraw, wówczas może być to wynik silnego stresu. Ponieważ nadpotliwość może skutkować rozwojem grzybicy skóry głowy, pamiętaj o regularnym myciu głowy. Możesz też sięgać po naturalne preparaty uspokajające, jak np. herbata z melisy oraz zacząć praktykować ćwiczenia relaksacyjne. 

Jeśli żadna z metod domowych nie pomaga, wówczas warto rozważyć wykonanie zabiegu ostrzykiwania skóry głowy toksyną botulinową. Nie daje to trwałego efektu, ale na kilka miesięcy pozbędziesz się problemu. 

Pocenie się główki u dziecka 

Pocenie się głowy często zdarza się niemowlętom i dzieciom w wieku przedszkolnym podczas zasypiania. Chwilę po zapadnięciu malucha w drzemkę poduszka pod głową może być wręcz mokra! Dlaczego tak się dzieje? Otóż u maluchów na skutek emocji, gdy zasypia układ przywspółczulny (odpowiada za odpoczynek, wspomaganie trawienia), układ współczulny (odpowiada za mobilizację do działania) zaczyna nadmiernie pobudzać wydzielanie potu. Efektem tego jest silne pocenie się, które nie wymaga jednak żadnego postępowania. 

Jednak nadmierne pocenie się głowy u dzieci to czasami też objaw niedoboru witaminy D. Wówczas mokra bywa i głowa, i szyja. Dodatkowo ciepłota ciała wzrasta. W takim wypadku koniecznie wykonaj badania poziomu witaminy D we krwi dziecka i skonsultuj z pediatrą odpowiednią dawkę suplementów. 

Domowe sposoby na pocenie się pod pachami 

Nadmierna produkcja potu pod pachami to zmora wielu osób. Nieestetyczne plamy, które pojawiają się na ubraniach, odbierają pewność siebie. Niekiedy dochodzi do tego ostry zapach, którego nie jest w stanie zamaskować dezodorant. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka skutecznych metod na poradzenie sobie z tym problemem. Wśród sposobów na pocenie się pod pachami należy wymienić przede wszystkim: 

  • częstsze mycie pach w ciągu dnia mydłem z chlorheksydyną, które jest też wykorzystywane w terapii trądziku czy zakażeń skórnych, 
  • stosowanie po każdym myciu silnych antyperspirantów (w odróżnieniu od dezodorantów są nie tylko antybakteryjne, ale dodatkowo blokują ujścia gruczołów potowych dzięki zawartości glinu), 
  • usuwanie owłosienia spod pach, 
  • regularne picie herbat z szałwii, pokrzyku lub porostu islandzkiego, 
  • stosowanie do kąpieli preparatów z miętą, rumiankiem albo korą dębu (możesz też wlać przyrządzony napar do wanny), 
  • noszenie ubrań z przewiewnych, naturalnych tkanin, 
  • ograniczenie spożywania pikantnych i gorących potraw, które nasilają pocenie. 

Jeśli żadna z domowych metod nie pomoże, skonsultuj z dermatologiem możliwość stosowania suplementów lub leków na nadmierne pocenie się pod pachami. Dostępne są łagodne preparaty ziołowe, zawierające wyciągi z liści szałwii oraz ziela pokrzywy, skrzypu i melisy, które mogą wspomóc organizm w regulowaniu potliwości. 

Jeśli i to nie pomoże, warto rozważyć zabieg jonoforezy, czyli wprowadzenia substancji leczniczych przy zastosowaniu prądu stałego albo zabieg ostrzykiwania skóry toksyną botulinową (czyli tzw. botoks). W leczeniu nadpotliwości pod pachami wykorzystuje się także mikrofale. Tutaj efekty są trwałe już po jednym lub dwóch zabiegach. Mikrofale wnikają w skórę na głębokość 2-5 mm aż do gruczołów potowych i trwale je uszkadzają. 

Domowe sposoby na pocenie się nóg 

Jeśli twoje nogi, a zwłaszcza stopy, nadmiernie się pocą, z pewnością zmiana obuwia w pracy lub podczas wizyty u znajomych stanowi dla ciebie krępujące wyzwanie. Stopy naturalnie pocą się mocniej, ponieważ zlokalizowanych jest na nich więcej gruczołów potowych. W ciągu doby mogą wydalić nawet do 250 ml potu. Jeśli jednak ta ilość jest większa, wówczas nie jest to normalne i sprzyja pękaniu naskórka, rozwojowi stanów zapalnych i grzybicy. Na szczęście istnieje sporo domowych sposobów na pocenie się nóg: 

  • zadbaj o higienę – myj codziennie rano i wieczorem nogi w letniej wodzie (gorąca wzmaga pocenie), 
  • regularnie usuwaj rogowaciejący naskórek (przy pomocy tarki, pumeksu albo frezarki), 
  • pamiętaj o dokładnym osuszeniu skóry ręcznikiem, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między palcami, 
  • noś buty z naturalnych materiałów i stosuj wkładki pochłaniające nadmiar potu, 
  • stosuj codziennie krem do stóp oraz zasypkę lub dezodorant, które ograniczą potliwość. 

 Jeśli domowe metody okażą się nieskuteczne, rozważ zabiegi dermatologiczne pędzlowania skóry preparatami ograniczającymi potliwość czy złuszczanie naskórka. Skuteczna jest też jonoforeza. Polega na porażaniu kanałów jonowych w gruczołach potowych prądem stałym, co zmniejsza wydzielanie potu. Efekty wykonania 10-15 zabiegów co dwa dni utrzymują się przez kilka miesięcy. 

Stopy w słońcu

Domowe sposoby na pocące się dłonie 

Nadmierne pocenie się dłoni to zwykle efekt silnego pobudzenia emocjonalnego. Jest typowe dla okresu dojrzewania i przeważnie ustępuje po 20. roku życia. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Niekiedy problem utrzymuje się również w dorosłym życiu. Ogromnym stresem jest wówczas konieczność uściśnięcia czyjejś dłoni na przywitanie… 

Jak sobie z tym radzić? Możesz stosować antyperspirant. Antyperspirant, a nie dezodorant. Tylko ten pierwszy ogranicza wydzielanie potu o minimum 20 proc. Ten drugi może zamaskować przykry zapach i zwalczyć bakterie, ale nie sprawi, że dłonie będą suche. Jeśli problem jest bardzo nasilony, wówczas skonsultuj się z dermatologiem. Być może zaleci stosowanie leków z grupy antycholinergicznych. Skutecznym sposobem na pocenie się dłoni jest też zabieg jonoforezy, a także miejscowe ostrzyknięcia toksyną botulinową. 

 

Bibliografia: 

  1. Gajewska A., Krajnik M., Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową, Polska Medycyna Paliatywna 2006, t. 5, nr 4, s. 177-180. 
  2. Styczeń P., Wstydliwy problem, Uroda. Medycyna, s. 42-50. 
  3. Wachal K., Bućko W., Staniszewski R., Majewska N., Błaszak M., Ocena subiektywnej skuteczności leczenia nadpotliwości kończyn górnych z zastosowaniem różnych metod, Postępy Dermatologi i Alergologii 2009, t. XXVI, nr 6, s. 501-505. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?