Cierpisz na nawracające bóle brzucha i nie znasz źródeł swoich dolegliwości? Lekarka Weronika Błaszczyk wymienia możliwe ścieżki diagnostyki
![Jak diagnozować ból brzucha?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/08/pexels-rodnae-productions-8184266-1140x570.jpg)
Ból brzucha to powszechna dolegliwość, która może sugerować zarówno niegroźne, jak i poważne problemy zdrowotne. Niezależnie od tego, czy jest nagły, czy przewlekły – powinien być przesłanką do wizyty lekarskiej. Tym bardziej, jeśli nie znamy jego przyczyny. O tym, jak diagnozować ból brzucha pisze na swoim profilu na Instagramie lekarka Weronika Błaszczyk.
Ból brzucha może mieć wiele przyczyn
Często kojarzymy ból brzucha z dolegliwościami ze strony jamy brzusznej. Tymczasem, jak podkreśla lekarka Weronika Błaszczyk na swoim profilu na Instagramie, „może on być związany z różnymi sytuacjami klinicznymi mającymi swoją lokalizację poza jamą brzuszną”.
Przykładowo ból brzucha na dole może wskazywać na kłopoty z układem pokarmowym, ale także może to być zwiastun problemów z układem moczowym czy stanem zapalnym jajowodów i jajników. Może być również związany z owulacją oraz okresem. Jak widzimy, ból brzucha może mieć wiele przyczyn, zależnych od jego umiejscowienia i natężenia dolegliwości. Nie można go bagatelizować. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, który ustali rozpoznanie rodzaju choroby.
Ból brzucha – jak diagnozować?
O tym, jakie mamy możliwości diagnostyczne bólu brzucha, pisze lek. Weronika Błaszczyk. Jej zdaniem pierwsze kroki możemy postawić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Może on zlecić wykonanie takich badań laboratoryjnych jak:
- morfologia,
- jonogram,
- CRP,
- AST,
- ALT,
- amylaza,
- GGTP,
- krew utajona w kale.
Lekarz POZ może również zlecić wykonanie diagnostyki obrazowej w postaci USG jamy brzusznej i RTG.
Lek. Błaszczyk w swoim wpisie podpowiada, że możemy też swoją diagnostykę oprzeć o dodatkowe badania wykraczające poza świadczenia na NFZ w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Należą do nich m.in.:
- kalprotektyna w kale, czyli nowoczesny marker stanów zapalnych jelit,
- M2-PK,
- β-defensyna 2,
- elastaza trzustkowa,
- przeciwciała ANCA, ASCA (nieswoiste zapalenia jelit).
„Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być również wywołane zakażeniami bakteryjnymi, np. Clostridium difficile lub Yersinia” – pisze lekarka.
Jak podkreśla lek. Błaszczyk, częste nawracające dolegliwości ze strony jelit mogą być też spowodowane nieprawidłową pracą żołądka. Zdaniem lekarki warto wtedy wykonać:
- gastroskopię,
- pH-metrię,
- diagnostykę w kierunku zakażenia H. Pylori.
Dr Simple Medicine – lek. Weronika Błaszczyk
Lek. Weronika Błaszczyk ukończyła Gdański Uniwersytet Medyczny. W trakcie studiów była przewodniczącą SKN Neurologii Rozwojowej. Pracę w zawodzie rozpoczęła w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Swoją ścieżkę zawodową zamierza rozwijać w kierunku medycyny rodzinnej.
Jako lekarz dodatkowo rozwija się prowadząc profil @dr_simplemedicine na Instagramie, gdzie omawia zagadnienia, z którymi borykają się pacjenci, obala medyczne mity i odpowiada na pytania internautów.
RozwińZobacz także
![barbara pasek](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/06/mw_20190207_01_47-kopia-850x425.jpg)
„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą
![kapusta kiszona](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2015/11/istock-1069169510-850x565.jpg)
10 rzeczy, za które pokochają cię twoje jelita. Zadbaj o nie, zanim zaczną strajkować
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/oferta-img-3.jpg)
„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy
Polecamy
![Magdalena Nita, Magdalena Nita, specjalistka chirurgii ogólnej, dyrektor ds. medycznych w Centrum Medycyny Konopnej - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/magdalena-nita-850x478.jpg)
„Wokół marihuany medycznej wciąż jest wiele stereotypów, a największą bolączką jest dezinformacja” – mówi doktor Magdalena Nita
![Tomasz Jakubiak na nagraniu ze szpitala w Izraelu i w programie "MasterChef"](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/tomasz-jakubiak-izrael-leczenie-hellozdrowie_2x-850x478.jpg)
Tomasz Jakubiak przekazuje nowe wieści o stanie zdrowia. „Cały czas są spadki i wzrosty, różnie organizm reaguje”
![naukowcy w laboratorium. Tekst dotyczy odkrycia naukowców, którym udało się zamienić komórki nowotworowe z powrotem w normalne](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/adobestock_427664187-850x478.jpeg)
Komórki nowotworowe zostały „uzdrowione” przez naukowców. To może być przełom w medycynie
![Kobieta siedzi na kanapie/ Tekst o tym, że kobiety i mężczyźni inaczej radzą sobie z bólem na poziomie biologicznym](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/10/kobieta-pexels-1-850x478.jpg)
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
się ten artykuł?