Przejdź do treści

Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć

Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chcesz się sprawdzić? Wstań i spróbuj ustać na jednej nodze. Naukowcy właśnie odkryli, co można przetestować dzięki tej prostej czynności. 

Prosty test, który mówi wiele

Osoby po sześćdziesiątym roku życia zaczynają coraz gorzej radzić sobie ze staniem na jednej nodze. Badacze odkryli, że niezdolność do wytrzymania w tej pozycji przez 10 sekund wiąże się ze zwiększeniem ryzyka śmierci w ciągu następnych 10 lat – i to prawie dwukrotnie.

Pokazało to badanie przeprowadzone na 1702 uczestnikach w wieku 51-75 lat, z czego około dwie trzecie stanowili mężczyźni. Celem badania było sprawdzenie powiązania różnych miar sprawności fizycznej ze złym stanem zdrowia i śmiercią.

Jednym z zadań, które naukowcy postawili przed badanymi, było ustanie na jednej nodze przez 10 sekund, jednocześnie umieszczając przednią część wolnej stopy z tyłu przeciwległego podudzia. Ręce osób biorących w badaniu miały być ułożone wzdłuż tułowia. Testu nie zdało aż 20 proc. uczestników. Badanie, którego wyniki zostały opublikowane w „British Journal of Sports Medicine”, pokazało wiele ciekawych zależności.

Co mówią wyniki badania?

Badanie pokazało wyraźnie, że coraz słabsza umiejętność utrzymania równowagi jest coraz bardziej widoczna wraz z upływem lat. Zadania nie wykonało:

  • prawie 5 proc. uczestników wśród osób w wieku 51-55 lat,
  • 8 proc. wśród tych w wieku 56-60 lat,
  • niecałe 18 proc. wśród osób w wieku 61-65 lat,
  • niecałe 37 proc. wśród osób w wieku 66-70 lat,
  • 54 proc. w grupie wiekowej 71-75 lat.

W średnim okresie monitorowania, który wyniósł 7 lat, zmarło 123 uczestników badania (7 proc. wszystkich osób, którzy wzięli w nim udział). Przyczyną śmierci był w większości nowotwór, na którego zmarło 32 proc. osób. Częstymi powodami zgonów były też: choroba sercowo-naczyniowa (30 proc.), choroba układu oddechowego (9 proc.) oraz powikłania po COVID-19 (7 proc.). Co ważne, odsetek zgonów wśród osób, które nie przeszły testu, był znacznie wyższy: to aż 17,5 proc. w porównaniu z 4,5 proc. uczestników, którzy go zaliczyły.

Po uwzględnieniu takich parametrów jak wiek czy płeć, brak umiejętności wytrzymania na jednej nodze przez 10 sekund wiązała się ze zwiększeniem ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu następnej dekady aż o 84 proc. Właśnie dlatego specjaliści podkreślają, że ocena utrzymania równowagi powinna być rutynowym badaniem kontrolnym.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?