Co może wpływać na libido? „Seksuolog bez tabu” wyjaśnia
Czynników, które mogą mieć wpływ na libido może być naprawdę wiele. „Może się jednak zdarzyć też tak, że żaden z tych obszarów nie wydaje nam się problematyczny, a my nadal nie mamy ochoty na seks” – pisze Joanna Niedziela, czyli „Seksuolog bez tabu” na Instagramie. Co robić w takiej sytuacji? Ekspertka wyjaśnia.
Co może mieć wpływ na libido?
Od kilku miesięcy nie masz ochoty na seks? Kiedyś mogłaś kochać się ze swoim partnerem niemal cały czas, a teraz nie czujesz w ogóle takiej potrzeby? Przyczyn takiego stanu może być wiele. Pisze o tym Joanna Niedziela, czyli „Seksuolog bez tabu” na Instagramie.
Na libido może mieć wpływ:
- stan zdrowia,
- seks, który nie sprawia przyjemności,
- brak aktywności fizycznej,
- niedobór snu,
- stres,
- przekonania na temat seksu,
- przepracowanie, zmęczenie,
- problemy w relacji,
- używki,
- brak czasu na relaks,
- ciąża i połóg,
- karmienie piersią,
- cykl menstruacyjny,
- depresja, lęk,
- żałoba, strata,
- pandemia,
- ból,
- stres rodzicielski,
- niezdrowa dieta,
- problemy finansowe,
- przyjmowane leki,
- trauma,
- problemy seksualne,
- samoocena.
Żaden z tych obszarów nie wydaje ci się problematyczny?
Seksuolożka radzi, by w takiej sytuacji zastanowić się:
– „czy przypadkiem nie doświadczamy częściej pożądania responsywnego, a więc takiego, które pojawia się w miarę angażowania się w seks zainicjowany przez drugą osobę w odpowiednim kontekście (i czy sam kontekst jest odpowiedni)? Pożądanie responsywne bardzo często mylone jest z niskim libido – a wcale nie chodzi tu o brak ochoty na seks tylko o to, że najpierw reaguje nasze ciało, a dopiero potem głowa (“to mi się podoba, chcę tego więcej!”);
– czy po prostu poziom naszego libido nie jest odmienny od poziomu libido osoby, z którą jesteśmy w relacji intymnej? To, że mamy mniejszą ochotę na seks od partnera/ki nie oznacza, że coś jest z nami nie tak. W takiej sytuacji przede wszystkim konieczne jest wypracowanie wspólnych rozwiązań;
– czy w naszej relacji jest przestrzeń na seks? Często się tak zdarza, że o seksie po prostu nie myślimy, nie mamy na niego czasu, trudno jest nam go zintegrować z codziennym życiem. Jeśli tak rzeczywiście jest, warto spróbować stworzyć przestrzeń dla seksu, kiedy on może, ale oczywiście nie musi się wydarzyć. W tym może nam pomóc zaplanowanie seksu, np. na dany dzień (to mit, że seks powinien być spontaniczny!) i zadbanie o czynniki, które sprzyjają angażowaniu się w niego;
– czy nie jesteśmy w wieloletnim związku? To normalne, że na początku moglibyśmy niemal nie wychodzić z łóżka. Z czasem jednak (po ok. 2-3 latach) namiętność spada (co jest nieuchronne). Co ciekawe, etap związku, w którym nadal obecne są dwa pozostałe składniki miłości: intymność i przywiązanie, jest etapem, na który mamy największy wpływ. Warto mieć więc świadomość, że nasze związki podlegają dynamicznym zmianom i to, co na początku wydarzało się samo (jak chociażby seks), na kolejnych etapach wymaga naszej pracy”
Seksuolog bez tabu
Za profilem „Seksuolog bez tabu” stoi Joanna Niedziela, psycholożka i seksuolożka. Jak sama o sobie pisze, „celem zaistnienia w wirtualnej przestrzeni jako Seksuolog bez tabu było i jest zwiększenie społecznej świadomości i otwartości w sprawach seksu poprzez przekazywanie rzetelnej i aktualnej wiedzy oraz oswajanie tematów tabu”.
Ekspertka w swoich tekstach skupia się na relacjach, emocjach, przyjemności, ale też inspiruje i porusza trudne zagadnienia związane z zaburzeniami oraz problemami. Jej założeniem jest pisanie o seksualności, która zaczyna i kończy się dużo dalej niż w łóżku – o tym jaki wpływ na nią ma nasz styl życia, stan zdrowia, jakość relacji i czynniki psychologiczne.
Konto „Seksuolog bez tabu” na Instagramie obserwuje obecnie ponad 18 tys. osób.
RozwińZobacz także
Nagła utrata ochoty na seks to częsty problem. Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka
„Często kobiety są przekonane, że seks trzeba uprawiać, powinny się poświęcić, aby sprawić mężczyźnie przyjemność” – seksuolog dr Daniel Cysarz mówi o poseksualnej depresji
„Kiedy zaczynamy odpuszczać kontrolę na co dzień, zazwyczaj seks na tym zyskuje” – mówi seksuolożka Marta Niedźwiecka
Polecamy
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
WHO alarmuje: Nastolatki uprawiają seks bez zabezpieczenia. „Zbieramy gorzkie owoce zaniedbania edukacji seksualnej”
Renata Orłowska: „My, osoby z niepełnosprawnościami, jesteśmy wykluczane nawet przez grupy, które same walczą z wykluczeniem”
Zabawy erotyczne we dwoje, czyli sposoby na to, jak urozmaicić seks
się ten artykuł?