Co możesz zrobić, jeśli czujesz, że za bardzo się pocisz?
Środek maja, temperatura powietrza nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Wieje delikatny wiatr, słońce tak bardzo jeszcze nie grzeje. A ty już się pocisz. Wystarczy, że przejdziesz kilkaset metrów do autobusu, a pod pachami i na plecach tworzą się nieestetyczne plamy. Co robić? Zapytaliśmy eksperta – endokrynologa.
Nadmierna potliwość
Nadmierne pocenie się nie występuje u wszystkich osób. Nie chodzi tutaj o zwykły pot spływający po nas po forsownym treningu czy po przebiegnięciu kilku kilometrów. To normalna reakcja organizmu. Problem pojawia się jednak, gdy plecy, pachy czy ręce stają się mokre podczas spaceru, rozmowy w kawiarni czy spotkania z klientem. Dlaczego niektórzy pocą się bardziej od innych?
– Przede wszystkim powinniśmy przeanalizować swój tryb życia – czy nie ubieramy się zbyt ciepło, czy nie stresujemy się przez cały czas, czy nie jemy np. zbyt pikantnych potraw, czy w pomieszczeniu w którym na co dzień przebywamy, nie jest zbyt ciepło. Jeżeli wyeliminujemy te czynniki i dalej odczuwamy, że nasza potliwość się nie zmieniła, warto udać się na konsultacje z lekarzem. Może być to na początku lekarz pierwszego kontaktu, żeby przeanalizował naszą ogólną sytuację zdrowotną. Przyczyn potliwości może być bowiem bardzo dużo – wyjaśnia lek. med. Joanna Ciołek, endokrynolog z Centrum Medycznego Damiana.
Warto wiedzieć, że część osób ma genetycznie uwarunkowaną mocniejszą czynność hormonów. W efekcie wydzielają więcej potu od innych – głównie z powodu stresu bądź pod wpływem emocji.
Nadmierna potliwość – przyczyny
Błędem jest jednak rozpoczęcie leczenia, jeżeli nie znamy przyczyny takiej dolegliwości. Nadmierna potliwość to tylko objaw, czasem – bardzo groźnych chorób.
– Jedną z nich jest choroba tarczycy, która nieleczona może stanowić zagrożenie życia. Może to być również objaw rzadszej choroby – akromegalii polegającej na nadmiernym wydzielaniu hormonu wzrostu. Mogą to być też inne choroby ogólnoustrojowe czy nowotworowe – dodaje ekspertka.
Właśnie dlatego walka z samymi objawami, np. w przypadku choroby nowotworowej, jest bardzo niebezpieczna. Choroba jest wówczas nierozpoznana, a my niwelujemy tylko objawy dokuczające nam w danym momencie.
Nadmierna potliwość – leczenie
Antyperspiranty
– Jeżeli potliwość nie wynika z chorób i np. dotyczy tylko określonych miejsc ciała, wówczas mamy do czynienia z właściwą dla danej osoby reaktywnością. Może być ona na bodźce stresowe czy emocjonalne. Wtedy warto miejscowo zastosować antyperspiranty. Jeżeli te „podstawowe” środki nie działają, wówczas można zastosować leczenie toksyną botulinową – wyjaśnia endokrynolożka.
Wybór antyperspirantów nie jest jednak tak prosty jak się wydaje. Nie sięgaj po te w promocji – pomogą tylko na lekką potliwość. Najsilniejsze substancje znajdziesz w preparatach dostępnych w aptece.
Preparaty z ałunem
Trwa też moda na ekologiczne, naturalne kosmetyki. Jednym z nim jest preparat z ałunem, który stosujemy pod pachy. Czy ten antyperspirant działa jednak na mocne pocenie się?
– Ałun stosowany jest zewnętrznie i jego stosowanie nie przynosi spektakularnych efektów. Jeśli jednak pot się wydziela, to nie daje nieprzyjemnego zapachu. Kosmetyki z ałunem nie zawierają również barwników, alkoholu czy konserwantów, dlatego często jest to kosmetyk mało podrażniający. Nie przynoszą one dużej poprawy, jednak w sytuacji, gdy potliwość nie jest bardzo nasilona, może nam on pomóc – wyjaśnia endokrynolożka.
Toksyna botulinowa
Leczenie toksyną botulinową jest stosunkowo drogie. Jego skuteczność trwa do sześciu miesięcy. Zabieg trzeba więc powtarzać, narażając się na koszty. Na czym polega? Lekarz podczas badania sprawdza, które okolice naszego ciała pocą się najbardziej, stanowiąc największy problem dla pacjenta. Następnie w te miejsca wprowadza odpowiednie dawki substancji leczniczej. Efekt widoczny jest już po kilku dniach.
– Zabieg jest dość nieprzyjemny, ponieważ nakłuwane zostają wrażliwe okolice naszego ciała. Można jednak zastosować specjalne kremy znieczulające skórę – dodaje lek. med. Ciołek.
Tabletki
Na nadmierną potliwość działają także tabletki zmniejszające reaktywność gruczołów potowych, bądź hamujące ich działanie. Część leków zawiera również środki, które zmniejszają rozkład potu przez bakterie. Kupisz je w aptece bez recepty.
Nadmierna potliwość – jak wygrać?
Mocno się pocisz? Masz do wyboru antyperspiranty, dezodoranty, sztyfty i tabletki hamujące tę przykrą dolegliwość. Jeśli jednak to nie pomoże, warto zastanowić się nad zabiegiem wprowadzenia toksyny botulinowej. Przede wszystkim jednak nie zapominaj o regularnym prysznicu i noszeniu przewiewnych ubrań. Najlepsze będą te w białym kolorze – na nich najmniej widać plamy z potu.
Polecamy
Nocne poty w menopauzie – co oznaczają i jak im zaradzić?
Pocisz się częściej niż inni? Zobacz, co może oznaczać nadpotliwość
Pocenie się jest OK! „Nie musisz się tego wstydzić ani używać dezodorantu, jeśli nie chcesz” – przekonują Dziewuchy Dziewuchom
Dlaczego pot śmierdzi? Na jego zapach wpływa wiele czynników
się ten artykuł?