Przejdź do treści

Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak

Kobieta
Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia psychiatra Joanna Adamiak/ Pexels, fot. Maycon Marmo
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Każdy z nas może znaleźć się w kryzysie, który wymaga odpoczynku i odpowiedniego czasu na regenerację” – pisze lek. Joanna Adamiak na swoim profilu na Instagramie. Ekspertka wyjaśnia, jak długo może trwać zwolnienie lekarskie od psychiatry, jakie informacje otrzymuje pracodawca oraz jak wszystko wygląda formalnie. 

Nie bój się zwolnienia od psychiatry

Wiele osób boryka się z problemami zdrowia psychicznego. Szczególnie w czasie pandemii COVID-19 znacznie rośnie liczba osób, które potrzebują pomocy. Powstaje silna potrzeba odpoczynku, regeneracji i wzmocnienia zdrowia psychicznego. Zapewnić je może zwolnienie od psychiatry. Temat ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie lek. Joanna Adamiak.

„Często pacjenci obawiają się zwolnienia od psychiatry z powodu wątpliwości, jak pracodawca potraktuje takie zwolnienie, czy nie zwolni pracownika z pracy” – wyjaśnia ekspertka i dodaje – „A przecież na zwolnieniu może być każdy z nas, gdy tylko jego stan psychiczny nie pozwala mu na swobodne funkcjonowanie. Nie ma znaczenia rozpoznanie. Każdy z nas może się znaleźć w kryzysie, który wymaga odpoczynku i odpowiedniego czasu na regenerację”

Depresja u dzieci i nastolatków nasiliła się w czasie pandemii COVID-19. Jakie sygnały powinny cię zaniepokoić?

Jak długo może trwać zwolnienie od psychiatry?

Ekspertka wyjaśnia, że maksymalny czas zwolnienia lekarskiego to 182 dni liczone ciągiem wraz z weekendami i świętami. W tym czasie nie trzeba przebywać przez 24h w domu. Można chodzić do sklepu, czy spotykać się z bliskimi.

Wiele osób boi się także reakcji pracodawcy na zwolnienie. Jak tłumaczy Adamiak, nie otrzyma on jednak numeru statystycznego choroby. Nie będzie więc wiedział, z jakiego powodu otrzymaliśmy zwolnienie.

Pracodawca (kadry) po otrzymaniu zwolnienia widzą:

  • na jaki okres otrzymałeś zwolnienie,
  • czy możesz podczas niego „chodzić”,
  • nazwisko lekarza, który wystawił zwolnienie

– wymienia specjalistka.

Pracodawca ma także dostęp do informacji, z jakiego miejsca otrzymujemy zwolnienie. Wszystko więc zależy, do jakiej placówki uczęszczamy. „Dociekliwy pracodawca może sobie wygooglować, jakiej specjalizacji jest lekarz wystawiający zwolnienie” – dodaje psychiatra.

Zwolnienie od psychiatry a kontrola ZUS

Jak wyjaśnia Adamiak, ZUS może nas skontrolować w trakcie zwolnienia od psychiatry. Jak wymienia:

  • możesz być odwiedzonym pod adresem, który podajesz do zwolnienia (w czasie pandemii raczej się tego nie praktykuje). Zwykle (poza pandemią), jeśli podczas tego typu kontroli nie było cię w domu, nie przejmuj się. W ciągu 7 dni możesz napisać do ZUS wyjaśnienie swojej nieobecności. Pamiętaj! Jesteś na zwolnieniu „chodzonym”, nie musisz spędzać czasu tylko w domu.
  • możesz zostać wezwany do placówki ZUS celem odbycia komisji weryfikującej zasadność zwolnienia lekarskiego (i tu w okresach zwiększonej zachorowalności na COVID-19 ZUS raczej tego nie praktykuje). Podczas tego typu kontroli najlepiej mieć ze sobą kserokopię dokumentacji medycznej, jaką posiadasz (wypis ze szpitala, karty wizyty z poradni).
kobieta w łóżku

Zasiłek rehabilitacyjny przy zwolnieniu od psychiatry

Zwolnienie od psychiatry jest płatne w 80 proc. Lekarka tłumaczy także, że jeśli stan zdrowia nie pozwala nam na podjęcie pracy, można starać się o tak zwany zasiłek rehabilitacyjny, który jest płatny w 70 proc.. Można przebywać na nim maksymalnie 12 miesięcy i starać się o niego co najmniej 6 tygodni przed upływem 182 dni zwolnienia. Co ważne, ZUS nie przyznaje zasiłku jednorazowo.

Najczęściej pacjenci otrzymują świadczenie rehabilitacyjne na 3, 4 lub 6 miesięcy (w zależności od orzecznika) – wyjaśnia Adamiak i tłumaczy – Możesz starać się o przedłużenie (i tu znów co najmniej 6 tyg. wcześniej składasz ponownie wniosek).

Jakie dokumenty należy złożyć, żeby otrzymać zasiłek rehabilitacyjny? Ekspertka wymienia:

  • ZUS wymaga druku OL-9, który wystawi ci lekarz.
  • Ty wypełniasz wniosek o świadczenie (ZNP-7).
  • A twój pracodawca (OL-10).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ZUS.

Joanna Adamiak

Joanna Adamiak jest lekarką ze specjalizacją z psychiatrii. W mediach społecznościowych prowadzi profil „swiat_oczami_psychiatry”, który obserwuje niemal 6 tys. osób. Psychiatra dzieli się na nim swoją wiedzą w prosty, przystępny sposób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?