Przejdź do treści

Co na ból głowy zastosować? Poznaj skuteczne leki i metody naturalne

Na zdjęciu: Kobieta ma masaż głowy, to jeden ze sposobów na ból głowy
Co na ból głowy zastosować? Poznaj skuteczne leki i metody naturalne. Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Migrena, stres, zmiany pogody, zmęczenie… Ból głowy może być wywołany przez ogrom czynników. Na szczęście istnieje wiele sposobów na złagodzenie tego uciążliwego objawu. Co na ból głowy znajdziesz w aptece? Jak poradzić sobie z nim domowymi sposobami? Które leki można zażyć w ciąży? Dowiedz się, co może pomóc w walce z tą dolegliwością.

Co na silny ból głowy? Leki dostępne w aptece 

W aptece znajdziesz wiele środków o działaniu przeciwbólowym. Najczęściej spotykane są preparaty z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także paracetamol. Jednak co jest dobre na ból głowy? Tak naprawdę wszystkie wspomniane środki mogą pomóc, jednak ich działanie jest mocno uzależnione od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Dlatego czasem trzeba wypróbować kilka preparatów, zanim znajdzie się ten odpowiedni. 

NLPZ działają poprzez blokowanie produkcji mediatorów stanu zapalnego, czyli substancji odpowiadających za rozwój i podtrzymywanie zapalenia oraz bólu. Dlatego leki z tej grupy skutecznie łagodzą te dolegliwości niezależnie od miejsca ich występowania. Do NLPZ należą m.in.: 

  • ibuprofen, 
  • ketoprofen, 
  • meloksykam, 
  • diklofenak, 
  • naproksen, 
  • kwas acetylosalicylowy. 

Paracetamol ma podobny mechanizm działania, jednak efekt ten jest ograniczony wyłącznie do ośrodkowego układu nerwowego. Ponieważ nie działa on w tkankach obwodowych, to nie wykazuje efektu przeciwzapalnego, a jedynie przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Dlatego może być skutecznym środkiem na silny ból głowy. Co więcej, często stosuje się go właśnie w takim wskazaniu. 

Popularne, zwłaszcza wśród pacjentów cierpiących na migrenę, są leki kilkuskładnikowe, które bazują np. na paracetamolu, kofeinie i kodeinie. Taka kombinacja działa synergicznie, czyli jej elementy wzmacniają wzajemnie swoje właściwości. Jeśli zaś zastanawiasz się, co na ból głowy typowo migrenowy możesz znaleźć w aptece, to od pewnego czasu bez recepty dostępny jest przedstawiciel tryptanów – almotryptan.

Co na ból głowy w ciąży można bezpiecznie zastosować? 

Trudno uniknąć bólu głowy przez całą ciążę, niestety wybór bezpiecznych leków jest mocno ograniczony. W zasadzie jedyny preparat dopuszczony do stosowania w każdym trymestrze to paracetamol. Jest on dobrze przebadany, dlatego może być stosowany u ciężarnych bez konsultacji z lekarzem. Wszelkie inne leki przeciwbólowe są przeciwwskazane dla przyszłych mam, chyba że ich przyjmowanie zleci specjalista.

Na schemacie przedstawiono naturalne sposoby na niwelowanie bólu głowy.

Na schemacie przedstawiono naturalne sposoby na niwelowanie bólu głowy. Fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na ból głowy. Co faktycznie zadziała? 

Czasem ból głowy jest na tyle łagodny, że do jego uśmierzenia wystarczą naturalne metody. Może wynikać ze stresu i zmęczenia, które wywołują nadmierne naprężenie mięśni w okolicy głowy i szyi. Przyczyniają się do tego także takie czynniki jak nieprawidłowa postawa ciała, praca siedząca czy zbyt mała aktywność fizyczna. Ten rodzaj bólu to tzw. napięciowy ból głowy. Co na niego pomoże? 

Nie obejdzie się bez odpowiedniej dawki odpoczynku, a przede wszystkim snu. To ważne, zwłaszcza jeśli dolegliwości często wracają. Możesz też skorzystać z technik relaksacyjnych, np. jogi, masażu czy ćwiczeń oddechowych. Zadbaj również o aktywność fizyczną – ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i redukują napięcie mięśniowe. Nie oznacza to, że musisz od razu zapisać się na siłownię. Nawet krótki spacer może przynieść ulgę. 

Co pomaga na ból głowy w skroniach? 

Domowym sposobem na ból  głowy w skroniach jest masaż. Wykonaj go delikatnie, używając do tego palców wskazujących i środkowych obu rąk. Możesz także skorzystać z olejków eterycznych, np. lawendowego czy miętowego – wystarczy wymieszać kilka kropli z oliwką. Na ból głowy w skroniach pomagają także gotowe alkoholowe mieszanki ziołowe, które możesz kupić w aptece i również wykorzystać do masażu. 

Innym domowym sposobem na takie dolegliwości są zimne kompresy. Chłód zwęża naczynia krwionośne i łagodzi stan zapalny, przez co pomaga na ból głowy w skroniach. Dodatkowo warto odpocząć w cichym i ciemnym pomieszczeniu, z dala od silnych bodźców, w tym także zapachów.

Na zdjęciu: Grafika przedstawia kobietę, która trzyma się za tył głowy. Widoczny jest także jej kręgosłup, zaczerwieniony w okolicy szyjnej. To ból głowy od kręgosłupa szyjnego.

Co na ból głowy u dziecka sprawdzi się najlepiej? 

Leki przeciwbólowe, które mogą być stosowane u dzieci, to paracetamol i ibuprofen. Są one bezpieczne dla maluchów już od 3. miesiąca życia i służą do zwalczania gorączki oraz bólu różnego pochodzenia. Dawkę preparatów dostosowuje się do masy ciała dziecka, wynosi ona: 

  • 10-15 mg/kg paracetamolu, 
  • 10 mg/kg ibuprofenu. 

Oprócz tego zadbaj o odpoczynek malucha w spokojnym otoczeniu. Możesz także dać mu coś do wypicia – odwodnienie to jedna z potencjalnych przyczyn bólu głowy u dziecka. Co ważne, jeśli twoja pociecha często skarży się na taką dolegliwość, skonsultuj to z lekarzem. W takiej sytuacji trzeba ustalić powód nawracającego bólu. 

 

Bibliografia: 

  1. Siemiński M., Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, 11(6): 255-262. 
  2. Tuszyński P. K. (red.), Ból z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2019. 
  3. Woroń J., Dobór leków z grupy NLPZ do profilu pacjenta – na co zwrócić uwagę, Lekarz POZ 2020, 6(4): 203-208. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?