Ból pięt nie pozwala ci normalnie żyć? Możesz sobie szybko pomóc
Ból pięt jest częstym problemem, szczególnie jeżeli chodzi o dolegliwości w obrębie stóp. Pojawia się, kiedy dojdzie do przeciążenia mięśni lub ścięgien, ale może także świadczyć o ucisku na nerwy w tej okolicy czy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Jak leczyć ból w piętach? Czy domowe sposoby będą skuteczne? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Odczuwasz ból pięt? Przyczyny mogą mieć różne podłoże
Ból pięt to bardzo uciążliwy objaw, który często uniemożliwia normalne życie. Intensywne dolegliwości sprawiają, że nie możesz normalnie chodzić, pracować ani wykonywać aktywności fizycznych czy nawet prostych obowiązków domowych. Zanim jednak zdecydujesz się na leczenie farmakologiczne albo z zastosowaniem domowych sposobów, warto będzie ustalić przyczynę pojawienia się omawianego symptomu.
Co oznacza ból pięty pod spodem?
Ból pięty pod spodem świadczy o zapaleniu powięzi podeszwowej i jest najczęściej występującym schorzeniem tej okolicy. Stan zapalny obejmuje w tym wypadku rozcięgno podeszwowe, czyli więzadło ciągnące się od kości piętowej aż do palców, a więc przez całą podeszwę stopy. Niestety, to schorzenie wynika najczęściej z budowy anatomicznej, dlatego niektóre osoby po prostu mają do niego predyspozycje.
Ból pięty z tyłu a zapalenie ścięgna
Jeżeli odczuwasz bóle pięty z tyłu albo z boku, od wewnętrznej strony, prawdopodobnie cierpisz na zapalenie ścięgna Achillesa. Przyczyną wystąpienia tego problemu jest najczęściej przeciążenie stopy, pojawia się on zwykle u sportowców lub osób amatorsko uprawiających sport. Może być też efektem kontuzji lub poważniejszych schorzeń, takich jak tendinoza czy tendinopatia.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ O: Czym jest i jak wygląda ostroga piętowa? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia powstałych w wyniku zmian zapalnych włókien
Dna moczanowa – ból pięty to jeden z objawów
Ból pięty możesz odczuwać także w przebiegu dny moczanowej – poważnego schorzenia stawów. W tej sytuacji dolegliwość jest dość charakterystyczna, bo promieniuje do łydki. Dodatkowo może też pojawić się kłucie z tyłu albo z boku pięty. Skaza moczanowa ma także inne symptomy, diagnozuje się ją, m.in. wykonując badania krwi.
Ból pięty u dziecka
Ból pięty u dzieci często wynika z choroby Severa, związanej z przeciążeniami wzrostowymi. W jej przebiegu dochodzi do powstawania ciągłych mikrourazów w obrębie płytek wzrostowych kości piętowej, co wywołuje uciążliwe dolegliwości bólowe. Następnie urazy zrastają się, tworząc charakterystyczną narośl na pięcie, a to z kolei może prowadzić do niedokrwistości i martwicy okolicznych tkanek. To poważny stan, wymaga konsultacji lekarskiej.
Inne schorzenia wywołujące ból w pięcie
Dolegliwości bólowe w obrębie pięty mogą też wywoływać inne patologie, niektóre poważne i wymagające leczenia operacyjnego albo lekkie, przechodzące samoistnie i wymagające jedynie stosowania leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty oraz różnych działań profilaktycznych. Wśród nich występują m.in.:
- urazy takie jak zerwanie ścięgna Achillesa czy złamanie kości piętowej,
- ogólnoustrojowe zapalenie stawów,
- zespół kanału stępu,
- deformacja Haglunda,
- torbiel kości pięty,
- problemy z krążeniem krwi,
- zapalenie kości i szpiku kostnego,
- nerwiak Mortona.
Niezależnie od tego, jakie jest podłoże bólu pięt w twoim przypadku, zawsze warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu oraz z ortopedą, aby wykluczyć poważny uraz lub chorobę zagrażającą zdrowiu czy życiu. Pamiętaj, że wczesna diagnoza zwiększa szansę na całkowite wyleczenie nawet śmiertelnych schorzeń oraz minimalizuje ryzyko powikłań.
Co jeszcze powoduje bóle w piętach?
To, że czujesz ból w piętach, wcale nie musi oznaczać choroby. Taki objaw często występuje np. u amatorów uprawiających sport w nieodpowiednim obuwiu i pojawia się na skutek ucisku, obicia pięty albo po prostu w efekcie urazu związanego z upadkiem, silnym uderzeniem czy skręceniem nogi.
Jeżeli bardzo dużo chodzisz, a twoje buty mają płaską, nieelastyczną podeszwę, także możesz poczuć ból w pięcie. Wynika to z faktu, że takie obuwie nienaturalnie rozciąga powięź podeszwową, przez co w stopie rozwija się stan zapalny. Jak go rozpoznać? Jego główne objawy to:
- zwiększenie temperatury skóry,
- miejscowy obrzęk,
- odczuwalny ból o umiarkowanym natężeniu.
Czy bóle pięt różnego pochodzenia objawiają się jednakowo?
Ból pięt przy chodzeniu pojawia się praktycznie przy każdym schorzeniu tej części stopy, nie jest charakterystyczny. Czasami jednak wyraźniej odczuwa się go z tyłu albo z boku, po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie. To już jest ważna wskazówka dla lekarza, który będzie stawiał diagnozę. Ból może też promieniować, jak w przypadku dny moczanowej. Jeżeli natomiast dojdzie do urazu, pojawi się nagle, może mu także towarzyszyć trzaskający dźwięk. Jego natężenie także różni się w zależności od przyczyny.
Diagnostyka i leczenie bólu pięt
Silny ból pięty uniemożliwiający chodzenie, duży obrzęk czy drętwienie stopy, a także dodatkowe objawy, takie jak gorączka, są wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, a także wykona badanie mięśni oraz ścięgien nóg. W razie potrzeby zleci dodatkowe badania, np. morfologię krwi, prześwietlenie czy USG. Leczenie bólu pięt będzie zależne od przyczyny i może obejmować farmakoterapię, fizjoterapię, zastrzyki, usztywnienie lub korekcję pozycji stopy, a także operację.
Co na ból w piętach? Przede wszystkim profilaktyka
Niezależnie od tego, w czym tkwi przyczyna twojej dolegliwości, w ramach profilaktyki warto zadbać o wygodne, lekkie obuwie sportowe, które ochroni zarówno piętę, jak i ustabilizuje całą stopę. Zatem jakie buty przy bolących piętach warto zakupić? Podeszwa powinna być dość gruba, aby amortyzować uderzenia kroków, a także elastyczna, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.
Jeżeli chodzi o domowe sposoby na ból pięt, pomoże chłodzenie stóp lodem owiniętym w ścierkę, a także odpoczynek – unikaj zatem obciążania nogi, a już na pewno zrezygnuj na jakiś czas z intensywnych ćwiczeń angażujących dół ciała. Maści na ból pięt bez recepty o działaniu przeciwzapalnym także mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości.
Przykładowe ćwiczenia na bolące pięty
Problem bolących pięt wymaga najczęściej tego, aby wzmocnić i rozluźnić mięśnie oraz ścięgna całych nóg. Zanim jednak podejmiesz jakąkolwiek aktywność, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Samodzielne i nieprzemyślane wdrożenie ruchu może sprawić, że ból pięt się pogłębi. Jeżeli jednak twoje pięty są zdrowe, a chcesz po prostu zadbać o odpowiednią profilaktykę, poniższe ćwiczenia będą dla ciebie bezpieczne.
- Rozciąganie łydek
Aby rozciągnąć łydki, stań twarzą do ściany, oprzyj o nią ręce i ustaw się w lekkim rozkroku. Kolano nogi z przodu powinno być lekko zgięte. Teraz spróbuj dotknąć stopą nogi z tyłu podłogi, ale nie rób tego na siłę. Jeżeli czujesz w łydce lekkie ciągnięcie, wykonujesz ćwiczenie poprawnie. Utrzymaj pozycję ok. 40 sekund, a potem zrób to samo na drugą stronę. Możesz też ustawić się w pozycji pod kątem ostrym i na zmianę dociskać stopy do podłogi.
- Rolowanie podeszwy
Do ćwiczenia możesz wykorzystać specjalny roller do pięty, ale też małą piłkę, butelkę albo puszkę. Obiekt powinien być dość twardy, aby spełnił zadanie. Następnie usiądź na krześle, postaw stopę na przedmiocie i ruszaj do przodu, i do tyłu, lekko dociskając ją do powierzchni. Wykonuj ćwiczenie przez ok. dwie minuty, potem zmień stronę.
Bibliografia:
- Buchanan B. K., Kushner D., Plantar Fascitis, StatPearls 2022.
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/foot-problems-heel-pain [dostęp 05.08.2023].
- https://www.healthdirect.gov.au/heel-pain [dostęp 05.08.2023].
- https://www.mayoclinic.org/symptoms/heel-pain/basics/causes/sym-20050788 [dostęp 05.08.2023].
- TU P., Heel Pain: Diagnosis and Management, American Family Physician 2018, 97(2):86-93.
się ten artykuł?