Co oznacza ból pleców między łopatkami i jak go leczyć?
Ból pleców między łopatkami jest oznaką zaburzeń pracy układu kostno-mięśniowego i nerwowego w piersiowym odcinku kręgosłupa. Kłujący ból pleców między łopatkami i piekący ból między łopatkami to określenia stosowane przez pacjentów zmagających się z tą dolegliwością. Jak leczyć nagły ból pleców między łopatkami? Czy wystarczy stosować ćwiczenia, aby pozbyć się bólu?
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”lek. Michał Dąbrowski”
Przewlekły ból pleców między łopatkami wpływa na jakość funkcjonowania życia chorego, gdyż ogranicza ruchomość odcinka piersiowego kręgosłupa. W skrajnych przypadkach silny ból pleców między łopatkami może być nawet sygnałem zagrożenia życia.
Ból pleców między łopatkami – przyczyny
Główną przyczyną bólu pleców między łopatkami są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego oraz zmiany reumatyczne, prowadzące do uszkodzeń krążków międzykręgowych i ich przesuwania się w przestrzeniach międzykręgowych. Zmiany te powodują stopniową destrukcję chrząstek stawowych i nadprodukcję tkanki kostnej, która uciska nerwy rdzeniowe i ingeruje w pracę sąsiednich kręgów.
Przewlekły ból pleców między łopatkami bywa również wynikiem przeciążeń układu mięśniowo-ścięgnistego kręgosłupa i tkanek przykręgosłupowych, a także nawykowej nieprawidłowej postawy ciała. Dotyczy to osób długotrwale pracujących w zgarbionej pozycji (np. przy biurku), w której nadmiernie rozciągnięte zostają mięśnie grzbietowe, a kręgosłup ułożony jest przez długi czas w pozycji łuku. Wywołany w ten sposób ból pleców między łopatkami (w tym ból przy oddychaniu) i ból karku utrudnia pracę oraz zniekształca kształt pleców.
Bóle pleców między łopatkami może także być efektem otyłości, urazów mechanicznych, rozwijającej się ciąży, przewiania bądź zaburzenia pracy organów wewnętrznych.
Leczenie bólu pleców między łopatkami
Ostry i przewlekły ból między łopatkami wymagają podjęcia leczenia. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych objawów ze strony kręgosłupa piersiowego. Nieleczone zaburzenia mogą prowadzić m.in. do zmiany mechaniki oddychania, sztywności pleców i ograniczenia ruchomości kręgosłupa i klatki piersiowej. Szczególnej uwagi wymagają objawy bólu pleców między łopatkami przy oddychaniu oraz ból promieniujący do rąk lub sąsiednich segmentów kręgosłupa.
Rehabilitacja i ćwiczenia na ból pleców między łopatkami
W przypadku braku leczenia, objawy zmian strukturalnych w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą się nasilać, rozprzestrzeniać i tworzyć dodatkowe obciążenia. Rehabilitacja bólu pleców między łopatkami ma na celu zwiększenie ruchomości grzbietu, rozluźnienie i wzmocnienie mięśni, a także naukę prawidłowej postawy.
Program leczenia należy rozpocząć od specjalistycznej diagnostyki. Lekarz ustali rodzaj i metody leczenia, które należy sumiennie realizować. Leczenie dolegliwości rozpoczyna się od wprowadzenia odpowiednich ćwiczeń ruchowych i zmiany nawyków w codziennym funkcjonowaniu.
Zobacz także
Ćwiczenia na ból między łopatkami
Ból pleców między łopatkami i ból klatki piersiowej łagodzą ćwiczenia rozciągające i wzmacniające gorset mięśniowy grzbietu, ćwiczenia rozciągające mięśnie przedniej strony klatki piersiowej oraz ćwiczenia oddechowe, ogólnousprawniające i korekcyjne.
W podstawowym zestawie rehabilitacji ruchowej znajdują się ćwiczenia takie jak: koci grzbiet, ukłon japoński w różnych wersjach, skłony, ściąganie łopatek, deska, wymachy rąk w tył, ćwiczenia w leżeniu na plecach, ćwiczenia w zwisach, pozycja foki oraz wiele innych. Zaleca się praktykowanie jogi ze szczególnym naciskiem na rozciąganie przedniej części ciała i mobilizowanie plecy oraz pośladki. Zalecane jest także pływanie żabką i na plecach oraz masaże.
Ból pleców między łopatkami w ciąży nie jest groźny dla zdrowia, ale może ograniczać i utrudnia funkcjonowanie kobiety w życiu codziennym. Odpowiednie pozycje odpoczynku i tryb codziennej aktywności często pozwalają złagodzić ból pleców w ciąży.
Zobacz także: Ćwiczenia na kręgosłup
Nauka prawidłowej postawy ciała
Nauka przyjmowania i utrzymywania prawidłowej postawy ciała wymaga pełnego zaangażowania i systematyczności. Podczas pracy w pozycji siedzącej należy zachowywać proste plecy, nie garbić się i nie pochylać nad biurkiem czy klawiaturą. Warto korzystać z fotela specjalnie przystosowanego do ergonomicznej pracy siedzącej, z profilowanym oparciem podtrzymującym każdy odcinek kręgosłupa, ręce i stopy powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości. Co dwie godziny warto przerwać pracę na kilka skłonów i głębokich oddechów w pozycji stojącej.
Fizjoterapia i farmakoterapia
Uzupełnieniem leczenia dolegliwości bólowych jest fizykoterapia wykorzystująca terapię prądem, polem magnetycznym, ultradźwiękami, laserem, światłem oraz temperaturą.
Nie należy samodzielnie dawkować leków i maści przeciwbólowych, mimo że przynoszą szybką ulgę. Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dobiera lekarz w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Farmakoterapia powinna stanowić uzupełnienie leczenia dolegliwości bólowych, a nie stanowić jego podstawę.
Domowe sposoby na ból pleców
Ulgę bólom pleców między łopatkami przynoszą rozgrzewające kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, które ukoją napięte mięśnie. W połączeniu z ćwiczeniami, skutecznie eliminują dyskomfort i zapobiegają nawrotom wzmożonych napięć.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?