Szum w głowie – uciążliwy, ale czy zawsze groźny?
Szumy w głowie, szumy w uszach, piski, syczenie, pulsowanie – te różnie określane przez pacjentów dolegliwości zgłaszane są w gabinetach lekarskich coraz częściej. Jak się okazuje, problem szumu w głowie potrafi być dla wielu z nich niezwykle uciążliwy, zwłaszcza gdy nie mija po krótkim czasie, ale ma charakter szumu stałego. Czy zawsze oznacza poważną chorobę?
Co oznaczają szumy w głowie?
Szumy w głowie, określane przez pacjentów jako syczenie, brzęczenie, trzepotanie lub dźwięk o różnym natężeniu, to dolegliwość, z którą boryka się nawet 10 proc. populacji. Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika zaś, że problem ten sporadycznie dotyka co piątego Polaka powyżej 18. roku życia, a blisko 5 proc. odczuwa stały szum w głowie. Szum w głowie jest jednak w istocie potocznym określeniem szumów usznych (z łac. tinnitus), które definiowane są jako wrażenie dźwięku, występującego mimo braku bodźca akustycznego z zewnątrz.
Warto zaznaczyć, iż niektórzy specjaliści podkreślają, że termin „szum w głowie” odnosić powinien się wyłącznie do szumów w uszach obustronnych, czyli tych słyszanych w prawym i lewym uchu. Bez względu jednak na to, czy mają one charakter jedno-, czy też dwustronny, zawsze utrudniają normalne funkcjonowanie i są uciążliwe dla pacjentów.
Reakcje osób doświadczających szumów usznych są zróżnicowane. Dla jednych stanowią one dramatyczny problem, uniemożliwiający prowadzenie normalnego życia, natomiast innym zupełnie nie przeszkadzają lub jedynie w niewielkim stopniu i tylko w niektórych sytuacjach, np. podczas zasypiania, odpoczynku czy pracy w ciszy. Dokuczliwość szumów usznych może potęgować towarzyszący im niedosłuch czy nadwrażliwość na dźwięki.
Szum w głowie – przyczyny i rodzaje
Szumy w głowie i szumy w uszach dzieli się na:
- szumy subiektywne,
- szumy obiektywne.
Szumy subiektywne to takie, których nie jest w stanie usłyszeć inna osoba. Ich przyczyną jest aktywność układu nerwowego lub zmiany w obrębie struktur ucha środkowego, np. z powodu różnego rodzaju urazów. Szumy obiektywne, które, jak się okazuje, występują znacznie rzadziej, są słyszalne dla innych osób. Przyczyną ich powstawania mogą być zarówno skurcze różnych grup mięśniowych, jak i przetoki tętniczo-żylne czy unaczynione guzy wewnątrzczaszkowe. Jak zatem widać, szum w głowie nie jest jednostką chorobową samą w sobie, ale objawem zmian patologicznych.
Przyczyny szumów w głowie – przykłady
Bezpośrednich przyczyn szumów w głowie jest wiele. Niektóre z nich mogą mieć stosunkowo błahy powód, ale warto pamiętać, że szumy uszne często są objawem poważnych chorób.
Szum w głowie a czynniki zewnętrzne
Szumy w głowie mogą być efektem hałasu o znacznym natężeniu, zarówno długotrwałej ekspozycji na dźwięki, jak i ekspozycji krótkotrwałej, ale o bardzo dużym poziomie ciśnienia dźwięku. Szumy w głowie pojawiają się często także po spożyciu alkoholu lub innych używek. Warto także pamiętać, że mogą być one wywoływane lub nasilone po zażyciu niektórych leków, przy czym na ogół tylko w razie dużej ich dawki.
Szum w głowie a ucho
Jeśli w uchu osadzi się duży czop woskowiny lub dostanie się do niego jakieś ciało obce, np. wata z niezwykle popularnych patyczków do czyszczenia uszu, pacjent może odczuwać szum w uszach, określany przez niego często jako szum w głowie. Objaw taki może towarzyszyć też infekcjom ucha środkowego np. ostremu zapaleniu, ale też pojawić się po nurkowaniu czy skokach do wody.
Szum w głowie a kręgosłup
Szumy w uszach wraz z towarzyszącymi im zawrotami głowy mogą świadczyć o nieprawidłowościach ze strony kręgosłupa m.in. o dyskopatii szyjnej. Kiedy przesunięte kręgi na tym odcinku kręgosłupa uciskają sąsiadujące naczynia, w tym tętnicę kręgową, ilość krwi doprowadzanej do mózgu zmniejsza się. W konsekwencji dochodzi do jego niedotlenienia, a pacjenci skarżą się na zawroty głowy, szum, niekiedy także na nudności, a nawet wymioty.
Szum w głowie a nerwica lękowa
Szumy w głowie i uszach zaliczane są do jednych z pierwszych oznak zaburzeń lękowych. Jeśli zauważysz, że narasta on w sytuacjach stresowych, a dodatkowo towarzyszy mu duszność, ucisk w klatce piersiowej, przyspieszona praca serca, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.
Szum w głowie a stwardnienie rozsiane
Szumy uszne, opisywane przez pacjentów jako uciążliwy świst lub szum w głowie, towarzyszą także chorobom neurologicznym. Jedną z nich jest stwardnienie rozsiane, które w trakcie postępowania choroby może objawiać się również porażeniem nerwów wokół uszu i osłabieniem słuchu.
Szum w głowie a tarczyca
Często diagnozowanym powodem pojawienia się szumów usznych jest niedoczynność i nadczynność tarczycy. Hormony tarczycy regulują bowiem także przemianę materii komórek ucha wewnętrznego i mózgu. Ich nadprodukcja lub zbyt mała ilość przekłada się na przepływ krwi i tym samym może powodować obiektywne odczucie szumu w uszach.
Spośród wszystkich osób doświadczających szumów usznych około 20% wymaga interwencji medycznej, natomiast dla pozostałych 80% szumy uszne nie stanowią istotnego problemu i jeśli pacjent pojawia się w gabinecie lekarskim, to najczęściej po to, aby upewnić
się, że szumy uszne nie stanowią zagrożenia dla jego zdrowia czy życia.
Szum w głowie – tabletki, terapia, a może domowe sposoby?
Szumy w głowie to dolegliwość, która na ogół bardzo niepokoi pacjentów. Mając na uwadze, że nigdy nie pojawiają się one bez żadnej przyczyny, zawsze warto skonsultować je jak najszybciej z lekarzem, pamiętając przy tym, że nie zawsze muszą być objawem poważnego schorzenia. W pierwszej kolejności zwróć się zatem do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu skieruje cię na dodatkowe badania lub do specjalisty.
Czy istnieje skuteczna tabletka na szum w głowie? Z pewnością nie sposób wskazać jednej, która pomoże rozwiązać problem. Konieczne jest znalezienie przyczyny – która, jak wynika z wyżej omówionych przykładów, może być bardzo różna – i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Bibliografia:
- Henry J. A., Zaugg T. L., Myers P. J., Kendall C. J., Michaelides E. M., Wstępne różnicowanie szumu usznego, Medycyna po Dyplomie 2011, nr 3.
- Olszewski J., Kowalska S., Kuśmierczyk K., Diagnostyka i leczenie szumów usznych na podstawie własnych doświadczeń, Otolaryngologia Polska 2008, LXII, 1.
- Raj-Koziak D., Gos E., Współczesne możliwości diagnostyki i terapii szumów usznych, 2017.
- Poremski T., Metoda i system diagnozowania i terapii szumów usznych, Gdańsk 2014.
Polecamy
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Odczuwasz ból głowy przy schylaniu? To nie tylko zatoki
Nadwrażliwość na dźwięki. Jak sobie z nią radzić w codziennym życiu?
Objawy neurologiczne w SIBO. Czy jelita mogą wpływać na twój mózg?
się ten artykuł?