Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i sposoby na pozbycie się dolegliwości
Metaliczny posmak w ustach jest nieprzyjemną dolegliwością, która może mieć wiele przyczyn – od nieprawidłowej higieny jamy ustnej do niektórych chorób lub zatrucia. Jakie są przyczyny metalicznego smaku i jak się go pozbyć?
Zaburzenia związane z odczuwaniem smaku (np. gorzki lub metaliczny posmak w ustach) lub jego brakiem wywołują duży dyskomfort. Niekiedy mogą również świadczyć o chorobie. Warto wiedzieć, kiedy udać się do lekarza i jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach.
Mataliczny posmak w ustach – co oznacza?
Metaliczny posmak w ustach należy do tak zwanych objawów niespecyficznych, czyli niezwiązanych z konkretną jednostką chorobową. Często jest to niegroźne schorzenie, które może wystąpić u osób zdrowych po błędach higienicznych lub dietetycznych. Jest to również jedna z dolegliwości ciążowych, która towarzyszy kobietom zwykle w I trymestrze i ustępuje samoistnie. Niekiedy nieprzyjemny smak pojawia się w przebiegu niektórych chorób. Najczęstsze przyczyny metalicznego posmaku w ustach to:
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak,
- palenie tytoniu, picie dużej ilości kawy,
- zmiany hormonalne w ciąży,
- zażywanie niektórych leków: moczopędnych, obniżających ciśnienie tętnicze krwi, przeciwhistaminowych i antybiotyków,
- leczenie przeciwnowotworowe: chemioterapia i radioterapia,
- infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza zatok,
- stany zapalne w jamie ustnej,
- choroby zębów i dziąseł,
- cukrzyca,
- schorzenia neurologiczne,
- choroby wątroby,
- grzybica układu pokarmowego,
- zatrucie chromem,
- nadmiar potasu (hiperkaliemia) i nadmiar wapnia (hiperkalcemia) w organizmie.
Na przyczynę metalicznego posmaku w ustach często wskazują inne, specyficzne dla danej jednostki chorobowej objawy, które mu towarzyszą. Należą do nich np. metaliczny zapach z ust, symptomy wskazujące na infekcję, ból zębów, skurcze mięśni, drżenie kończyn górnych, krwotoki z nosa.
Metaliczny posmak w ustach a ciąża
Metaliczny posmak w ustach w ciąży jest spowodowany zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej. Wzrost ich stężenia wpływa na funkcjonowanie zmysłu smaku i kubków smakowych. Metaliczny posmak bardzo często występuje wraz w nudnościami, wymiotami lub zgagą.
Może pojawić się także po wypiciu kawy lub spożyciu niektórych potraw. Metaliczny posmak w ustach w ciąży to naturalny objaw, który pojawia się zwykle we wczesnej ciąży, w I trymestrze i ustępuje samoistnie, dlatego nie powinien stanowić powodu do obaw. Jeżeli jednak trwa dłużej lub towarzyszą mu inne dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykluczenia infekcji grzybiczej. Warto udać się także do stomatologa, ponieważ kobiety ciężarne są narażone na choroby dziąseł, które często objawiają się dziwnym lub metalicznym posmakiem w ustach.
Metalowy posmak w ustach przy infekcjach i zatruciach
Również wiele rodzajów infekcji grzybiczych może wywoływać metaliczny posmak w ustach. Przede wszystkim grzybica jamy ustnej, która oprócz zmiany smaku w swoim przebiegu wywołuje również biały nalot na języku, wewnętrznej stronie policzków, a nawet na migdałkach. Powstaniu drożdżycy sprzyjają między innymi: niedostateczna higiena jamy ustnej, palenie papierosów i częste sięganie po alkohol.
Żeby sprawdzić, jaki to rodzaj infekcji, potrzebne jest pobranie wymazu, a potem leczenie przeciwko konkretnym grzybom. Długo utrzymujący się metaliczny posmak w ustach należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeżeli towarzyszą mu inne niepokojące objawy.
Metaliczny posmak w ustach po antybiotyku
Częstym skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza antybiotyków, jest gorzki, nieprzyjemny, metaliczny posmak w ustach, który zwykle ustępuje wraz z zakończeniem leczenia. Jest on związany z silnym działaniem substancji na organizm. Warto jednak obserwować swój organizm w kierunku pojawienia się grzybicy jamy ustnej, która jest częstym skutkiem stosowania antybiotyku. Metaliczny posmak w ustach, ból brzucha i biegunka w trakcie antybiotykoterapii wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą świadczyć o alergii i konieczności zmiany leku.
Sarkaidoza a smak metalu w ustach
Kolejną przyczyną metalicznego posmaku może być sarkoidoza, czyli choroba atakująca układ odpornościowy, objawiająca się ziarniakami – małymi grudkami zapalnymi, które najczęściej występują na węzłach chłonnych i płucach.
Sarkoidoza jest zazwyczaj trudna do wykrycia. U chorych nie obserwuje się charakterystycznych zmian, a postawienie diagnozy wymaga wykonania badania RTG płuc, biopsji węzłów chłonnych oraz badania poziomu wapnia we krwi.
Jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach?
Leczenie metalicznego posmaku w ustach wymaga postawienia odpowiedniego rozpoznania i terapii choroby podstawowej. Jeżeli przyczyną są choroby dziąseł i zębów, konieczne jest leczenie stomatologiczne i dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. W wielu przypadkach jest to objaw, który mija samoistnie po kilku dniach, np. po zaprzestaniu antybiotykoterapii bądź po ustąpieniu infekcji.
Można go złagodzić, pijąc kwaśne soki (cytrynowe, żurawinowe) lub jedząc kwaśne owoce (np. ananasa). Prawidłowa higiena jamy ustnej jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na metaliczny posmak w ustach:
- rano i wieczorem należy dokładnie szczotkować zęby, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które znajdują się z tyłu;
- należy także umyć język i wewnętrzną część policzków;
- warto stosować nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej;
- nie wolno zapominać o regularnych wizytach u stomatologa.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Zobacz także
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
się ten artykuł?