Przejdź do treści

„To sama natura! PRF otrzymujemy z krwi własnej pacjenta”. To ona pomaga w gojeniu się ran. Czym jest PRF, wyjaśnia dentystka Małgorzata Andrzejewska

Małgorzata Andrzejewska
zdjęcie: https://www.instagram.com/dr_andrzejewska/
Podoba Ci
się ten artykuł?

Twoja rana po zabiegu słabo się goi? Do tego upały i obrzęk zupełnie nie pomagają? No właśnie, wiele z nas po odbytej operacji zastanawia się, co zrobić, aby proces regeneracji przebiegł szybciej. Myślimy o zabiegach, preparatach a okazuje się, że pomoc jest – dosłownie – na wyciągnięcie ręki, bo wystarczy próbka krwi. – To sama natura! PRF otrzymujemy z krwi własnej pacjenta po odwirowaniu w specjalistycznej wirówce medycznej – przekonuje lekarka Małgorzata Andrzejewska. 

Małgorzata Andrzejewska to dentystka, która w ostatnim czasie na swoim profilu na Instagramie poruszyła temat gojenia się ran. Jak się okazuje, regeneracji można pomóc, bo wykorzystać to, co natura nam dała. Sposobem na szybszy proces gojenia się ran może być PRF, czyli fibryna bogatopłytkowa.

Co zrobić, aby rana po zabiegu lepiej się goiła? Rozwiązaniem jest PRF czyli fibryna bogatopłytkowa, otrzymywana z krwi pacjenta. Stosujemy ją głównie przy dużych zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej lub gdy spodziewamy się, że pacjent może się gorzej goić, bo np. są upały lub pacjent jest obciążony. Dzięki niej obrzęki oraz dyskomfort pozabiegowy będą mniejsze.

napisała dentystka Małgorzata Andrzejewska na swoim profilu na Instagramie

Czym jest PRF? 

PRF, czyli fibryna bogatopłytkowa, to inaczej osocze wzbogacone o cenne komórki macierzyste, leukoyty i płytki i pozyskiwane z krwi. Dzięki niej stymulowane są czynniki wzrostu komórek, które wspomagają odnowę biologiczną tkanek. Mieszanka ta bardzo silnie stymuluje procesy regeneracji, czyli tzw. autologiczną odnowę komórkową.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Fibryna bogatopłytkowa – kiedy warto zastosować? 

Jeśli rana po usunięciu zęba kiepsko się goi, warto zgłosić się na właśnie taki zabieg. Świetnie sprawdza się także w późniejszym okresie (jeśli nie była zastosowana tuż po zabiegu), np. w przypadku utrudnionego gojenia lub suchego zębodołu. Wtedy po odpowiednim oczyszczeniu i przygotowaniu zębodołu umieszczamy w nim fibrynę. Zdecydowanie zmniejszają się dolegliwości bólowe.

dodała dentystka

Zabieg jest bezpieczny, bo wykorzystywany z własnej krwi pacjenta. Do pozostałych zalet stosowania PRF należy: brak ryzyka alergii, naturalne procesy naprawcze, skuteczny długotrwały efekt, mało inwazyjny zabieg, krótki okres rekonwalescencji.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Na czym dokładnie polega zabieg PRF, napisało Centrum Estetyczno-Trychologiczne Dr Machnica. 

– Fibryna bogatopłytkowa po podaniu do tkanek tworzy trójwymiarową przestrzeń. W przestrzeniach umiejscowione są wysokie stężenia płytek krwi, czynników wzrostu, komórki macierzyste HSCs oraz leukocyty. Wszystkie te elementy składowe fibryny odgrywają bardzo istotną rolę w regeneracji tkanek. Mają większy potencjał wypełniający głębsze zmarszczki oraz zapewniający dłuższą stymulację skóry – czytamy na ich profilu na Instagramie.

Dziewczyny, czy słyszałyście o zabiegu PRF?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?