Na czym polega i kiedy stosowana jest endodoncja?
Endodoncja, potocznie znana jako leczenie kanałowe, to element stomatologii zachowawczej. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi takich jak mikroskopy stanowi skuteczny sposób leczenia zębów nawet w bardzo złym stanie. Na czym dokładnie polega? Jakie przyrządy wykorzystuje? Jak wygląda endodoncja pod mikroskopem i ile kosztuje zabieg?
Co to jest endodoncja?
Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, obejmującej leczenie ubytków próchnicowych oraz profilaktykę próchnicową. Celem jest tutaj wyleczenie zębów i uchronienie ich przed ekstrakcją, czyli wyrwaniem. Sama endodoncja polega na leczeniu zapalenia miazgi zęba, czyli stanu zapalnego tkanki wypełniającej go – komorę i korzeń. Najczęściej przyczyną dolegliwości jest nieleczona próchnica. Zapalenie miazgi może powstać także w wyniku złamania korony zęba lub innego urazu mechanicznego.
Jeszcze w stosunkowo niedalekiej przeszłości pokutowało wśród pacjentów (i niestety również wśród niektórych lekarzy dentystów) przekonanie, że zęby będące przyczyną stanów ropnych należy usunąć. Tymczasem można te zmiany skutecznie leczyć, a aktywny wysięk opanować czasami zaledwie w trakcie kilku dni.
Jak przebiega endodoncja?
Ogólnie mówiąc, endodoncja polega na usunięciu z zęba zainfekowanej tkanki objętej stanem zapalnym. Pierwszym krokiem w leczeniu endodontycznym jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, co pozwala lekarzowi zapoznać się z kształtem i liczbą kanałów korzeniowych oraz ewentualnymi zmianami okołowierzchołkowymi.
Coraz częściej leczenie kanałowe przeprowadza się na jednej wizycie, bez zatruwania zęba (dewitalizacji). Zabieg zaczyna się od podania znieczulenia miejscowego. Następnie dochodzi do otwarcia komory zęba i opracowania kanałów korzeniowych, czyli mechanicznego usunięcia z nich zainfekowanej miazgi. W tym celu używa się specjalnego pilnika endodontycznego, kanały jednocześnie zostają poszerzone.
Kolejne punkty leczenia endodontycznego to zdezynfekowanie kanałów (zwykle przy pomocy podchlorynu sodu) i ich osuszenie. Następnie kanał wypełniany jest specjalnym termoplastycznym materiałem. Najczęściej stosowanym w tym celu tworzywem jest gutaperka, substancja naturalnego pochodzenia. Ostatni element to odbudowa korony zęba. Może to być wypełnienie materiałem kompozytowym, czyli plombą. Jeśli jednak leczenie obejmowało dużą powierzchnię, konieczna staje się odbudowa protetyczna.
Co to jest endodoncja mikroskopowa?
Endodoncja mikroskopowa to leczenie kanałowe wykonywane pod mikroskopem. To najnowocześniejsze rozwiązanie, które pozwala na powiększenie i podświetlenie kanałów korzeniowych, co zwiększa precyzyjność i tym samym skuteczność zabiegów. Ujścia wspomnianych kanałów mają średnicę ułamka milimetra, stąd leczenie kanałowe bez mikroskopu jest znacznie trudniejsze, a jego przebieg nie zawsze będzie zadowalający. Endodoncja pod mikroskopem pozwala także na wykrycie kanałów, których inaczej nie udałoby się znaleźć, zauważenie pęknięcia zęba czy dokładne usunięcie poprzedniego materiału wypełniającego (jeśli dochodzi re-endo).
Innym nowoczesnym narzędziem stosowanym w endodoncji jest endometr. Jest to elektroniczne urządzenie, które mierzy tzw. długość roboczą zęba. W ten sposób lekarz ma pełną kontrolę nad przeprowadzanym leczeniem – może m.in. sprawdzić, na jakiej głębokości znajduje się pilnik.
Endodoncja – ile kosztuje zabieg?
Leczenie endodontyczne jednego zęba to koszt ok. 300-900 złotych. Endodoncja mikroskopowa jest kilkaset złotych droższa. Poza różnicami cenowymi gabinetów i ich lokalizacji na mapie Polski, na cenę leczenia kanałowego wpływa także stan zęba, jego rodzaj (1, 2 lub 3-kanałowy) i sposób obudowy.
Bibliografia:
- Biesaga P., Pietrzycka K., Pawlicka H. Z., Leczenie dwukanałowych zębów przedtrzonowych żuchwy – opis przypadków, Endodoncja w Praktyce 2017, nr 1.
- Olczak K. D., Endodoncja czy implantologia?, Magazyn Stomatologiczny 2021, nr 10.
- Pietrzycka K., Pawlicka H., Olczak K., Natychmiastowa odbudowa zęba 12 po leczeniu kanałowym – opis przypadku. Endodoncja w Praktyce 2017, nr 3.
- San Chong B., Lipski M., Dura W., HARTY Endodoncja w praktyce klinicznej, Elsevier Health Sciences, Wrocław 2013.
Polecamy
Kieliszek wódki na liście leków 92-latki. Lekarz: „Już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy”
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Chorych w domach będą wspierać roboty. „Z czasem staną się dostępne jak smartfony” – mówi prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka od AI
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
się ten artykuł?