Lordoza szyjna – czym jest? Na czym polega jej zniesienie i spłaszczenie?
Lordoza szyjna, objawiająca się nienaturalnym wygięciem kręgosłupa szyjnego, jest niebezpieczna dla zdrowia organizmu. Zniesiona fizjologiczna lordoza szyjna i hiperlordoza szyjna to zaburzenia konstrukcji kostnej kręgosłupa szyjnego. Zarówno spłaszczona, jak i pogłębiona lordoza szyjna wywołują dolegliwości bólowe. Na czym dokładnie polega to schorzenie?
- Co to jest lordoza szyjna?
- Lordoza szyjna – objawy
- Spłycenie lordozy szyjnej
- Zniesiona lordoza szyjna
- Przyczyny spłyconej i zniesionej lordozy szyjnej
- Odwrócona lordoza szyjna
- Hiperlordoza szyjna (pogłębienie lordozy szyjnej)
- Lordoza szyjna – leczenie patologicznych zmian naturalnej krzywizny
- Leczenie lordozy szyjnej – czy wystarczy rehabilitacja?
- Zniesienie lordozy szyjnej – jak spać?
Każdy odcinek kręgosłupa charakteryzuje się łukowatym wygięciem w stronę brzuszną lub grzbietową. Lordoza występuje m.in. w odcinku szyjnym. Zaburzenia fizjologicznej lordozy szyjnej objawiają się w postaci zniekształcenia naturalnego kształtu szyi i wynikających z tego konsekwencji zdrowotnych.
Co to jest lordoza szyjna?
Lordoza szyjna jest fizjologicznym łukowatym wygięciem kręgosłupa szyjnego w stronę brzuszną, która pełni funkcje amortyzujące, chroniąc szkielet przed destrukcyjnymi dla struktur kostno-stawowych wstrząsami. Lordoza szyjna utrzymuje również prawidłowe ustawienie głowy względem tułowia.
Ze względu na przebiegający rdzeń kręgowy w kręgosłupie szyjnym, naczynia krwionośne i nerwowe oraz inne tkanki, zaburzenia krzywizny lordozy szyjnej mogą być przyczyną problemów zdrowotnych miejscowych i ogólnoustrojowych.
Lordoza szyjna – objawy
Pierwszym objawem lordozy szyjnej są dolegliwości bólowe. Spowodowane jest to tym, że zaburzenie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa może powodować dyskopatię. W takiej sytuacji mogą wystąpić konserwacje pod postacią ucisku i powodować ból. Jaki ból może wystąpić?
- ból rąk,
- ból pleców,
- ból karku,
- bóle głowy.
Ponadto mogą wystąpić:
- drętwienie i niedowład rąk,
- zawroty głowy,
- omdlenia,
- szumy w uszach,
- nerwowość,
- bezsenność,
- oczopląs.
Spłycenie lordozy szyjnej
Pod wpływem niekorzystnie wpływających na stan kręgosłupa szyjnego czynników, może dojść do spłycenia lordozy szyjnej, a nawet jej wyrównania, czyli zniesienia całkowicie szyjnej krzywizny. Lordoza szyjna spłycona uważana jest za odstępstwo od normy, ale nie chorobę. Powinna zostać poddana leczeniu, aby nie doprowadzić do postępu spłaszczenia łuku i zniesienia lordozy szyjnej.
Kiedy rozwija się spłycona lordoza szyjna, objawy dotyczą głównie spoczynkowych dolegliwości bólowych karku powstałych w wyniku zmiany ustawienia kręgów szyjnych względem siebie.
Zniesiona lordoza szyjna
Zniesienie lordozy szyjnej jest patologiczną zmianą krzywizny kręgosłupa, będącą najczęściej konsekwencją postępującego spłaszczania lordozy szyjnej. Zniesiona lordoza szyjna objawia się wyprostowanym kręgosłupem szyjnym, tzn. że zanika fizjologiczne wygięcie kręgosłupa, czyli lordoza szyjna.
Kiedy rozwinęła się lordoza szyjna, objawy obejmują napadowe i silne dolegliwości bólowe karku oraz nadmierną ruchomość kręgosłupa szyjnego związaną z rozluźnieniem mięśni i więzadeł szyi przy jednoczesnej zmianie pozycji kręgów szyjnych w pionową kolumnę. W przypadku ucisku przez kręgi na nerwy, dodatkowymi objawami są drętwienia rąk, a nawet niedowłady, zawroty głowy, szumy w uszach czy zaburzenia widzenia.
Przyczyny spłyconej i zniesionej lordozy szyjnej
Powstałe spłycenie lordozy szyjnej oraz wyrównanie lordozy lędźwiowej jest najczęściej wynikiem chorób i zmian zwyrodnieniowych oraz stanów zapalnych kręgosłupa szyjnego, a także ubytków tkanki kostnej kręgów. Wypłaszczenia lordozy szyjnej mogą być również wynikiem naturalnych procesów starzenia się organizmu oraz komplikacją urazów mechanicznych i przeciążeniowych, powstałych np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Ponadto, spłycanie lordozy szyjnej powodują wymuszone i długotrwałe pozycje pochylniowe głowy do przodu, np. podczas pracy biurowej, a także otyłość i nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach karku.
Odwrócona lordoza szyjna
Odwrócona lordoza szyjna to kifoza szyjna. Kifoza to również łukowate wygięcie kręgosłupa, ale w stronę grzbietową. Naturalne krzywizny tego typu występują w odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa, natomiast kiedy tworzą się w odcinku szyjnym, jest to stan patologiczny, dający silne objawy bólowe i ograniczenia ruchu szyi.
Przyczyną odwróconej lordozy szyjnej są procesy degeneracyjne kręgosłupa szyjnego, mikrourazy i uszkodzenia mechaniczne, a także tryb pracy siedzącej oraz wady postawy, np. skolioza. Charakterystycznymi objawami odwróconej lordozy szyjnej są bóle szyi promieniujące do głowy, barków a nawet rąk, drętwienia kończyn górnych i zaburzenia widzenia. Stopień nasilenia objawów uzależniony jest od stanu zaawansowania kifozy szyjnej.
Hiperlordoza szyjna (pogłębienie lordozy szyjnej)
Hiperlordoza szyjna jest przeciwieństwem lordozy szyjnej spłyconej i zniesionej oraz odwróconej lordozy szyjnej. Hiperlordoza szyjna oznacza pogłębienie wygięcia łuku kręgosłupa w kierunku brzusznym.
Pogłębienie lordozy szyjnej wiąże się ze skróceniem mięśni grzbietowych karku oraz zwężeniem przestrzeni międzykręgowych kręgosłupa szyjnego, najczęściej na skutek niewłaściwej pozycji ciała podczas pracy lub w wyniku urazów mechanicznych bądź stanów zwyrodnieniowych i zapalnych kręgosłupa szyjnego.
Lordoza szyjna – leczenie patologicznych zmian naturalnej krzywizny
W przypadku rozwijania się spłycenia lordozy szyjnej bądź pogłębiania się jej, należy rozpocząć leczenie, aby ograniczyć ich postęp. Sposób leczenia i rehabilitację dobiera indywidualnie lekarz w zależności od potrzeb pacjenta.
Ćwiczenia ruchowe mają za zadanie wzmocnienie osłabionych mięśni karku, rozluźnienie napiętych tkanek, uwolnienie uciśniętych nerwów, a przede wszystkim zminimalizowanie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie prawidłowej krzywizny kręgosłupa szyjnego.
Leczenie lordozy szyjnej – czy wystarczy rehabilitacja?
Rehabilitacja przy zwyrodnieniach odcinka szyjnego jest bardzo ważna, jednak warto również zmienić swoje nawyki dotyczące postawy ciała. Należy zwrócić uwagę na poprawną sylwetkę w trakcie wszystkich czynności, jakie wykonuje się w ciągu dnia, czyli podczas:
- chodzenia,
- stania,
- siedzenia.
Zniesienie lordozy szyjnej – jak spać?
W ciągu nocy mięśnie przy lordozie szyjnej powinny odpocząć. Należy przygotować im do tego odpowiednie warunki, czyli przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią poduszkę i materac.
Jaka powinna być poduszka przy lordozie szyjnej? Najlepszym wyborem będzie poduszka ortopedyczna pod głowę, która kształtem przypomina wałek. Posiada ona wycięcie pod kark, dzięki czemu pomaga złagodzić bóle szyi, karku czy pleców. Materac natomiast dobrze wybrać twardy, który zapobiegnie zapadaniu się części ciała i w związku z tym występowaniu napięć.
Ważna jest także pozycja snu. Należy spać na boku lub na plecach. Odradza się natomiast spanie na brzuchu.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”lek. Michał Dąbrowski”
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Domowe sposoby na ból głowy. Co pomaga łagodzić dolegliwości?
Migrena szyjna a ból głowy pochodzenia szyjnego
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
się ten artykuł?