Co to jest test Becka?
Test Becka to narzędzie, które służy do samodzielnej diagnostyki stanów depresyjnych. Jest on podstawą do skorzystania z pomocy specjalisty, gdyż depresja jest poważną chorobą, która wymaga kontrolowanego leczenia. Na czym polega test Becka? Kiedy go wykonać? Jak interpretować wyniki? Do kogo zwrócić się po pomoc?
Co to jest depresja?
Współcześnie depresja jest uważana za jedną z najpoważniejszych chorób na całym świecie. To zaburzenie psychiczne, które wymaga profesjonalnej opieki specjalisty i leczenia. Jest wynikiem m.in. zaburzeń w wydzielaniu i przepływie neuroprzekaźników w mózgu. Do jej głównych objawów zalicza się uczucie niepokoju, smutku i przygnębienia, które towarzyszą człowiekowi przez cały czas. Najczęściej na depresję chorują z jednej strony osoby młode, a z drugiej starsze. Zmagają się z nią kobiety w okresie poporodowym, a także ludzie narażeni na ciągły stres, np. w pracy lub w życiu osobistym.
Przyczyny depresji mogą mieć podłoże genetyczne, metaboliczne, egzogenne oraz psychogenne. Oto przykłady symptomów, które powinny wzbudzić niepokój, że coś jest nie tak: smutek, lęk, niska samoocena, zaburzenia pamięci i koncentracji, pesymizm, spowolnienie ruchów w życiu codziennym, zaburzenia snu, brak apetytu, ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu.
Kim był Beck?
Aaron Beck to amerykański psychiatra i wykładowca na Uniwersytecie Pensylwanii, gdzie zdobył tytuł profesora. Stworzył on skalę depresji nazwaną od jego nazwiska, tzw. test Becka. Powstał on na podstawie doświadczeń klinicznych z pacjentami, którzy przebywali w prowadzonej przez niego Pracowni Badań nad Depresją w General Hospital w Filadelfii.
Co to jest test Becka?
Test Becka, nazywany także skalą depresji Becka, służy do diagnostyki depresji. Został opracowany przez Aarona Becka w 1961 roku i od tamtej pory cieszy się sporym zainteresowaniem. Trzeba jednak zaznaczyć, że był kilkakrotnie aktualizowany. Jego opracowanie było przełomowym osiągnięciem w obszarze psychologii i psychiatrii. Test ten umożliwia samodzielne zweryfikowanie aktualnego samopoczucia i stanu psychicznego. Co więcej, jest on bardzo często wykorzystywany podczas pierwszej wizyty pacjenta u specjalisty, którym jest w tym przypadku psychiatra.
Test Becka – z czego się składa?
Test Becka składa się w sumie z 21 pytań, do których opracowane zostały po 4 możliwe odpowiedzi. Osoba wypełniająca kwestionariusz może wybrać tylko jedną z nich. Każda z odpowiedzi ma przypisaną wartość w skali od 0 do 3 punktów. Przy rozwiązywaniu testu należy brać pod uwagę samopoczucie i emocje nie tylko z aktualnego dnia, ale z kilku tygodni, a nawet kilku miesięcy wstecz.
Test Becka to zbiór pytań skupiających się na stosunku do własnej osoby i innych ludzi, zadowolenia i satysfakcji z życia, wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie i emocji, które im towarzyszyły, a także zaangażowania w podejmowanych działaniach, odczuwania przyjemności i radości z osiąganych sukcesów i pozytywnych sytuacji.
Test Becka – analiza wyników
W teście Becka można zdobyć maksymalnie 63 punkty. Na podstawie finalnego wyniku określa się natężenie objawów, które pokazują stopień zaawansowania depresji. Oto przyjęta skala:
- 0 do 11 punktów – brak depresji,
- 12 do 19 punktów – lekka depresja,
- 20 do 25 punktów – umiarkowana depresja,
- powyżej 26 – ciężka depresja.
Wynik testu nie powinien być jedynym wyznacznikiem w postawieniu samodzielnej diagnozy. Może on sugerować problem, dlatego warto umówić się na konsultację ze specjalistą, który będzie mógł przeanalizować sytuację pacjenta i konkretne objawy. Tylko po pogłębionym wywiadzie i szczerej rozmowie psychiatra jest w stanie postawić diagnozę i zaproponować leczenie.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?