Przejdź do treści

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie
Co to są nagniotki? Przyczyny ich powstawania oraz metody usuwania Adobe Srock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nagniotki, nazywane również popularnie odciskami, to zmiany skórne, które zwykle pojawiają się na powierzchni stóp. Dowiedz się, czym są nagniotki i jak sobie z nimi radzić oraz co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się na stopach.  

Czym są nagniotki i dlaczego się pojawiają? 

Nagniotki można zdefiniować jako zgrubienia warstwy rogowej na skórze, które powodują ból i dyskomfort, a także przeszkadzają, szczególnie w trakcie chodzenia. Nagniotki najczęściej pojawiają się ze względu na nadmierny nacisk na daną powierzchnię na stopie, a także mogą być spowodowane źle dobranym obuwiem, na przykład zbyt ciasnym lub niekomfortowym. Nagniotki mogą pojawić się także u osób, które nagle zaczynają wzmożoną aktywność fizyczną i przykładowo z dnia na dzień decydują się na chodzenie po kilkanaście tysięcy kroków dziennie.  

Same nagniotki są zbudowane z rdzenia centralnego, czyli czopa rogowego. To właśnie ten element drażni nerwy czuciowe i powoduje nadmierny ból i dyskomfort w czasie poruszania się. Niestety odciski pojawiają się na stopach niezwykle często, zwłaszcza u osób dorosłych. Zwykle nagniotki występują na podeszwach stóp, a rzadziej pojawiają się na dłoniach.  

Nagniotki a modzele 

Pamiętaj o tym, że nagniotki i modzele różnią się między sobą, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i przyczyny oraz leczenie. Nagniotki mają zwykle żółtawe zabarwienie, a czasami towarzyszy im rumień. Z kolei modzele nie mają czopa rogowego, a więc nie wiążą się z tak silnym dyskomfortem. Dopiero po pewnym czasie modzele stają się bardziej bolesne, ponieważ mogą pękać, a to wiąże się również z możliwością wystąpienia zakażenia bakteryjnego.  

Zarówno nagniotki, jak i modzele można całkowicie wyleczyć, jednak zmiany te wymagają szybkiego i konkretnego działania. Spore znaczenie w codziennych sytuacjach ma również profilaktyka, a więc unikanie zbyt ciasnych lub niewygodnych butów, a także dbałość o higienę stóp (szczególnie w przypadku osób z osłabioną odpornością lub cukrzycą). U kobiet nagniotki i modzele często pojawiają się w wyniku noszenia szpilek, zwężającego się obuwia, a także innych modeli butów na obcasach.  

Jak usunąć nagniotek? 

Nagniotki można usunąć bez większych trudności, jednak ogromne znaczenie ma stosowanie odpowiednich preparatów. W niektórych przypadkach konieczna może być wizyta u podologa. Dodatkowo w każdej sytuacji bardzo ważne jest usunięcie tego czynnika, który wywołuje nagniotki, a więc na przykład ciasnego lub niewygodnego obuwia. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby próbować usunąć nagniotki samodzielnie, o ile zmiany na stopach nie są duże i nie są związane z chorobą przewlekłą. W aptekach dostępne są różne preparaty złuszczające, plastry i maści 

Jak dbać o stopy?

Plastry na nagniotki  

Na bolesne odciski bardzo dobrze sprawdzają się specjalne plastry, dostępne przede wszystkim w aptekach. Możesz je stosować zgodnie z instrukcją, jednak pamiętaj o tym, że to, co wydaje się nagniotkiem, może być również inną zmianą, na przykład kurzajką. W tym ostatnim przypadku ogromne znaczenie ma konkretne działanie, wymierzone w tę przyczynę i skoncentrowane na usunięciu kurzajki, ponieważ spowodowana jest ona wirusem.  

W przypadku małych nagniotków i modzeli dobrze działają plastry w formie żelu koloidalnego, które nie wywołują żadnego bólu lub dyskomfortu oraz są ogólnodostępne. Osoby chore na cukrzycę powinny natomiast zdiagnozować każdą zmianę na stopach z lekarzem, ponieważ może to być forma powikłania. 

Maść na nagniotki  

Maści na nagniotki najczęściej zawierają w składzie kwas salicylowy oraz kwas mlekowy i mogą być stosowane w warunkach domowych. Dobrze jednak mieć pewność, że nie ma się uczulenia na żadną z tych substancji. Zwykle substancje aktywne zawarte w maściach działają dosyć skutecznie, jednak na efekty trzeba trochę poczekać. Wszystkie maści należy nakładać tylko i wyłącznie na nagniotki, a nie na zdrową skórę (można ją dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy warstwy maści cynkowej, aby nie miała kontaktu z kwasem salicylowym).  

Domowe sposoby na nagniotki 

W niektórych przypadkach nie pomagają maści i plastry, a nawet lekarz nie jest w stanie czegoś doradzić. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ta sytuacja dotyczy osób, które bardzo dużo chodzą i często noszą nieodpowiednie obuwie. Bardzo ważne jest ścieranie i wygładzanie skóry przy pomocy peelingów i tarek. Dobrą opcją jest także nawilżanie oraz moczenie skóry stóp w ciepłej wodzie z solą.  

W przypadku, gdy pojawia się rumień, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W najtrudniejszych sytuacjach zwykle zalecane jest chirurgiczne usunięcie nagniotka, jednak niewiele osób się na to decyduje. Przed tego typu zabiegami dobrze wypróbować wcześniej produkty z apteki, zarówno te bez recepty, jak i przepisywane przez lekarza.

 

Bibliografia: 

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/corns-and-calluses/symptoms-causes/syc-20355946 [dostęp 10.05.2023]. 
  2. Kłosińska, K., Jaworska, E., Pawelczyk-Klimaszewska, A., Wpływ wybranych deformacji na stan skóry i paznokci stóp, Kosmetologia Estetyczna 2018, 7: 212-216. 
  3. Nockowski, P.,  Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp, Kosmetologia estetyczna 2016, 5: 223-229. 

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?