Co trzeci lekarz w Polsce ma myśli samobójcze. Alarmujące wyniki raportu Fundacji Polki w Medycynie
Wyniki najnowszego raportu Fundacji Polki w Medycynie rysują niepokojący obraz zdrowia psychicznego pracowników ochrony zdrowia w Polsce. Statystyki są alarmujące: aż jedna trzecia badanych lekarzy i lekarek zmaga się z myślami samobójczymi. Co więcej, wiele i wielu z nich obawia się poprosić o pomoc z powodu wstydu.
Co trzeci medyk ma myśli samobójcze
Fundacja Polki w Medycynie przeprowadziła badanie, które odsłania skalę problemów psychicznych dotykających medyczek i medyków w Polsce. Raport rzuca światło na kwestie, które przez długi czas były ignorowane. Medycy są jednym z najważniejszych filarów systemu ochrony zdrowia, a ich dobrostan jest kluczowy dla zapewnienia właściwej opieki pacjentom.
„Mimo że analiza statystyczna w dalszym ciągu trwa, już teraz można wysnuć pierwsze wnioski” – podkreśla lekarka Jagoda Hofman-Hutna z Fundacji Polki w Medycynie w rozmowie z Pulsem Medycyny.
Raport stworzony przez Fundację Polki w Medycynie dotyczący zdrowia psychicznego medyczek i medyków w Polsce jest podzielony na cztery części. Każda z nich badała inne aspekty tego zagadnienia. Pierwsza część dotyczyła ogólnej samooceny zdrowia psychicznego przez respondentów. Zawierała 20 pytań, stworzonych na bazie kwestionariusza SRQ20 WHO, mierzących subiektywne odczucia dotyczące samopoczucia w ostatnich 30 dniach. Druga część koncentrowała się na korzystaniu z pomocy specjalistycznej. Ankietowani odpowiadali, czy kiedykolwiek zasięgali wsparcia specjalisty zdrowia psychicznego oraz jakie były przyczyny takich decyzji. Trzecia część dotyczyła czynników stresogennych związanych z pracą i studiami, takich jak relacje z przełożonymi, stres czy obciążenie problemami pacjentów. Czwarta, ostatnia część, zawierała informacje demograficzne o respondentach, obejmujące wiek, płeć i miejsce zamieszkania.
Według wyników badania, niemal co trzeci lekarz i lekarka rozważa samobójstwo. Jak wyjaśnia Hofman-Hutna, aż 634 osoby z 2200 respondentów przyznały, że w ostatnich 30 dniach miały myśli samobójcze.
„Z obserwacji medyczek i medyków w codziennej pracy wynika, że w ich środowisku problemy ze zdrowiem psychicznym są powszechne, ale nie mówi się o tym głośno. Można powiedzieć, że jest to tajemnica poliszynela. Jednym z powodów takiego stanu jest powszechne przekonanie, że medyczkom i medykom 'nie wypada’ chorować, a szczególnie chorować psychicznie” – dodaje Hofman-Hutna.
Powoduje to, że medycy z obawy przed stygmatyzacją zmagają się ze swoimi trudnościami w samotności. Powszechny wstyd i lęk przed oceną sprawiają, że wielu medyków nie szuka wsparcia na wczesnym etapie trudności. 74 proc. respondentów przyznało, że w ostatnim czasie czuło się bezwartościowymi lub odczuwało spadek zainteresowania swoimi dotychczasowymi pasjami. Większość ankietowanych osób zwróciła się po pomoc specjalistyczną dopiero w obliczu poważnego kryzysu psychicznego.
Problem wypalenia dotyka już studentów medycyny
Wyniki badania Fundacji Polki w Medycynie wskazują również na wysoki poziom wypalenia zawodowego i depresji wśród pracowników medycznych. Jak wymieniła Jagoda Hofman-Hutna, około połowa respondentów zdecydowała się na skorzystanie ze wsparcia specjalisty ds. zdrowia psychicznego, bądź też nadal z niego korzysta. 43 proc. ankietowanych osób uznało, że poradzi sobie samodzielnie.
„Część wskazała, że wstydziła się zwrócić po pomoc, ponieważ pracują w ochronie zdrowia i/lub chciała uniknąć stygmatyzacji dotykającej osób chorujących psychicznie ze strony otoczenia” – wyjaśniła ekspertka.
W badaniu uwzględniono także studentów medycyny, wskazując na problem wypalenia już na etapie edukacji. Hofman-Hutna podkreśliła, że problemy psychiczne pojawiają się często już podczas intensywnych studiów, gdzie presja sukcesu i obciążenie psychiczne są wysokie.
Fundacja apeluje o pilne wdrożenia wsparcia psychologicznego dla medyków, aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu oraz chronić ich zdrowie psychiczne. Pod koniec listopada planuje także opublikować pełny raport, który rzuci więcej światła na to, jak poważne są te problemy i jakie kroki można podjąć, by wspierać medyków.
Zobacz także
„Wypalenie zawodowe często współwystępuje z budowaniem na pracy swojej tożsamości” – mówi psycholożka biznesu Patrycja Sawicka-Sikora
HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Sikorska „po trupie profesora” pokazała, gdzie jest „miejsce dla pań” na uniwersytecie, a potem w aptekarstwie
Paula Dziubińska-Bartylak: Zostajesz ty i śmierć, która przychodzi z twoich rąk – mimo że zarywałaś noce, by wygrało życie
Polecamy
Powstanie nowa dziedzina specjalizacji m.in. dla lekarzy i pielęgniarek. „System opieki zdrowotnej zyska wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną”
„Wczoraj brawa, dziś to. A jutro?”. Pediatra Róża Hajkuś i Jurek Owsiak o lęku przed medykami
Janina Ochojska dziękuje lekarzom i pielęgniarkom za ich trud. „Zawdzięczam im nie tylko zdrowie i opiekę, ale też wychowanie w wartościach szacunku i odpowiedzialności”
Izabela Leszczyna o skróceniu kolejek do lekarzy specjalistów: „To musi potrwać. Nigdy nie powiedziałam, że to się stanie ot tak”
się ten artykuł?