Przejdź do treści

Co wspólnego mogą mieć pszczoły z twoim bólem gardła? Sporo! Droga od pszczoły do preparatu na ból gardła

Co wspólnego mogą mieć pszczoły z twoim bólem gardła? Sporo! / AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Boli cię gardło, masz chrypkę, kaszel i czujesz, że łapie cię przeziębienie? Czy wiesz, że istnieje skuteczne naturalne remedium? Nie czekaj, skorzystaj z cennego produktu, który zawdzięczasz pszczołom. Miód, nazywany naturalnym antybiotykiem, z powodzeniem wykorzystywany jest w produkcji preparatów stosowanych w medycynie. Jak wygląda droga od pszczoły do pastylki na ból gardła czy syropu na kaszel dostępnych w aptece? Wyjaśniamy.

Pszczoła a ból gardła

Co mają pszczoły do bólu gardła? Te bezkręgowce są odpowiedzialne m.in. za produkcję miodu, który bywa niezwykle cenny, kiedy potrzebujemy się rozprawić się z przykrymi dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Zanim jednak to płynne złoto trafi do naszego domu, pszczoły muszą się napracować się nad jego produkcją.

By wytworzyć jeden kilogram miodu, te małe owady wykonują 150 tysięcy lotów, w trakcie których sprawdzają od 4 do nawet 7 milionów kwiatów i pokonują ponad 400 tysięcy kilometrów. W tym czasie pszczoły pozyskują nektar ze spadzi oraz kwiatów, m.in. gryki, lipy, akacji, wrzosu czy rzepaku. Nektar transportują w specjalnie przystosowanym odcinku układu pokarmowego, zwanym wolem miodowym. W ulu zostawiają go w miodni, z której następnie pobiera go pszczelarz.

Miód na zdrowie

Miód od wieków jest cenionym remedium na wiele dolegliwości. Zjada się go bezpośrednio, dodaje do wody czy herbaty oraz wykorzystuje w produkcji wyrobów medycznych, maści i kosmetyków. Szerokie zastosowanie miodu wynika z jego udokumentowanych licznymi badaniami właściwości antybakteryjnych, odżywczych, uodparniających i regenerujących skórę. To płynne złoto bogate jest w witaminy A, E, z grupy B i C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę oraz mikroelementy, takie jak potas, fosfor, chlor, żelazo, wapń, magnez, molibden, kobalt i mangan. W swoim składzie zawiera również inhibinę i lizozym – substancje hamujące rozwój bakterii. W miodzie znajdziemy także kwasy fenolowe, które wykazują właściwości przeciwutleniające. Miód może pomóc złagodzić objawy infekcji i ukoić kaszel.

Materiały promocyjne

Na zdrowotne właściwości miodu wpływa również to, z czego pszczoły go wyprodukowały. Na przykład miód gryczany świetnie sprawdza się w gojeniu ran, a lipowy działa wspierająco na układ odpornościowy. Miód akacjowy natomiast jest pomocny w łagodzeniu objawów kaszlu i to zarówno suchego, jak i mokrego.

Preparaty na ból gardła

Miód, nazywany także naturalnym antybiotykiem, jest idealnym produktem wspierającym w bólu gardła, przeziębieniu czy w przypadku kaszlu. Miód tworzy barierę ochronną na błonie śluzowej, dzięki czemu koi i nawilża podrażnione gardło. Ten naturalny antybiotyk zabezpiecza nas w ten sposób także przed bakteriami. Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym miód pomaga uporać się z infekcją.

Szukając preparatów na ból gardła i kaszel, warto sięgnąć po te zawierające miód i inne naturalne składniki, takie jak np. babka lancetowata, czarna malwa czy prawoślaz. Dobrym wyborem będą syropy, żele czy tabletki do ssania, które zawierają ten cenny składnik. Badania potwierdzają, że miód może być skuteczną alternatywą dla preparatów syntetycznych stosowanych na infekcję dróg oddechowych szczególnie u najmłodszych, którzy docenią nie tylko szybką pomoc, ale i smak.

 

Źródła:

  1. Bąkowska M., Janda K., Właściwości prozdrowotne wybranych miodów, Pomeranian Journal of Life Science, 64 (3): 147-151; 2018
  2. Luty J., Miód – samo zdrowie. Rodzaje i właściwości zdrowotne miodu pszczelego, Bezpieczeństwo i Higiena Żywności, 2010
  3. Mrowiec J., Cud miód, Buchmann 2014.
  4. Nowak J., Piątek M., Walerowicz M., Pszczelarstwo; SBM, 2020
  5. Tichonow I., Bondarenko L. A., Jarnych T. G., Szpyczak O. S., Kowal W. M., Skrypnik–Tichonow R. I., Miód naturalny w medycynie i farmacji. Pochodzenie, właściwości, zastosowanie. Preparaty lecznicze. Narodowy Uniwersytet Farmaceutyczny Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy. https://dspace.nuph.edu.ua/bitstream/123456789/14445/1/Miod%20naturalny%20w%20medycynie%20i%20farmacji%20-%20MONOGRAFIA.pdf
  6. Toorani, M. Q. (2019), The therapeutic role of honey for treating acute cough in the pediatric population. A systematic review. Journal od Pediatric and Neonatal Individualized Medicine (JPNIM), 8 (2), e080205. https://doi.org/10.7363/080205

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?