Co zawierają i jak działają leki na menopauzę bez recepty?
Objawy menopauzy nie dotykają każdej kobiety, jednak jeśli już wystąpią, utrzymują się zwykle przez 5-7 lat. Jeśli są bardzo nasilone i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto porozmawiać z ginekologiem na temat hormonalnej terapii zastępczej. Z kolei w przypadku symptomów o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym, pomocne będą leki na menopauzę bez recepty. Co zawierają i jak działają takie preparaty?
Jakie objawy łagodzi lek na menopauzę bez recepty?
Menopauza wywołuje mniej lub bardziej nasilone dolegliwości, które wynikają z niedoborów żeńskich hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Podczas przekwitania produkcja tych związków powoli się wygasza, przez co spada ich stężenie w organizmie. Wpływa to negatywnie na wiele procesów zachodzących w tkankach i narządach, wywołując symptomy takie jak:
- uderzenia gorąca,
- nocne poty,
- zaburzenia nastroju,
- bezsenność,
- suchość pochwy.
Czy wiesz cokolwiek na temat menopauzy?
Co zawierają leki na menopauzę bez recepty?
Składnikami aktywnymi leków na menopauzę bez recepty są fitoestrogeny, czyli substancje zbliżone budową i działaniem do estrogenów. Dzięki temu mogą połączyć się z receptorami estrogenowymi, które są rozmieszczone w całym organizmie, m.in. w mózgu, naczyniach krwionośnych czy kościach. W ten sposób redukują niektóre objawy menopauzy.
Skuteczny lek na menopauzę bez recepty – soja
Nasiona soi to bogate źródło fitoestrogenów, m.in. genisteiny i daidzeiny. Są tradycyjnie stosowane w łagodzeniu objawów naczynioruchowych menopauzy, czyli uderzeń gorąca i nadmiernej potliwości. Mogą też zmniejszać problemy ze snem oraz wyciszać stany napięcia nerwowego. Leki na menopauzę bez recepty bazujące na soi zaleca się stosować nie dłużej niż 2 lata.
Badania wykazały też korzystny wpływ fitoestrogenów z soi na profil lipidowy, czyli stężenie cholesterolu HDL i LDL we krwi. Dzięki temu mogą chronić przed wystąpieniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Inne artykuły naukowe wskazują na to, że poprawiają mineralizację kości. Co ważne, niekiedy działają prokancerogennie, więc kobiety z predyspozycjami do nowotworów zależnych od hormonów, np. raka piersi, nie powinny korzystać z preparatów na bazie soi.
Czy są leki na menopauzę bez recepty bez soi?
Inną rośliną zawierającą fitoestrogeny (izoflawony i triterpeny) jest pluskwica groniasta, która również wykazuje skuteczność w łagodzeniu uderzeń gorąca i nocnych potów. Może też zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Oprócz tego pluskwica hamuje aktywność komórek odpowiadających za degradację kości, a pobudza te, które je budują. Dzięki temu zmniejsza ryzyko osteoporozy.
Leki na objawy menopauzy bez recepty z tym składem są na ogół bezpieczne i w zalecanych dawkach rzadko wywołują skutki uboczne. Jednak ich przekroczenie może wywołać m.in. zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy wymioty. Pluskiwca groniasta nie jest zalecana pacjentkom, które mają wysokie ciśnienie krwi, a także cierpią na przewlekłe choroby wątroby i nerek.
Inny lek na menopauzę bez recepty to DHEA, czyli prasteron. To hormon androgenowy, który w niewielkich ilościach jest produkowany w organizmie kobiety. Niestety, wraz z wiekiem jego synteza spada. DHEA jest w organizmie przekształcany do estrogenów, dzięki czemu może złagodzić objawy ich niedoboru, m.in. spadek libido czy pogorszenie nastroju.
Suplementy diety na menopauzę
Oprócz leków na menopauzę bez recepty w aptekach dostępnych jest sporo suplementów diety o podobnym działaniu. Zawierają one fitoestrogeny pochodzące z innych roślin, np.:
- koniczyny czerwonej – zawiera te same związki, które występują w soi. Może obniżać poziom cholesterolu, łagodzić uderzenia gorąca i zapobiegać rozwojowi osteoporozy. Niestety wyniki badań na jej temat nie są spójne,
- chmielu zwyczajnego – on również zawiera fitoestrogeny, które niwelują uderzenia gorąca i nocne poty. Dodatkowo działa uspokajająco i wspomaga zasypianie,
- lnu zwyczajnego – fitoestrogeny w nim zawarte noszą nazwę lignanów. Łagodzą najpopularniejsze objawy menopauzy, a także obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiegają osteoporozie. Ponadto lignany mogą wykazywać działanie przeciwnowotworowe, ochronne na wątrobę, a także zmniejszać ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
Leki na menopauzę bez recepty są rozwiązaniem skutecznym i bezpiecznym. Także suplementy diety z tej kategorii mają składy dobrej jakości. Większość z nich bazuje na wyciągach roślinnych standaryzowanych na zawartość fitoestrogenów, dzięki czemu znana jest dokładna zawartość substancji aktywnych. Warto przetestować kilka preparatów, ponieważ każda kobieta inaczej przechodzi menopauzę i inne składniki mogą okazać się skuteczne. W Krótkiej Instrukcji. O Menopauzie znajdziesz wywiady z kobietami, które mają już klimakterium za sobą – przeczytaj je, być może znajdziesz inspiracje na to, jak sobie poradzić z objawami.
Bibliografia:
- Bartkowski L., Nasiona lnu – naturalne źródło zdrowia i urody, Chemik 2013, 67(3): 186-191.
- Gryszczyńska A., Gryszczyńska B., Łowicki Z., Opala B., Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Cz. I, Postępy Fitoterapii 2012, 2: 79-92.
- Tuszyński K. (Red.), Problemy intymne kobiet. Infekcje, leki bez recepty i antykoncepcja, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Wydanie II, Kraków 2020.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Tu hormonalna terapia będzie bezpłatna. To przełom dla wszystkich kobiet w okresie menopauzy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Menopauza obniża odporność. „Nie jesteśmy wobec tego bezsilne” – przekonuje dietetyczka
się ten artykuł?