Przejdź do treści

Co zrobić, aby podnieść niskie ciśnienie krwi?

Ciśnieniomierz z wynikami
Fot. tatomm / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obniżone ciśnienie krwi jest zwykle wyrazem zaburzeń pracy układu krążenia. Może wywoływać wiele objawów, których przebieg może być łagodny lub zagrażać życiu chorego. Istotna jest znajomość sposobów na to, jak podnieść niskie ciśnienie tętnicze.

Dużo mówi się o nadciśnieniu, które obecnie uważane jest za chorobę cywilizacyjną. Podkreśla się jej niekorzystny wpływ na organizm oraz skutki w postaci zawału i udaru mózgu. Rzadko natomiast słyszymy o sytuacji odwrotnej, czyli o niskim ciśnieniu oraz o tym, jak je podnieść. Obniżone wartości ciśnienia krwi określane są także jako hipotonia i hipotensjaObjawy niskiego ciśnienia krwi są często bagatelizowane, czasami sami pacjenci, jak i otoczenie, twierdzi, że niskie ciśnienie jest dobre i nie wymaga diagnostyki i leczenia. Poza tym, często dolegliwości odczuwane przez chorych są na tyle różnorodne i pochodzą z odmiennych układów organizmu, że nie kojarzą się ich z niskimi wartościami ciśnienia.

Kiedy mówimy o niskim ciśnieniu krwi?

O tyle, o ile w przypadku nadciśnienia mamy ścisłe normy, których przekroczenie upoważnia lekarza do zdiagnozowania choroby, w przypadku niskiego ciśnienia  takich standardów nie ma. Z reguły za znaczące obniżenie ciśnienia uważa się wartości ciśnienia skurczowego poniżej 100 mmHg i rozkurczowego poniżej 60 mmHg. Jednakże musimy wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, do których zaliczamy wiek, płeć, inne choroby, na które cierpi dana osoba i jej ogólny stan zdrowia. Inne wartości ciśnienia będą dawały objawy u zdrowego, szczupłego 30-latka, inne u 65-letniego, otyłego cukrzyca po zawale. Zatem wyżej wymienione wartości należy uważać za orientacyjne.

Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia krwi?

Jedną z przyczyn występowania hipotonii jest podłoże genetyczne. Dziedziczenie jest najprawdopodobniej wielogenowe, ale nie udało się do tej pory wyselekcjonować genów konkretnie odpowiadających za tę cechę. Hipotezę genetyczną zaburzenia potwierdza jego rodzinne występowanie. Zdarza się, iż nasze nawyki prowadzą do wystąpienia niskiego ciśnienia. Zbyt mała ilość wypijanych płynów, zwłaszcza w ciepłe dni, połączona z utratą wody wskutek pocenia się, są jednymi z częstszych przyczyn dolegliwości. Hipotensją powodują również niektóre leki. Zdarza się nadmierne obniżenie ciśnienia związane z przyjmowaniem leków na nadciśnienie. Leki moczopędne zwiększają ilość i częstość oddawanego moczu, przez co dochodzi do utraty wody i obniżenia ciśnienia. Ponadto leki rozszerzające naczynia mogą być powodem hipotensji. Inne grupy leków, których działaniem może być hipotonia, to leki sedatywne, antydepresyjne i nasenne. Obniżenie ciśnienia spotykamy również w przebiegu wielu innych schorzeń. Główną grupą są choroby układu krążenia, a wśród nich: arytmie, choroby infekcyjne mięśnia sercowego i kardiomiopatie.

Niskie ciśnienie – objawy

Szeroka gama objawów niskiego ciśnienia może pojawić się u pacjentów z hipotonią. Ze względu na to, iż pochodzić mogą one z różnych układów i narządów czasami nawet nie kojarzy się ich ze zmniejszeniem wartości ciśnienia. Przy niskim ciśnieniu krwi objawy mogą mieć różne nasilenie. W niektórych przypadkach dolegliwości mogą być tak dyskretne, że przebiegają niezauważalnie, w innych w znacznym stopniu mogą uprzykrzać życie chorego.

Najczęstsze objawy to: osłabienie, apatia, zwiększenie uczucia zmęczenia i spadek tolerancji na wysiłek fizyczny. Co za tym idzie obniża się koncentracja i występują trudności w skupieniu uwagi. Mogą pojawiać się bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szumy uszne. Pacjenci skarżą się na poczucie chłodu, zwłaszcza w obrębie rąk i stóp.

Zobacz także

Niskie ciśnienie – jak podnieść?

Pacjenci ze stwierdzoną hipotensją często pytają lekarzy: mam niskie ciśnienie, jak je podnieść?Jak przeciwdziałać żeby nie doszło do powikłań? Wiedza o tym, jak podnieść niskie ciśnienie w warunkach domowych jest niezwykle istotna, gdyż może szybko prowadzić do poprawy stanu ogólnego i zmniejszenia dolegliwości. W tym, jak podnieść niskie ciśnienie tętnicze istotna jest dieta uwzględniająca wypijanie – co najmniej – 2 litrów płynów na dobę. Jeżeli objawy pojawiają się nagle, pomóc może wypicie szklanki chłodnej wody lub innego płynu. W przypadku zawrotów głowy warto się położyć, gdyż pozycja horyzontalna wzmaga utlenienie tkanek mózgowych. Zaleca się łagodne zmiany pozycji ciała. Jednym ze sposobów na to, jak podnieść niskie ciśnienie krwi jest wypicie mocnej kawy. Wskazana jest również zwiększenie aktywności fizycznej w okresach pozbawionych dolegliwości.

Bardzo niskie ciśnienie tętnicze – jak podnieść

Jeśli sposoby możliwe do wdrożenia w warunkach domowych nie pomagają, konieczne może być włączenie leków podnoszących ciśnienie krwi. Przy niskim ciśnieniu rozkurczowym, o tym, jak podnieść bezpiecznie wartości, powinien decydować lekarz. Odbywać się to musi pod kontrolą parametrów, aby nie doszło do nadmiernego wzrostu parametrów RR.

O tym, czy niebezpieczne jest niskie ciśnienie w ciąży i jak je podnieśćpowinien decydować ginekolog prowadzący, ponieważ w tej sytuacji liczy się nie tylko bezpieczeństwo matki, ale też dziecka.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?