Przejdź do treści

Coraz więcej przypadków tropikalnego wirusa. Tylko we Włoszech przez Gorączkę Zachodniego Nilu zmarło już 13 osób

Coraz więcej przypadków tropikalnego wirusa. Przez Gorączkę Zachodniego Nilu zmarło już 13 osób / istock
Coraz więcej przypadków tropikalnego wirusa. Przez Gorączkę Zachodniego Nilu zmarło już 13 osób / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Z powodu Gorączki Zachodniego Nilu do szpitala we włoskiej Padwie w ciągu ostatnich dni trafiło 15 osób” – poinformowali włoscy lekarze. Do tej pory w samych Włoszech zachorowało już 230 osób, a 13 zmarło. W związku z tym władze przypominają o stosowaniu preparatów przeciwko komarom. To właśnie te owady przenoszą wirusa, który w tym roku „wydaje się szczególnie agresywny”.

Gorączka Zachodniego Nilu we Włoszech

Jak podała dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Padwie na północy Włoch, w ciągu kilku ostatnich dni znacząco wzrosła liczba osób zakażonych wirusem z rodziny flawiwirusów, wywołujących Gorączkę Zachodniego Nilu. Obecnie w szpitalu przebywa 15 zakażonych, z czego 10 przebywa na oddziale intensywnej terapii.

„Niektórzy z pacjentów są stosunkowo młodzi, mają około 50-60 lat. Pozostali to ludzie starsi, poważnie dotknięci tym wirusem, który w tym roku wydaje się szczególnie agresywny” – powiedział Giuseppe Dal Ben, dyrektor szpitala uniwersyteckiego, cytowany przez agencję Ansa.

Włoski Instytut Służby Zdrowia poinformował, że od początku czerwca tego roku zanotowano w tym kraju 230 przypadków zakażeń wirusem Zachodniego Nilu i 13 zgonów z tego powodu. Najwięcej infekcji wykryto w Wenecji Euganejskiej.

Wirus przenoszony jest przez komary. Właśnie dlatego władze po raz kolejny apelują, by chronić się przed nimi, m.in. nosząc długie spodnie, bluzki z długim rękawem i stosując repelenty. Specjaliści radzą również, by unikać przebywania w pobliżu akwenów ze stojącą wodą.

Gdzie jeszcze, oprócz Włoch, występuje Gorączka Zachodniego Nilu? Według statystyk Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób od początku sezonu transmisji wirusa w 2022 roku do 17 sierpnia włącznie kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego zgłosiły 292 przypadki zakażenia Gorączką Zachodniego Nilu. Poza Włochami jest to: Grecja (59), Austria (2), Rumunia (2), Słowacja (1).

Komar

„Jesteśmy w szczycie sezonu aktywności tego wirusa”

Gorączka Zachodniego Nilu pojawiła się także w Nowym Jorku. Jak podał CNN, w tym mieście potwierdzono już dwa przypadki zakażenia. Departament Zdrowia i Higieny Psychicznej w Nowym Jorku poinformował natomiast, że badania przeprowadzone w ubiegłym roku wykazały obecność wirusa w pięciu dzielnicach miasta. Zidentyfikowano go u ponad 1000 komarów. To prawie u 300 więcej niż w ubiegłym roku.

Liczba przypadków w USA jest niższa niż we Włoszech. Od początku 2022 r. w tym kraju odnotowano 54 przypadki Gorączki Zachodniego Nilu.

„Jesteśmy w szczycie sezonu aktywności tego wirusa, ale można zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez przenoszące go komary” – powiedział dr Ashwin Vasan, nowojorski komisarz ds. zdrowia, cytowany przez CNN.

Przypadki zakażeń wirusem poza Europą, oprócz Nowego Jorku, wystąpiły także w Serbii.

Gorączka Zachodniego Nilu – co warto wiedzieć?

Gorączka Zachodniego Nilu to choroba zakaźna z rodzaju tzw. gorączek krwotocznych. Wywołuje ją wirus Zachodniego Nilu należący do rodziny flawiwirusów. I chociaż Gorączka Zachodniego Nilu endemicznie występuje w krajach tropikalnych, zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz częściej spotykana jest w innych krajach. Nosicielami wirusa są ptaki, natomiast na ludzi przenoszony on jest przez komary.

Według danych CDC 80 proc. zakażeń przebiega bezobjawowo. Pozostałe zachorowania dają natomiast objawy grypopodobne: gorączkę, bóle głowy, silne zmęczenie i bóle mięśniowe, wysypkę, powiększenie węzłów chłonnych czy nudności i wymioty. Powikłania zdarzają się rzadko, są jednak bardzo groźne. Skaza krwotoczna, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu mogą prowadzić bowiem do zgonu.

Na Gorączkę Zachodniego Nilu nie ma leków ani szczepień.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?