Coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem C. Pacjent nie otrzyma za nie zasiłku chorobowego
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do zasiłku chorobowego. Ale nie na każdym. Pieniędzy nie otrzyma pacjent, który na L4 ma wpisaną literę C. Lekarze przepisują coraz więcej tego typu zwolnień. Co to oznacza?
22,3 proc. miało 30-34 lata
Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w 2023 roku wydano 6, 6 tys. zwolnień z kodem C. To o 7, 6 proc. więcej niż w 2022 roku. Kod C świadczy o niezdolności do pracy z powodu nadużycia alkoholu.
Kim są pacjenci, którym lekarz wystawił zwolnienie z kodem C? Większość pacjentów korzystających z tego typu zwolnienia to mężczyźni (ok. 75 proc.), zwłaszcza w wieku pomiędzy 40. a 44. rokiem życia (18,7 proc.). Jak przekazano w raporcie, byli to chorzy na zaburzenia psychiczne, marskość wątroby, choroby związane z układem krążenia czy też z układem oddechowym (obniżona odporność na zakażenia wirusowe), czy też chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Czym się różni takie zwolnienie od pozostałych? Otóż za pierwsze pięć dni L4 pracownik nie otrzyma wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Wynika to z Kodeksu pracy i ustawy zasiłkowej. Mimo tego, te dni włącza się do limitu wynagrodzenia chorobowego (33 lub 14) oraz do limitu dni pobierania zasiłku chorobowego.
Najwięcej, bo 36,4 proc. (2,4 tys.), zaświadczeń lekarskich z kodem C wystawiono na okres od jednego do pięciu dni. Najczęściej z tego typu zwolnienia korzystały osoby pomiędzy 30. a 49. rokiem życia − 61,8 proc.
Kobiety, które najczęściej otrzymały to zwolnienie, były w wieku 30-34 lat (22,3 proc.)
Kody na zwolnieniach lekarskich: co oznaczają?
Lekarz wypisujący zwolnienie lekarskie, umieszcza na nim odpowiedni kod. Kody różnią się od siebie w zależności od okoliczności związanych z niezdolnością do pracy. I tak:
- kod A – oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;
- kod B – niezdolność do pracy przypadającą na czas ciąży pracownicy;
- kod C – oznacza wspomnianą wcześniej niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu;
- kod D –niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą;
- kod E – niezdolność do pracy, na którą wpływ mają występujące u danej osoby choroby zakaźne.
Lekarz może odstąpić z zamiaru wpisania kodu B albo D, jeśli pracownik pracownica wystosuje pisemną prośbę do niego w tej sprawie. Jednak kody te są korzystne dla pacjentów ze względu na wyższy zasiłek przysługujący ciężarnej oraz dłuższe zwolnienie w obu przypadkach.
źródło: ZUS
Polecamy
GIS ostrzega przed fatalną pomyłką. Wypicie błędnie oznaczonego napoju niesie poważne ryzyko dla klientów
Moda na niepicie, czyli wszystko to, co warto wiedzieć o NoLo
„Suchy styczeń” staje się coraz bardziej popularny. „Każda próba odstawienia alkoholu będzie korzystna”
Czym jest FAS – płodowy zespół alkoholowy? Jakie są jego skutki?
się ten artykuł?