Przejdź do treści

COVID-19 sprzyja zaburzeniom podobnym do choroby Alzheimera. Nowe ustalenia naukowców

Kobieta
COVID-19 sprzyja zaburzeniom podobnym do choroby Alzheimera. Nowe ustalenia naukowców/ Pexels, fot. Monica Turlui
Podoba Ci
się ten artykuł?

Neurologicznym powikłaniem po COVID-10 może być demencja zbliżona do tej, która występuje w chorobie Alzheimera. Najnowsze badania rzucają nowe światło na ten problem. „Odkrycia te wskazują, że wirus może wpływać na kilka genów lub szlaków zaangażowanych w zapalenie układu nerwowego i uszkodzenie naczyń mikrokrążenia mózgu” – tłumaczy dr Feixiong Cheng, główny autor badania.

Problemy neurologiczne a COVID-19

Problemy neurologiczne są częstym objawem COVID-19, jednak leżące u ich podstaw mechanizmy pozostawały do tej pory nieznane. Zmienili to naukowcy z Cleveland, którzy zidentyfikowali mechanizmy sprawiające, że COVID-19 może być powiązany z otępieniem podobnym do choroby Alzheimera.

W badaniu opublikowanym w „Alzheimer’s Research & Therapy” wykorzystano sztuczną inteligencję do porównania zbiorów danych dotyczących pacjentów z COVID-19 i chorobą Alzheimera. Specjaliści zgłosili brak dowodów sugerujących, że SARS-CoV-2 bezpośrednio infekuje mózg. Według nich istnieją sieciowe powiązania między koronawirusem a genami i białkami związanymi z chorobą Alzheimera oraz innymi schorzeniami neurologicznymi.

„Odkrycia te wskazują, że wirus może wpływać na kilka genów lub szlaków zaangażowanych w zapalenie układu nerwowego i uszkodzenie naczyń mikrokrążenia mózgu, co może prowadzić do upośledzenia poznawczego podobnego do choroby Alzheimera” – powiedział dr Feixiong Cheng z Instytutu Medycyny Genomowej Cleveland Clinic, główny autor badania.

Mózg po COVID-19. Jakie zmiany mogą w nim zajść? Tłumaczy neurolożka Magdalena Wysocka-Dudziak

Związek COVID-19 z chorobą Alzheimera

Specjaliści wykazali również możliwe związki między COVID-19 a zapaleniem nerwów i uszkodzeniem naczyń mikrokrążenia mózgu, które są charakterystyczne dla Alzheimera.

” Odkryliśmy, że infekcja SARS-CoV-2 znacząco zmieniła markery Alzheimera związane z zapaleniem mózgu i że pewne czynniki związane z wirusem ulegają wyjątkowo silnej ekspresji w komórkach bariery krew-mózg” – dodał badacz.

Ponadto badacze stwierdzili, że osoby z allelem APOE E4/E4 (największym genetycznym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera), wykazywały zmniejszoną ekspresję genów obrony przeciwwirusowej. Wyjaśnia to, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na zachorowanie na COVID-19.

„Zidentyfikowanie, w jaki sposób COVID-19 i problemy neurologiczne są powiązane, będzie miało kluczowe znaczenie dla opracowania skutecznych strategii profilaktycznych i terapeutycznych w celu przeciwdziałania gwałtownemu wzrostowi zaburzeń neuropoznawczych, którego spodziewamy się w najbliższej przyszłości” – zaznaczył Cheng.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?