Czeka nas rewolucja w ochronie zdrowia? MZ zapowiada nowe szybkie ścieżki leczenia cukrzycy oraz w kardiologii i endokrynologii
Jak wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski, chorzy nie będą musieli chodzić do innej przychodni i szukać specjalistów. „To lekarz rodzinny będzie mógł zadzwonić do specjalisty i skonsultować swoje wątpliwości” – mówił w rozmowie z „Faktem”.
Lekarz POZ sam zadzwoni do specjalisty
Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, od października w naszym kraju wprowadzana jest opieka koordynowana. Szef resortu zdrowia zaznaczył, że zmiany te pozwolą na szybsze i skuteczniejsze leczenie chorób przewlekłych.
„Pozwala ona (opieka koordynowana – przyp.) wprowadzić pacjentów z chorobami, które wymagają interwencji specjalistycznej, przez lekarza rodzinnego. Istotą opieki koordynowanej jest to, że porada specjalistyczna nie będzie oznaczała dla pacjenta konieczności chodzenia do innej przychodni, szukania, gdzie tego specjalistę można znaleźć. To lekarz rodzinny będzie mógł zadzwonić do specjalisty i skonsultować swoje wątpliwości” – mówił w rozmowie z „Faktem”.
Ministerstwo wyjaśnia, że opieka koordynowana to „szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego”. Leczenie ma być oparte na indywidualnym planie i uwzględniać wykonywanie badań oraz konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą.
Niedzielski dodał również, że jest kilka wybranych specjalizacji, w których ścieżka opieki koordynowanej ma gwarantować szybszy dostęp do leczenia. To schorzenia z zakresu kardiologii, diabetologii i endokrynologii czy choroby płuc i leczenie cukrzycy.
„To są te choroby i dolegliwości, które wybraliśmy jako najczęściej się pojawiające. W pozostałych przypadkach koncept opieki koordynowanej będzie się rozszerzał – mówię o onkologii, gdzie mamy rozwiązanie w Krajowej Sieci Onkologicznej czy o kardiologii i Krajowej Sieci Kardiologicznej. To będą rozwiązania, które będą promowały szybkie ścieżki dla pacjentów” – dodał Niedzielski.
Poszerzenie listy badań diagnostycznych u lekarza POZ
Wprowadzenie opieki koordynowanej oznacza również poszerzenie listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o:
- pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG;
- EKG wysiłkowe,
- Holter EKG (24, 48, 72 godz.),
- USG Doppler naczyń kończyn dolnych,
- ECHO serca.
Do tej pory na te badania skierowanie mógł wypisać jedynie lekarz specjalista. Nowością jest również to, że lekarz POZ przy rozpoznaniu np. cukrzycy będzie mógł zlecić pacjentowi konsultacje z dietetykiem oraz z lekarzem specjalistą z zakresu diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii. Jak wyjaśnia resort zdrowia, poszerzenie katalogu badań ma skrócić czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, dzięki czemu pacjent szybciej otrzyma diagnozę i właściwe leczenie.
Zobacz także
„Larwy z poprzedniego klienta pykały mi pod crocsami”. Pan Pielęgniarka opisał, jak wygląda „SOR-owskie SPA”
Niezwykła operacja mózgu na przytomnej pacjentce. Na sali potrzebny był tłumacz
Powstanie nowa dziedzina specjalizacji m.in. dla lekarzy i pielęgniarek. „System opieki zdrowotnej zyska wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną”
Polecamy
Krztusiec atakuje już nie tylko dzieci. Coraz więcej dorosłych zakażonych
Baby boomersi żyją dłużej, ale „będą spędzać więcej lat z niepełnosprawnością”. Niepokojące badanie pokolenia dzisiejszych 50- i 60-latków
Bardzo mała blizna i zachowana pierś pacjentki. Łódzcy lekarze przeprowadzili pierwszą taką operację w Polsce
Pionierska operacja w Poznaniu. Lekarze ratowali 18-tygodniowe bliźnięta w łonie matki
się ten artykuł?